Cannes 2017: polskie akcenty tegorocznego festiwalu

17 maja rusza 70. Festiwal Filmowy w Cannes. W programie imprezy znalazło się kilka polskich akcentów. Wśród nich m.in. nowy obraz Romana Polańskiego.

Cannes 2017: polskie akcenty tegorocznego festiwalu
Źródło zdjęć: © ONS.pl

Na próżno szukać wśród pełnometrażowych filmów biorących udział w Konkursie Głównym tegorocznego Cannes polskich produkcji. Nie oznacza to jednak, że goście imprezy nie będą mieli okazji zobaczyć żadnego rodzimego obrazu. Wielkim wydarzeniem będzie chociażby pokaz nowego filmu Romana Polańskiego. Oprócz tego w programie imprezy znalazło się miejsce na projekcję całkowicie odrestaurowanej cyfrowo wersji "Człowieka z żelaza" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Cannes ze statuetką może opuścić z kolei Grzegorz Mołda. Jego "Koniec widzenia" startuje bowiem w konkursie filmów krótkometrażowych. Jakie jeszcze polskie akcenty czekają na nas podczas Cannes 2017?

Festiwal Filmowy w Cannes - Roman Polański powraca

Cztery lata przyszło nam czekać na nowe dzieło Romana Polańskiego. Słynny reżyser powraca na wielkie ekrany z obrazem "Prawdziwa historia", który zostanie pokazany w sekcji pokazów specjalnych. Scenariusz filmu bazuje na powieści o tym samym tytule autorstwa francuskiej pisarki Delphine de Vigan. Produkcja utrzymana jest w konwencji trzymającego w napięciu thrillera. Akcja skupia się na postaci poczytnej literatki, która mierzy się z problemem braku weny twórczej. Jej życie wywraca się do góry nogami, gdy poznaje pewną atrakcyjną czytelniczkę swoich dzieł. Panie początkowo zaprzyjaźniają się, a następnie wdają w bliższą, aczkolwiek toksyczną relację. W rolach głównych występują Emmanuelle Seigner i Eva Green. Zdaniem krytyków "Prawdziwa historia" ma szansę staż się międzynarodowym przebojem i co najmniej powtórzyć sukces ostatniego filmu Polańskiego – "Wenus w futrze".

Festiwal Filmowy w Cannes - młody reżyser walczy o nagrodę

Widzowie z Polski na pewno będą trzymać kciuki za Grzegorza Mołdę. Jego "Koniec widzenia" znalazł się w gronie finalistów konkursu filmów krótkometrażowych. Obraz powstał jako praca dyplomowa w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Produkcja opowiada historię Marta, która pracuje w warsztacie samochodowym swojego ojca. Chłopak bohaterki zostaje niespodziewanie aresztowany. Zrozpaczona dziewczyna prosi tatę o to, by pomógł jej wydostać ukochanego. Marta staje przed ogromnym dylematem. Musi bowiem wybrać miłość do ojca lub chłopaka. "Koniec widzenia" powalczy o nagrodę z ośmioma innymi tytułami z Iranu, Francji, Chin, Finlandii, USA, Kolumbii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Festiwal Filmowy w Cannes - pozostałe wydarzenia

W tym roku podczas festiwalu wyświetlona zostanie odrestaurowana cyfrowo wersja filmu Andrzeja Wajdy – "Człowiek z żelaza". Pokaz uhonorowanego 36 lat temu Złotą Palmą obrazu będzie swojego rodzaju hołdem dla polskiego reżysera, który odszedł od nas w październiku. Wiadomo, że podczas specjalnego seansu zjawi się m.in. Lech Wałęsa, Jerzy Skolimowski, Ryszard Bugajski, Małgorzata Szumowska, Paweł Pawlikowski, Krystyna Janda, Krzysztof Zanussi i Allan Starski.

Obraz
© Materiały prasowe

Warto też wspomnieć, że w konkursie Semaine de la Critique udział bierze krótkometrażowy obraz Aleksandry Terpińskiej "Najlepsze fajerwerki ever". To opowieść o jednym dniu z życia trójki młodych przyjaciół. W obliczu wojennego konfliktu muszą oni zweryfikować swoje plany na przyszłość.

Podczas Cannes 2017 wręczona zostanie także Nagroda im. Krzysztofa Kieślowskiego za najlepszy scenariusz. W tym roku o statuetkę powalczy 11 produkcji. Ponadto w programie imprezy znalazła się francusko-litewsko-ukraińsko-polska koprodukcja "Szron" Sharunasa Bartasa, w której zagra m.in. Andrzej Chyra.

Festiwal Filmowy w Cannes potrwa do 28 maja. Na czele jury stanie w tym roku hiszpański reżyser Pedro Almodovar.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)