Bond na emeryturze [DVD]
Nieprzypadkowo na angielskim plakacie "Szpiega" graficy umieścili szachowy pionek, gdyż fabule ekranizacji powieści "Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg" *Johna Le Carre'a najbliżej jest właśnie do dwugodzinnej partii najdostojniejszej gry świata. Jednak w przeciwieństwie do pojedynków z udziałem takich mistrzów jak Garri Kasparow czy Bobby Fischer, film Tomasa Alfredsona oferuje nieporównywalnie więcej emocji.*
Niestety, aby w pełni docenić wartość tej dość trudnej produkcji, trzeba do jej seansu zasiąść z odpowiednim nastawieniem. "Tinker Tailor Soldier Spy" to nie tylko film opowiadający o wydarzeniach głęboko zakorzenionych w dość odległej już epoce, ale także formą i tonacją przypominający tytuły dla niej charakterystyczne. Nie będziemy więc świadkami efektownych pojedynków na pięści, widowiskowych pościgów samochodowych ani erotycznych podbojów obdarzonych szelmowskimi uśmiechami agentów. Zamiast tego "Szpieg" oferuje nam skomplikowaną łamigłówkę, w której nawet zdemaskowanie tytułowego bohatera nie można nazwać głównym daniem serwowany widzom.
O sile filmowej adaptacji szwedzkiego reżysera stanowią nie tylko fantastyczne kreacje aktorskie (nominowany do Oscara Gary Oldman to tylko wierzchołek góry lodowej), konsekwentnie budowany klimat tajemniczości i nieufności oraz zawiły scenariusz, będący wyzwaniem nawet dla uważnego widza (zaburzona chronologia nie ułatwia śledzenia linii fabularnej). Co ciekawe, zmiany w stosunku do książkowego pierwowzoru, chociaż całkowicie niepotrzebne, wydają się "Szpiega" wzbogacać, co zresztą potwierdził sam autor powieści, nazywając film fantastycznym, ale praktycznie odrębnym dziełem. A skoro nawet on chwali sobie przeniesienie na ekran utkanej w jego głowie sieci spisków, to nie pozostaje nam nic innego, jak tylko samodzielnie przekonać się o jego wartości.
Wydanie DVD:
W Polsce "Szpieg" został wydany nakładem TiM Film Studio w postaci mediabooku (płyta dołączona do książki), będącej jednocześnie atrakcyjnie zilustrowanym pressbookiem, stylizowanym na plik tajnych dokumentów. Znajdziemy w nim krótki słowniczek szpiegowskiego żargonu (wyjaśnienie takich pojęć, jak na przykład przewijający się przez film "cyrk"), diagram przedstawiający strukturę MI6 oraz krótką lekcję zimnowojennej historii. Oprócz tego raczej standard: charakterystyki postaci, opisy aktorów je portretujących, sylwetki twórców oraz autora powieści, a także kilka ciekawostek związanych z produkcją.
Po włożeniu płyty do odtwarzacza niemal natychmiast (po obejrzeniu tylko trzech "zaproszeń" sponsorów wydania) zostajemy przeniesieni do menu, gdzie oprócz filmu, wyboru scen i ustawień, znajdziemy kilka dodatków. Na uwagę zasługują m.in. zwiastun produkcji (będący w zasadzie odrębnym dziełem), galerię zdjęć w postaci 2-minutowego pokazu slajdów oraz wywiady z aktorami (Firth, Oldman i Hardy) i twórcami (scenarzysta - Peter Straughan, reżyser - Tomas Alfredson).
W kwestii technicznej: obraz anamorficzny 16:9 (1.78:1), dźwięk Dolby Digital 5.1 (oryginalny oraz polski lektor), a także polskie napisy do wyboru (dostępne również w dodatkach do filmu). Mając na uwadze jakość produkcji oraz styl jej wydania w Polsce, nawet umieszczony na płycie zwiastun "Bitwy Warszawskiej" Jerzego Hoffmana nie powinien odstraszyć potencjalnych nabywców. Pieniądze wydane na DVD ze "Szpiegiem" z pewnością okażą się dobrą inwestycją.