Trwa ładowanie...

Czarny koń w wyścigu do Oscara. "Dunkierka" na 4K Ultra HD Blu-ray, Blu-ray i DVD od 18 grudnia

Christopher Nolan, twórca kultowej trylogii "Mroczny Rycerz” powraca w nowym filmie "Dunkierka”. Produkcja poświęcona jednej z największych operacji podczas II Wojny Światowej. Film, zadebiutuje na 4K Ultra HD Blu-ray, Blu-ray i DVD już 18 grudnia.

Czarny koń w wyścigu do Oscara. "Dunkierka" na 4K Ultra HD Blu-ray, Blu-ray i DVD od 18 grudniaŹródło: Materiały prasowe
d3tzqug
d3tzqug

W 1940 roku, po kapitulacji Francji setki tysięcy alianckich żołnierzy wycofało się do Dunkierki, niewielkiego miasteczka położonego blisko granicy z Belgią. Wśród nich jest Tommy (Fionn Whitehead), brytyjski szeregowiec, który jako jedyny ze swojego oddziału ocalał z zasadzki zastawionej przez niemieckich żołnierzy. Wraz z tysiącami innych żołnierzy oczekuje na plaży na ewakuację. Ta jednak się nie rozpoczyna.

Zobacz zwiastun filmu "Dunkierka":

Tymczasem niemieckie bombowce dziesiątkują wojska stłoczone nad morzem zamieniając plażę w krwawą łaźnię. Zdesperowane dowództwo brytyjskiej marynarki podejmuje decyzję o zajęciu prywatnych łodzi i wykorzystaniu ich do ewakuacji alianckich żołnierzy. Pan Dawson (Mark Rylance) wraz z synem Peterem (Tom Glynn-Carney) postanawiają jednak popłynąć do Dunkierki samodzielnie, na pokładzie własnego statku i spróbować w ten sposób pomóc żołnierzom. Na ich drodze niespodziewanie stają żołnierz (Cillian Murphy) oraz pilot Collins (Jack Lowden)...

Akcja filmu rozgrywa się na lądzie, na morzu i w powietrzu. Myśliwce RAF-u toczą podniebny bój z wrogiem ponad kanałem La Manche, starając się ochronić bezbronnych ludzi na ziemi. W tym czasie setki niewielkich łodzi z załogą złożoną zarówno z wojskowych, jak i cywilów wyruszają w desperacką misję ratunkową, ryzykując życiem i ścigając się z czasem, aby ocalić żołnierzy.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Pomysł na realizację "Dunkierki” narodził się w głowie Christophera Nolana jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku podczas rejsu małym jachtem przez kanał La Manche do Dunkierki. Ta wyprawa, w której reżyserowi towarzyszyła Emma Thomas (żona Christophera Nolana i producent filmów) wywarła na Nolanie ogromne wrażenie. Kiedy para skończyła pracę nad "Interstellar”, Thomas przypomniała mężowi o tamtej wycieczce i podsunęła mu pomysł, by ich kolejną wspólną produkcją była właśnie "Dunkierka”. Realizację filmu poprzedziły gruntowne przygotowania. Christopher Nolan spotkał się z weteranami, którzy brali udział w "Operacji Dynamo” i wysłuchał ich wspomnień. Korzystał również z pomocy Imperial War Museum oraz histeryka Joshui Levine’a, autora książki "Dunkierka”, który później pełnił przy filmie funkcję konsultanta do spraw historycznych.

#dziejesiewkulturze: Francuzi krytykują "Dunkierkę":

Pierwotnie Christopher Nolan rozważał realizację "Dunkierki” bez scenariusza, z dialogami improwizowanymi na planie. Od tego pomysłu odwiodła go jednak żona i w 2015 r. powstał liczący zaledwie 76 stron scenariusz, w którym historia "Operacji Dynamo” opowiedziana jest z trzech perspektyw - lądu, morza i powietrza.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

DODATKI SPECJALNE W WYDANIACH BLU-RAY:

  • Proces twórczy: Badanie cudu, Tryptyk, Podkręcanie napięcia, Poszerzanie kadru, Migawki
  • Ziemia: Armia na plaży, W mundurze, Odbudowa falochronu
  • Woda: Flota, Zatopienie statku szpitalnego, Bohaterski statek, Małe statki, Zatapianie niszczycieli
  • Powietrze: Flota powietrzna, W przestworzach, Na krawędzi
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Chińczycy bojkotują "Dunkierkę". Nie chcą oglądać kapitulujących żołnierzy:

d3tzqug
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tzqug