Trwa ładowanie...

Berlinale 2013: Polski film ''Bejbi blues'' dostał nagrodę na Berlinale

Share
Berlinale 2013: Polski film ''Bejbi blues'' dostał nagrodę na BerlinaleŹródło: AFP
d1jn9ww

Nowy obraz autorki "Galerianek" Katarzyny Rosłaniec, "Bejbi blues", zdobył nagrodę Kryształowego Niedźwiedzia za najlepszy film sekcji Generation 14plus na *63. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie - poinformował w piątek Polski Instytut Sztuki Filmowej. Podczas Berlinale doceniono również inną polską reżyserkę, Małgośkę Szumowską. Więcej na ten temat TUTAJ.*

Film Rosłaniec otrzymał również wyróżnienie profesjonalnego międzynarodowego jury tego konkursu - dodano w komunikacie PISF. Laureatów nagród w sekcji Generation 14plus wyłoniono w Berlinie w piątek.

Młodzieżowe jury konkursu Generation 14plus napisało w uzasadnieniu nagrody Kryształowego Niedźwiedzia: "Nie byliśmy przygotowani na to, w jak skrajny sposób rozwinie się ta historia. Śmiały styl montażu, barwne zdjęcia i innowacyjna reżyseria dały temu filmowi wielką dynamikę. Film pokazał nam silne i złożone postaci, które często zachowują się w przeczący sobie sposób. Wydaje się, że te nastolatki nie są w stanie przyznać się do błędów i za nie odpowiadać. Bohaterowie wydają się być uwięzieni pomiędzy pragnieniem wolności a obowiązkami wynikającymi z bycia młodym rodzicem".

d1jn9ww

Uzasadniając wyróżnienie specjalne, jurorzy podkreślili z kolei: "Doceniamy fantastyczny, młody głos, który na ekranie konfrontuje surowe realia z nieoczekiwanym humorem i stylem. Silna obrazowość, urzekające postaci i bezkompromisowa narracja zachwyciły nas".

"Bejbi blues" to historia pary nastolatków, którzy zostają rodzicami i nie radzą sobie z nową rolą. W obsadzie są m.in.: Magdalena Berus (w roli głównej, debiutująca na dużym ekranie), Nikodem Rozbicki, Klaudia Bułka, Michał Trzeciakowski, Magdalena Boczarska, Mateusz Kościukiewicz, Renata Dancewicz, Danuta Stenka, Jan Frycz i Katarzyna Figura.

Akcja "Bejbi blues" rozgrywa się w Warszawie. Główną bohaterką jest niedojrzała nastolatka, 17-letnia Natalia (Berus), która zostaje mamą małego Antosia. Dziewczyna nie zachodzi w ciążę przez przypadek, lecz celowo, pragnąc "mieć kogoś do kochania".

d1jn9ww

Razem ze swoim chłopakiem Kubą (Rozbicki), ojcem dziecka, Natalia stara się wychowywać syna. Oboje robią to jednak bardzo nieudolnie i w końcu dochodzi do tragedii. Choć biologicznie gotowi do roli rodziców, pod względem emocjonalnym nastolatki nie radzą sobie z rodzicielstwem.

Natalia jest fanką mody. Swoją osobowość pragnie wyrażać poprzez wygląd, strój. Myśląc też o "przyszłej karierze" syna, chodzi z Antosiem na sesje zdjęciowe. Jego również wydaje się traktować czasami niczym gadżet.

Wychowując dziecko, dziewczyna nie może liczyć na pomoc ze strony własnej matki (Boczarska), która szybko znika z jej życia, zostawiając Natalię w mieszkaniu samą z Antosiem i Kubą. Matka Natalii także została rodzicem jako nastolatka: córkę urodziła w wieku lat 15, a babcią stała się tuż po trzydziestce.

"Bejbi blues" został zrealizowany pod opieką artystyczną Małgorzaty Szumowskiej. 63. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie trwa od 7 lutego, zakończy się w niedzielę.

d1jn9ww
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jn9ww
d1jn9ww