Trwa ładowanie...

"Boże ciało" bez nominacji do Złotych Globów 2020

Spieszymy donieść, że "Boże ciało" nie dostało nominacji do Złotych Globów. Wkrótce dowiemy się, czy film Jana Komasy będzie miał szansę na Oscara.

"Boże ciało" bez nominacji do Złotych Globów 2020Źródło: Materiały prasowe
d3uvdp2
d3uvdp2

Ogłoszono nominacje do Złotych Globów 2020. "Boże ciało" Jana Komasy zostało przyjęte jako kandydat do nagrody w kategorii najlepszy film zagraniczny pod koniec października 2019 r. Niestety, dalsze wieści nie są dobre.

"Boże ciało" podzielił los "Zimnej wojny". Film nie zdobył nominacji do Złotych Globów.

W kategorii "film zagraniczny" nominowano: "Parasite" (Korea Południowa), "Ból i blask" (Hiszpania), "Portret kobiety w ogniu" i "Nędznicy" (Francja) oraz "Kłamstewko" (Chiny).

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku "Zimna wojna" również nie otrzymała nominacji do Złotych Globów. Polacy musieli się obejść smakiem. Było to spore rozczarowanie, które zwiastowało też porażkę podczas Oscarów. Mimo to film Pawlikowskiego został doceniony przez Akademię i znalazł się wśród nominowanych. Były dokładnie 3 nominacje.

d3uvdp2

"Zimna wojna" walczyła o statuetkę w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny", w prestiżowej "najlepszy reżyser" i "najlepsze zdjęcia". Filmowcy wrócili jednak do Polski bez nagród.

"Boże ciało" natomiast jest filmem równie mocno docenionym w świecie. Zdobył laury na największych festiwalach za granicą, ale też i w Polsce. Komasa opowiada historię uniwersalną - o tym, co się dzieje, gdy w życiu człowieka zaczyna dominować złość, zawiść i niezrozumienie drugiego człowieka.

Głównym bohaterem jest Daniel (Bartosz Bielenia), który po wyjściu z zakładu poprawczego trafia do niewielkiej wsi. Tam dochodzi do zbiegu okoliczności - Daniel zaczyna podawać się za księdza. Jego najważniejszym zadaniem jest to, by ludzie uporali się z tragedią, która spotkała ich na krótko przed jego przyjazdem. Reżyser Jan Komasa w rozmowie z WP zdradził, że inspirował się traumą po katastrofie smoleńskiej.

Scenariusz autorstwa Mateusza Pacewicza powstał w oparciu o prawdziwe historie. Szczególnie jedna z nich mocno rezonuje w fabule.

16 grudnia Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosi oscarowa shortlistę. Znajdzie się na niej prawdopodobnie 9 tytułów zagranicznych produkcji, które będą rywalizować o nominacje. Według amerykańskich krytyków "Boże ciało" ma sporą szansę pojawić się w tym gronie.

d3uvdp2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uvdp2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj