Trwa ładowanie...

"Boże Ciało" nagrodzone na festiwalu katolickim. Nagroda prezydenta dla Amerykanów

Znamy zwycięzców Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokalanów. Wśród nagrodzonych znalazł się polski kandydat do Oscara, "Boże Ciało", a także kontrowersyjny film antyaborcyjny "Nieplanowane", który trafi niebawem do polskich kin.

Share
"Boże Ciało" nagrodzone na festiwalu katolickim. Nagroda prezydenta dla Amerykanów
Źródło: Materiały prasowe
d2fahcl

"Boże Ciało" Jana Komasy otrzymało wyróżnienie jury festiwalu Niepokalanów we Wrocławiu, a także nagrodę publiczności dla filmu fabularnego. W tej kategorii konkursowej brało udział sześć międzynarodowych obrazów, a za najlepszy uznano "Eter" Krzysztofa Zanussiego. Specjalną nagrodę ufundował także prezydent Andrzej Duda, która trafiła do twórców amerykańskiego filmu "Nieplanowane".

"Boże Ciało" to jeden z najgłośniejszych filmów roku. Był nagradzany na festiwalach w Gdyni i Wenecji, i został wyznaczony na polskiego kandydata do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Obejrzyj zwiastun filmu "Boże Ciało":

Jak pisała nasza recenzentka, "Boże Ciało" jest "prowokacyjne i momentami ostre, ale przez to dociera do czegoś głębszego. Nie wyżywa się na prowincjonalnej religijności, nie wyśmiewa ludzkich przywar i ułomności. (…) To film głęboko humanistyczny, który w pełni skupia się na wędrówce swoich bohaterów".

d2fahcl

"Nieplanowane" ("Unplanned") to z kolei głośna amerykańska produkcja traktowana przez lewicowe środowiska za antyaborcyjną propagandę. Obraz został uznany na polskim festiwalu za "Film, który zmienia życie" i przyznano mu nagrodę ufundowaną przez Andrzeja Dudę.

"Nieplanowane"/Materiały prasowe
Źródło: "Nieplanowane"/Materiały prasowe

"Nieplanowane" powstało na motywach wspomnień Abby Johnson. Byłej menadżerki kliniki aborcyjnej Planned Parenthood, która przyznała się do podpisania 22 tys. zgód na aborcję. Sama również straciła w ten sposób dwójkę dzieci.

"Głęboko wierząc w prawo kobiet do wyboru, szybko awansowała, by ostatecznie zostać jedną z najmłodszych w kraju dyrektorek korporacyjnego giganta wykonującego seryjne aborcje. Tak było do czasu, aż zobaczyła coś, co zmieniło jej życie na zawsze" – czytamy w opisie filmu, który trafi do polskich kin 1 listopada.

d2fahcl

Jak podał portal Stacja7, Na MFF Niepokalanów 2019 nagrodzono także "Wojowników Maryi" (najlepszy dokument), "Wołania Polaków na Kresach" (wyróżnienie dla dokumentu) i "Miłość i miłosierdzie" (nagroda publiczności dla dokumentu).

"Miłość i Miłosierdzie"/East News
Źródło: "Miłość i Miłosierdzie"/East News

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Niepokalanów 2019 odbył się pod hasłem "Z nich zaś największa jest miłość". Wydarzenia organizowała Fundacja Vide et Crede im. św. Jana Pawła II z Wrocławia oraz Klasztor OO. Franciszkanów w Niepokalanowie.

Celem Festiwalu jest "popularyzacja wartości uniwersalnych w świecie filmu, prezentowanie dobrego, wartościowego kina i zachęcanie do jego tworzenia oraz wspieranie artystów, twórców filmowych w tym dziele".

d2fahcl

Podziel się opinią

Share
d2fahcl
d2fahcl