Trwa ładowanie...

Bracia Dardenne i Saint Laurent powalczą o Złotą Palmę

Share
Bracia Dardenne i Saint Laurent powalczą o Złotą Palmę
Źródło: mat. promocyjne
d4moaua

W konkursie głównym tegorocznej edycji międzynarodowego festiwalu filmowego w Cannes do walki o Złotą Palmę staną dwa filmy z oferty dystrybucyjnej Kino Świat – „Two Days, One Night” wielokrotnie nagradzanych braci Dardenne oraz „Saint Laurent” Bertranda Bonello, opowiadający o życiu legendarnego projektanta mody.

Dokładnie za tydzień, we środę 14 maja, mieszczące się na Lazurowym Wybrzeżu miasteczko Cannes jak co roku stanie się światową stolicą kina. Przez 12 dni w Pałacu Festiwalowym odbywać się będą projekcje najciekawszych produkcji z całego świata. Wszystkie będą walczyć o upragnioną przez każdego filmowca Złotą Palmę. W tegorocznej edycji festiwalu do walki o prestiżową statuetkę staną dwa tytuły dystrybuowane przez Kino Świat. Pierwszy to „Two Days, One Night” – najnowszy projekt braci Dardenne z piękną zdobywczynią Oscara – Marion Cotillard w roli głównej. Warto wspomnieć, że bracia są ulubieńcami festiwalu. Ich filmy były wielokrotnie nagradzane, w tym dwa razy najważniejszą nagrodą – Złotą Palmą („Dziecko” i „Rosetta”). Drugim filmem z repertuaru Kino Świat, który trafił do prestiżowego Konkursu Głównego Cannes jest „Saint Laurent”. Obraz Bertranda Bonello opowie o legendzie świata mody – Yves Saint Laurent. W rolach głównych zobaczymy m.in. Léę Seydoux znaną z nagrodzonego w zeszłym roku Złotą Palmą „Życia
Adeli – Rozdział 1 i 2”, czy Louisa Garrela pamiętanego z roli w „Marzycielach” Bernardo Bertolucciego.

W związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego (niedziela, 25 maja) laureatów tegorocznego festiwalu w Cannes poznamy dzień wcześniej – w sobotę 24 maja.

Poniżej prezentujemy oficjalne polskie opisy obu wymienionych produkcji.

d4moaua

TWO DAYS, ONE NIGHT (franc. „Deux jours, une nuit”)

Piękna MARION COTILLARD, zdobywczyni OSCARA, w najnowszej produkcji braci DARDENNE, wielokrotnych laureatów festiwalu w Cannes – w tym dwa razy ZŁOTEJ PALMY (za „Dziecko” i „Rosettę”), Grand Prix („Chłopiec na rowerze”), Nagrody za najlepszy scenariusz („Milczenie Lorny”) i Nagrody Jury Ekumenicznego („Syn”, „Rosetta”).

Sandra staje przed zadaniem na pozór niemożliwym. Musi przekonać wszystkich ludzi, z którymi pracuje, aby zrezygnowali ze swoich premii. Jeżeli jej się nie powiedzie – ona sama straci pracę. Wspierana przez męża, kobieta wyrusza na spotkania z kolegami i koleżankami z pracy. Ma tylko jeden weekend, by uratować posadę.

Gatunek:dramat
Produkcja: Belgia 2014
Reżyseria i scenariusz: Jean-Pierre i Luc Dardenne („Dziecko”, „Chłopiec na rowerze”)
Obsada: Marion Cotillard („Incepcja”, „Niczego nie żałuję – Edith Piaf”, „O północy w Paryżu”), Fabrizio Rongione („Dziecko”, „Chłopiec na rowerze”)

d4moaua

SAINT LAURENT

Wystawna biografia legendarnego projektanta mody Yves Saint Laurenta. W roli tytułowej wystąpił Gaspard Ulliel, znany zarówno z ról romantycznych kochanków („Bardzo długie zaręczyny”), jak i psychopatycznych morderców („Hannibal. Po drugiej stronie maski”). Aktorowi partnerują - znany z „Marzycieli” Louis Garrel jako Jacques de Bascher, natchnienie i współpracownik wielkiego projektanta oraz Léa Seydoux, gwiazda allenowskiego „O północy w Paryżu” i nagrodzonego w ubiegłym roku Złotą Palmą w Cannes „Życia Adeli – Rozdział 1 i 2”.

Akcja filmu Bertranda Bonello koncentruje się na 10 latach z bogatej biografii Francuza, obejmując okres od 1965 do 1976 roku. To czas jego największych sukcesów w karierze, a jednocześnie czas największych porażek w życiu osobistym.

Gatunek: biograficzny
Produkcja: Francja 2014
Reżyseria: Bertrand Bonello („Le pornographe”, „Tiresia”, „O wojnie”)
Scenariusz: Bertrand Bonello, Thomas Bidegain
Obsada: Gaspard Ulliel („Bardzo długie zaręczyny”, „Zakochany Paryż”, „Hannibal. Po drugiej stronie maski”, „Księżniczka Montpensier”), Louis Garrel („Marzyciele”, „Zwyczajni kochankowie”, „Wyśnione miłości”, „Gorące lato”), Léa Seydoux („O północy w Paryżu”, „Żegnaj, królowo”, „Życie Adeli – Rozdział 1 i 2”, „Grand Budapest Hotel”), Jérémie Renier („Pokuta”, „Milczenie Lorny”, „Żona doskonała”, „Chłopiec na rowerze”), Valeria Bruni Tedeschi („5x2”, „Czas, który pozostał”, „Monachium”, „Dobry rok”)

d4moaua

Podziel się opinią

Share
d4moaua
d4moaua