Trwa ładowanie...
d1bbybh

Cała naprzód

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Cała naprzód to przygody mężnego marynarza w awanturniczo-przygodowej odsłonie.
d1bbybh
filmweb
Źródło: filmweb

Cała naprzód - opis

Cała naprzód to komedia przedstawiona w czarno-białych kolorach. Tematem wiodącym są marynarze i morze. Główną rolę gra Zbigniew Cybulski, który wciela się w postać młodego marynarza floty handlowej. Przypadkowe spotkanie z dawnym przyjacielem Leonem (w tej roli Zdzisław Maklakiewicz) wydłuża nadciągająca ulewa. Bohaterowie zatrzymują się pod zadaszeniem, gdzie ukryła się także piękna nieznajoma (Teresa Tuszyńska).

Mężczyźni zaczynają przechwalać się swoimi życiowymi doświadczeniami. Leon, jak twierdzi, zadowolony jest ze swojego życia rodzinnego i zawodowego. Swoje osiągnięcia nieco ubarwia. Janek, z kolei, opowiada o swoim marynarskim życiu uzupełniając relację o rzekome przygody, m. in. romans z tajemniczą baronową, potyczkę z handlarzami narkotyków, pomoc pięknej Polce w ucieczce z haremu. Pełen temperamentu marynarz coraz bardziej koloryzuje opowiadane historie. Gdy ulewa ucicha panowie z żalem się rozstają. Jankowi brakuje życia rodzinnego, a Leonowi fantazji w monotonnej codzienności.

Cała naprzód - szczegóły realizacji

Na uwagę zasługuje* realizacja filmu Cała naprzód*. Cechy filmu awanturniczego można dostrzec w ubarwionych opowiadaniach marynarza Janka o przygodach w dalekich krajach.

Reżyserem filmu Cała naprzód jest Stanisław Lenartowicz. Odkrył on talent komiczny Zbigniewa Cybulskiego. Film może poszczycić się dobrą fabułą, zabawnymi gagami i ciekawym duetem aktorskim. Warta uwagi jest również obecność Teresy Tuszyńskiej, która dodaje wdzięku akcji filmu.

Film Cała naprzód został nakręcony w egzotycznych portach Afryki Zachodniej oraz w Skandynawii. W styczniu 1966 roku reżyser otrzymał zgodę na realizację filmu. Zdjęcia powstawały częściowo na pokładzie drobnicowca m/s „Kraków”, który latem tego samego roku odbywał rejs na trasie Szczecin przez Casablancę i Dakar.

Sceny morskie filmu Cała naprzód kręcono na pokładzie statku, natomiast ujęcia, które miały rozgrywać się na mostku kapitańskim, kajutach, ładowniach zostały nakręcone w dekoracjach powstałych we wrocławskim atelier. Aby osiągnąć efekt kołysania się statku, umieszczono je na sprężynach. Ponadto, powstały tu sceny we wnętrzach marokańskiego haremu, portowych tawernach oraz komnatach skandynawskiego zamku. Egzotyczne zdjęcia filmu Cała naprzód zostały ujęte w autentycznym krajobrazie wybrzeży Afrykańskich: w Casablance, Dakarze i na Wyspach Kanaryjskich. Oddzielne sekwencje powstały w porcie i na Łasztowni w Szczecinie oraz na Zalewie Szczecińskim.

Cała naprzód - ciekawostki

Jako ciekawostkę warto dodać, że w filmie Cała naprzód Teresa Tuszyńska wcieliła się aż w pięć ról. Aby podkreślić różny temperament, miejsce pochodzenia i pozycję społeczną każdej postaci, zdecydowano o dubbingowaniu tych ról. Autentyczny głos Teresy Tuszyńskiej można usłyszeć jedynie w postaci Dolores.

Warto wiedzieć także, że rolę kapitana Rosity reżyser powierzył Zdzisławowi Karczewskiemu – wrocławskiemu aktorowi, który pełnił także funkcję wicedyrektora Dyrekcji Okręgowej Polskiego Radia i pierwszego dyrektora Rozgłośni PR w Szczecinie.

Premiera filmu Cała naprzód odbyła się już po tragicznej śmierci Zbigniewa Cybulskiego. Impreza miała kameralny charakter. Wzięli w niej udział, oprócz realizatorów, współautorka scenariusza Ewa Szumańska oraz operator Jerzy Stawicki.

Cała naprzód
Tytuł oryginalny

Cała naprzód

Gatunek

komedia, przygodowy

Kraj produkcji

Polska

Rok produkcji

1966

Data polskiej premiery

14.04.1967

Czas trwania

86 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Operator
Obsada

Andrzej Mrozek - 1940-06-08 (Oficer na statku) (Oficer na statku)

Krzysztof Fus - (Marynarz) (Marynarz)

Teresa Tuszyńska - 1942-09-05 (dziewczyna: a także: aktorka Gloria (opowieść 1), Dolores, dziewczyna spotkana w porcie (opowieść 2), Sabina, zagraniczna pasażerka na polskim statku (opowieść 3), Wanda, 8-ma żona Ekscelencji (opowieść 4)) (dziewczyna: a także: aktorka Gloria (opowieść 1), Dolores, dziewczyna spotkana w porcie (opowieść 2), Sabina, zagraniczna pasażerka na polskim statku (opowieść 3), Wanda, 8-ma żona Ekscelencji (opowieść 4))

Eliasz Kuziemski - 1922-07-30 (Pasażer na statku) (Pasażer na statku)

Krzysztof Litwin - 1935-06-19 (chłopak, a także: marynarz na "Rosicie" (opowieść 2), steward na statku (opowieść 3), sługa w haremie (opowieść 4)) (chłopak, a także: marynarz na "Rosicie" (opowieść 2), steward na statku (opowieść 3), sługa w haremie (opowieść 4))

Zdzisław Karczewski - 1903-03-22 (kapitan "Rosity" (opowieść 2)) (kapitan "Rosity" (opowieść 2))

Stanisław Gronkowski - (Oficer na statku) (Oficer na statku)

Adolf Chronicki - ("Lochy ElsinoEryk, reżyser filmu ru" (opowieść 1)) ("Lochy ElsinoEryk, reżyser filmu ru" (opowieść 1))

Jerzy Nowak - 1923-06-20 (bosman na "Rosicie" (opowieść 2)) (bosman na "Rosicie" (opowieść 2))

Wojciech Kilar - 1932-07-17 ()

Zdzisław Maklakiewicz - 1927-07-09 (2 role: Leon i nieznośny pasażer na statku) (2 role: Leon i nieznośny pasażer na statku)

Leon Niemczyk - 1923-12-15 (2 role: ekscelencja, władca haremu) (2 role: ekscelencja, władca haremu)

Zbigniew Cybulski - 1927-11-03 (Janek, marynarz floty handlowej) (Janek, marynarz floty handlowej)

Krystyna Mikołajewska - (dziewczyna w haremie (opowieść 4)) (dziewczyna w haremie (opowieść 4))

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bbybh
d1bbybh
d1bbybh
d1bbybh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj