Trwa ładowanie...
camerimage
24-09-2015 16:21

Camerimage: Sukces filmu wyprodukowanego przez fundację TUMULT

Camerimage: Sukces filmu wyprodukowanego przez fundację TUMULTŹródło: East news
d25pkuv
d25pkuv

Zrealizowany przy współudziale Fundacji TUMULT film dokumentalny "Workuta" został zakwalifikowany do Konkursu Głównego Festiwalu NNW w Gdyni. Wraz z 18 innymi produkcjami będzie walczyć o główny laur tego filmowego wydarzenia, czyli Złotego Opornika.

Organizowany od 7 lat przez Stowarzyszenie Scena Kultury, Festiwal Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci (NNW) to innowacyjny projekt społeczno-historyczny, którego podstawowym celem jest przywracanie pamięci o faktach z powojennej historii Polski oraz prezentacja sylwetek i losów tych Polaków, którzy otwarcie stawili czoła sowieckiej okupacji, płacąc za to nierzadko wysoką cenę. Pokazy filmowe połączone z panelami dyskusyjnymi, koncertami czy wystawami organizowanymi w ramach Festiwalu NNW to próba pokazania polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem i tym samym zaproszenie do otwartej dyskusji o trudnych dla naszego kraju latach 1939-1989.

Workuta to filmowy zapis pierwszej w historii wyprawy samochodowej z Europy Środkowej do tytułowej Workuty, miasta w północnej części kontynentu azjatyckiego, powstałego ze słynnego zespołu łagrów, symbolu radzieckiego Gułagu, miejsca owianego mrocznymi legendami. Miejscowość położona jest w trudno dostępnej tundrze, nie prowadzą do niej żadne drogi, natomiast jedyny kontakt ze światem zewnętrznym zapewnia linia kolejowa zbudowana od podstaw przez zesłanych do łagrów więźniów. Do dziś nie wiadomo, ile ofiar pochłonęło to miejsce. Uczestnicy ekspedycji, startującej z Torunia wiosną 2011 roku, postanowili uczcić ich pamięć, przedzierając się do Workuty wzdłuż torów tak zwanymi zimnikami, czyli lodowymi, okresowo czynnymi szlakami, by przekazać władzom miasta pamiątkową tablicę upamiętniającą łagierników. Jeden z członków ekspedycji, wnuk dawnego katorżnika, dla którego wyprawa była swoistym rozliczeniem z rodzinną przeszłością, zabrał ze sobą mały, ręcznie spisany modlitewnik, najcenniejszą pamiątkę po
dziadku, który w Workucie spędził ponad dekadę życia. Po latach ten bezcenny rodzinny skarb miał z powrotem trafić za krąg polarny.

Ukończony w 2015 roku dokument zrealizowany został przez Jacka Kiełpińskiego, Radosława Rzeszotka i Pawła Żydowicza, pod producencką opieką Marka Żydowicza i toruńskiej Fundacji TUMULT. Zdjęcia do filmu zrealizował natomiast uznany przez krytyków Paweł Dyllus, pamiętany między innymi z głośnego Chce się żyć Macieja Pieprzycy. Workuta to kolejny z projektów filmowych, w którego produkcję zaangażowała się Fundacja TUMULT i który zyskał uznanie szerszej publiczności. W ich poczet można zaliczyć również najnowszy film Jerzego Skolimowskiego 11 minut, czy też Excentryków, czyli po słonecznej stronie ulicy w reżyserii Janusza Majewskiego. Oba filmy, powstałe przy dofinansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, którego operatorem jest Fundacja TUMULT, zostały kilka dni temu nagrodzone na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Wszystkich zainteresowanych Festiwalem Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci zapraszamy do Gdyńskiego Centrum Filmowego w dniach 24-26 września 2015 roku. Pokaz Workuty będzie miał miejsce w piątek 25 września o godzinie 11:15 w Sali „Kino Warszawa”. Serdecznie zapraszamy.

23. Camerimage odbędzie się w Bydgoszczy
w dniach od 14 do 21 listopada

d25pkuv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25pkuv