Ceremonia wręczenia Olegowi Sencowowi nagrody Parlamentu Europejskiego im. Sacharowa
W środę 12 grudnia, w Strasburgu odbędzie się ceremonia, podczas której przebywający w rosyjskim łagrze za rzekomą działalność terrorystyczną reżyser Oleg Sencow zostanie uhonorowany prestiżową nagrodą Parlamentu Europejskiego - nagrodą im. Sacharowa.
Nagroda im. Sacharowa to wyróżnienie przyznawane dla osoby lub grupy osób szczególnie zasłużonych w walce na rzecz praw człowieka i wolności. Nazwana na cześć radzieckiego naukowca oraz działacza politycznego Andrieja Sacharowa, została ustanowiona przez Parlament Europejski w 1988 roku.
W maju 2018 roku przebywający w rosyjskim łagrze Sencow rozpoczął trwający 145 dni strajk głodowy, żądając zwolnienia wszystkich ukraińskich więźniów politycznych w Rosji. Sencow pod groźbą przymusowego karmienia z powodu krytycznego stanu zdrowia przerwał swoją głodówkę w październiku 2018 roku. Nawet będąc w więzieniu Sencow kontynuuje walkę o swoje przekonania i wolność Ukrainy.
Nagrodę w imieniu Olega Sencowa odbierze jego kuzynka Natalia Kaplan oraz prawnik Dmitry Dinze, którzy w Parlamencie Europejskim spotkają się z posłami z wszystkich ugrupowań, jak również wezmą udział w pokazie filmu "Proces: Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow”, estońsko-polskiego dokumentu w reżyserii Askolda Kurova. Dokument opowiadający historię Olega Sencowa miał światową premierę na festiwalu filmowym Berlinale w 2017 roku, w sekcji Berlinale Special i był współorganizowany przez Europejską Akademię Filmową, która wybrała taki właśnie sposób na obchody swojego 30-lecia. Wybitni filmowcy europejscy, wśród których byli Agnieszka Holland i Volker Schlondorf, demonstrowali wtedy swoje poparcie dla Olega Sencowa.
"Proces” pokazywany był na licznych festiwalach i wydarzeniach filmowych w Polsce i na świecie, a już wkrótce w Europie odbędą się jego kolejne pokazy, organizowane przez Komisję Europejską przy okazji ceremonii wręczenia nagrody Sencowowi:
12.12 Strasburg Parlament Europejski & Kino Odyssée
13.12 Luxemburg Kinepolis
14.12 Ljubljana House of the EU
W dniach 9-12 grudnia 2018 roku jest również planowana globalna akcja nawołująca do uwolnienia reżysera pod hasłem: #SaveOlegSentsov.
O FILMIE
Reżyser Askold Kurow w swoim dokumencie obserwuje bezduszne procedury procesu oraz wysiłki rodziny, przyjaciół i prawników Olega, by ocalić go od więzienia. Śledztwo Kurowa stopniowo odsłania absurd i przerażającą kafkowską historię o tym, jak każdy może stać się ofiarą bezlitosnej machiny państwowej.
Polskim producentem filmu jest firma Message Film oraz producenci Izabela Wójcik, Violetta Kamińska, Dariusz Jabłoński, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Montażu wielogodzinnego materiału zbieranego przez blisko dwa lata dokonał znany polski dokumentalista i montażysta Michał Leszczyłowski, od lat mieszkający i pracujący w Szwecji (m.in. FUCKING AMAL, LILJA FOREVER).