Pokazał się publicznie. Długo chorował, w ubiegłym roku pochował żonę
Stanisław Tym długo nie pokazywał się publicznie. Kilkanaście lat temu zmagał się z bardzo poważną chorobą, nowotworem żołądka. W ubiegłym roku zmarła jego żona. Podczas minionego weekendu pojawił się jednak na premierze sztuki Cezarego Żaka w warszawskim Och-Teatrze.
Stanisław Tym w ubiegłym roku w rozmowie z Interią opowiedział o swoich problemach ze zdrowiem: "Miałem zaledwie 3 proc. szans na przeżycie. Ale te trzy miałem. Wycięli mi żołądek i zrobili nowy z jelita cienkiego. 17 lat już z nim żyję" - wyznał kultowy aktor polskich komedii.
W lipcu ubiegłego roku pojawia się również smutna wiadomość o śmierci żony Stanisława Tyma – Anny. O Annie Tym niewiele było wiadomo. Żyła z dala od salonów, mimo wielkiej popularności jej męża. W latach 80. była scenografką w teatrze w Elblągu (pracowała pod panieńskim nazwiskiem). Zagrała też jeden maleńki epizod w kultowym filmie "Miś" z 1981 roku w reżyserii Stanisława Barei. Wcieliła się w pasażerkę samolotu. Jedyna wypowiedź Anny Tym dla mediów dotyczyła zdrowia męża, gdy aktor walczył z nowotworem żołądka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Stanisław Tym po długiej przerwie pojawił się publicznie na uroczystej premierze spektaklu "Ciemny grylaż" w reżyserii Cezarego Żaka, która odbyła się 17 marca w Och-Teatrze w Warszawie. Sztuka w oryginale została napisana przez Stanisława Tyma i Jerzego Dobrowolskiego ("Rejs", "Poszukiwany, poszukiwana", "Nie ma róży bez ognia"). Aktor swoją obecnością sprawił olbrzymią radość reżyserowi spektaklu, którego przewiózł swoim chodzikiem w holu teatru.
Publiczność zgromadzona na widowni przywitała Stanisława Tyma długimi oklaskami na stojąco. Widać było duże wzruszenie na twarzy honorowego gościa uroczystej premiery.
Stanisław Tym w lipcu będzie obchodził 86. urodziny. Przed dwoma laty aktor, satyryk, felietonista, scenarzysta otrzymał Medal Wolności Słowa od Fundacji Grand Press przyznawany osobom "angażującym się w działalność na rzecz dobra wspólnego, w tym m.in. obywatelską, społeczną, kulturalną, artystyczną, naukową, dziennikarską i publicystyczną".
W 50. odcinku podcastu "Clickbait" zachwycamy się serialem (!) "Pan i Pani Smith", przeżywamy transformacje aktorskie w "Braciach ze stali" i bierzemy na warsztat… "Netfliksową zdradę". Żeby dowiedzieć się, czym jest, znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: