Dramat "Gomorra", zrealizowany na motywach głośnej książki włoskiego pisarza i dziennikarza Roberto Saviano, odsłaniającej kulisy i mechanizmy działania neapolitańskiej mafii - kamorry, trafi do polskich kin 16 stycznia. Reżyserem obrazu jest Matteo Garrone.
Fabularną "Gomorrę" uhonorowano w 2008 r. bardzo prestiżowymi nagrodami - Grand Prix na festiwalu w Cannes oraz pięcioma Nagrodami Europejskiej Akademii Filmowej, w kategoriach najlepszy film, reżyser, scenariusz, zdjęcia i rola męska (nagroda dla Toniego Servillo)
.
Bohaterowie "Gomorry" to mieszkańcy włoskich prowincji Neapolu i Caserty, opanowanych przez liczne klany składające się na kamorrę. Brutalne i krwawe walki klanów sprawiają, że tamtejsi ludzie czują się jak na nieustającej wojnie. Niemal codziennie ktoś ginie w mafijnych potyczkach. Szeregi mafii zasilają nie tylko dorośli - także nastolatki, a nawet dzieci.
Na film składa się pięć przeplatających się historii. Bohaterowie jednej z nich to np. dwaj nastoletni chłopcy, Marco i Ciro, którzy pragną żyć jak gangsterzy, ponieważ taki styl bycia kojarzy im się z siłą, wolnością i bogactwem. Idolem chłopców jest gangster Tony Montana z filmu Briana De Palmy "Człowiek z blizną". Marco i Ciro organizują napady na kluby, planują zabijanie ludzi. Chcą działać tylko we dwóch, nie zamierzają podporządkować się żadnemu z szefów mafijnych klanów - to sprowadza na nich kłopoty.
Bohaterem innej historii jest 13-letni Toto, który mimo bardzo młodego wieku wstępuje w szeregi kamorry i uczestniczy w zabójstwach - swój wybór uważając za "oczywisty" dla chłopca żyjącego w tym rejonie Włoch.
Jak poinformował polski dystrybutor "Gomorry", większość aktorów występujących w tym filmie to autentyczni mieszkańcy Neapolu; trzej z nich zostali rozpoznani jako prawdziwi gangsterzy i zatrzymani przez policję.
Film "Gomorra", włoski kandydat do Oscara, został dofinansowany przez włoskie Ministerstwo Kultury. W nagrywaniu ścieżki dźwiękowej filmu brali udział muzycy z grupy Massive Attack. Pisarz Roberto Saviano, urodzony w 1979 r., przedstawił w książce "Gomorra" mechanizmy działania neapolitańskiej mafii. Książka ukazała się w 2006 r., została następnie przetłumaczona na 43 języki. Jak napisał Saviano, w ciągu ostatnich 30 lat kamorra zamordowała 4 tys. ludzi - więcej niż jakakolwiek inna organizacja przestępcza czy grupa terrorystyczna na świecie.
"Liczne klany, które tworzą Camorrę podzieliły gęsto zaludnione tereny prowincji Neapolu i Caserty. Granice tego niewidocznego królestwa poszerzają się każdego dnia, wszystkim rządzą klany - napisał Saviano. - (...) Scampia, miejscowość położona na północ od Neapolu, jest uważana za największy +otwarty+ narkotykowy market na świecie. Dzienny handel narkotykami to dla jednego klanu ok. 500 tys. euro".
We Włoszech książka Saviano wywołała wstrząs, ponieważ autor ukazał metody i zasięg wpływów kamorry w sposób drobiazgowy i poruszający. Z powodu tej książki mafia wydała na młodego pisarza wyrok śmierci. Od tego momentu Saviano nieustannie obawia się o swoje życie.
W październiku 2008 r. we włoskim dzienniku "La Repubblica" ukazał się list w jego obronie, napisany przez grupę noblistów: Dario Fo, Michaiła Gorbaczowa, Guentera Grassa, Ritę Levi Montalcini, Orhana Pamuka i arcybiskupa Desmonda Tutu. Nobliści wezwali państwo włoskie, by zapewniło bezpieczeństwo młodemu autorowi. Saviano, jako dziennikarz, publikował m.in. na łamach "La Repubblica".
"Młody pisarz, winny dochodzenia prawdy w sprawie zorganizowanej przestępczości oraz ujawnienia jej metod i struktury, zmuszany jest do życia w podziemiu, w ukryciu, podczas gdy szefowie kamorry z więzienia wciąż wysyłają wiadomości z pogróżkami o śmierci, zastraszając go, by nie pisał na łamach dziennika 'La Repubblica' i każąc mu milczeć" - napisali nobliści o Saviano.
Pod listem podpisy złożyło następnie wiele znanych osób, m.in. Jose Saramago, Martin Amis, Wisława Szymborska i Lech Wałęsa.