Trwa ładowanie...
dziewczyna warta grzechu
28-04-2015 14:28

"Dziewczyna warta grzechu": Bogdanovicha screwball comedy

"Dziewczyna warta grzechu": Bogdanovicha screwball comedyŹródło: East news
dmfajfo
dmfajfo

*"Dziewczyną wartą grzechu" Peter Bogdanovich, jeden z najbardziej utalentowanych filmowców swego pokolenia, powraca – po ponad dekadzie nieobecności – na ekrany kin.*

W trakcie kilkunastoletniej przerwy reżyser nakręcił między innymi trzy projekty telewizyjne oraz nagrodzony Grammy dokument „Runnin' Down A Dream: Tom Petty and the Heartbreakers”. Wprowadził także na rynek zmienioną wersję swojego legendarnego filmu dokumentalnego „Directed by John Ford”. Pojawiał się także regularnie jako aktor w serialu „Rodzina Soprano”, wystąpił też w kilku filmach fabularnych i napisał dwie książki o branży rozrywkowej, wliczając w to „Who The Hell's In It”.

"Dziewczyna warta grzechu" jest dla Bogdanovicha również powrotem do komedii jako gatunku, w którym lata temu osiągał wielkie sukcesy – wystarczy przypomnieć chociażby kultowe „No i co, doktorku”, „Papierowy księżyc” oraz „Śmiechu warte”. Podobnie jak w przypadku tego ostatniego obrazu, „Dziewczyna warta z grzechu” powstała w Nowym Jorku, rodzinnym mieście Bogdanovicha. Reżyser, który jest od dawna znany z osiągania znakomitych efektów w pracy z aktorami, poprowadził Owena Wilsona, Imogen Poots, Jennifer Aniston, Willa Forte, Kathryn Hahn oraz Rhysa Ifansa tak, że stworzyli jedne ze swoich najlepszych ról.

dmfajfo

Ten film to nakręcona w klasycznym stylu komedia romantyczna, w której pojawiają się również elementy hollywoodzkiej screwball comedy – nieprawdopodobnego splotu okoliczności, prowadzącego do finału pełnego miłości. Wszyscy bohaterowie są współcześni, a ekranowe wydarzenia rozgrywają się w dzisiejszych czasach, choć gatunek ten głównie wiąże się z kinem lat 30tych - film Bogdanovicha nawiązuje do największych dzieł „Złotej Epoki Hollywood” z lat 30tych i 40tych XX wieku, zarówno pod względem wyrafinowanego humoru i ekranowego wdzięku, jak i łączenia emocjonalnej subtelności z zupełnie ekstrawaganckimi i szalonymi sytuacjami.

Główną bohaterką jest Isabella „Izzy” Patterson (Imogen Poots), urodzona na Brooklynie dziewczyna do towarzystwa, która marzy o byciu aktorką. Gdy pewnego razu poznaje Arnolda Albertsona (Owen Wilson), uznanego reżysera filmowego i teatralnego, który przygotowuje się właśnie do wystawienia nowej sztuki na Broadwayu, nie spodziewa się, że to spotkanie zmieni jej życie na zawsze…

W screwball comedy rządzą humor sytuacyjny, niezliczone gagi i postać silnej, wyemancypowanej kobiety. W ten schemat wpisują się bezbłędnie: ex call girl Izzy, neurotyczna terapeutka Jane, lekką ręką dysponujący pieniędzmi reżyser Arnold, ekscentryczny choć z sercem pojemnym jak przedwojenna wanna aktor Seth i gotowa na wszystko Delta.

dmfajfo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmfajfo