Trwa ładowanie...
d37myjn

Francja szykuje się na najgorsze. Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa na festiwalu w Cannes

Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa towarzyszą rozpoczynającemu się w środę 70. Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu w Cannes. Nigdy wcześniej nad bezpieczeństwem gości nie czuwało aż tylu policjantów, żandarmów, wojskowych i członków sił lotnictwa morskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Strzelcy wyborowi, rewizje i system przeciw dronom
Strzelcy wyborowi, rewizje i system przeciw dronom (PAP/EPA, Fot: Sebastien Nogier)
d37myjn

Cytowany przez agencję AFP prefekt departamentu Alpy Nadmorskie Georges-Francois Leclerc poinformował we wtorek, że "bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa" będzie obowiązywał w całym Cannes.

Wśród środków bezpieczeństwa AFP wymienia strzelców wyborowych w miejscach szczególnie narażonych na atak, rewizje, urządzenia przeciwko dronom, a także wielkie betonowe donice, które mają utrudnić przeprowadzenie zamachu z użyciem ciężarówki. W lipcu ub.r. w takim ataku terrorystycznym w Nicei zginęło 86 osób.

    PAP/EPA

- Naszym celem jest to, abyśmy byli najmniej uciążliwi jak to możliwe i aby impreza pozostała imprezą - zapewnił szef lokalnej policji Patrick Mairesse. Najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego we Francji nie zniechęcił gwiazd kina przed przybyciem na festiwal.

d37myjn

- Nigdy wcześniej nie zaprosiliśmy aż tylu międzynarodowych gwiazd - cieszył się dyrektor festiwalu Pierre Lescure.

Włoska aktorka Monica Bellucci, która będzie gospodynią ceremonii otwarcia, dotarła do Cannes już w poniedziałek. Do miasta we wtorek zjeżdżali też członkowie międzynarodowego jury, na którego czele stanie hiszpański reżyser Pedro Almodovar. W jego skład wejdą również m.in. francuska aktorka i reżyserka Agnes Jaoui, południowokoreański reżyser Park Chan-Wook, amerykański aktor Will Smith i chińska aktorka Fan BingBing.

O godz. 18 w hotelu Martinez rozpoczęła się tradycyjna kolacja jury, będąca preludium do 12-dniowego maratonu filmowego.

d37myjn

Jak relacjonuje AFP, we wtorek wokół Pałacu Festiwalowego w Cannes przygotowania dobiegały końca, choć czerwony dywan jeszcze nie został tam rozwinięty. Tysiące filmowców i miłośników kina zalewają miasto, a łowcy autografów i selfie instalują się w dogodnych miejscach.

W konkursie głównym jubileuszowego festiwalu o Złotą Palmę konkurować będzie 19 filmów. Będą to m.in: "Happy end" austriackiego reżysera Michaela Haneke, "L'Amant double" Francuza Francoisa Ozona oraz filmy amerykańskich twórców "The Beguiled" Sofii Coppoli i "Wonderstruck" Todda Haynesa. O nagrodę powalczą także m.in. "Artysta" Michela Hazanaviciusa, "Rodin" Jacquesa Doillona oraz najnowszy film "Nelyubow" Rosjanina Andrieja Zwiagincewa.

Festiwal zakończy się 28 maja.

   Materiały prasowe
d37myjn

Podziel się opinią

Share

d37myjn

d37myjn