Trwa ładowanie...
d1knn4a

Emilian Kamiński

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d1knn4a

Polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, znany z licznych występów w spektaklach muzycznych; również reżyser teatralny. W pamięci widzów najlepiej zapisał się jako malarz w filmowej i telewizyjnej ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego „Szaleństwa panny Ewy”.

Urodził się 10 lipca 1952 roku w Warszawie. Tam też w 1975 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Debiutował rolą d’Artagnana w inscenizacji „Trzech muszkieterów” w warszawskim Teatrze Wielkim, z którym był początkowo związany. Grał w większości teatrów stołecznych (również muzycznych) najdłużej zagrzewając miejsce w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza (1983-2000).

To tam zadebiutował jako reżyser przedstawienia „Słodkie miasto” (1983), o szaleństwie dyskotekowej muzyki, tam też zrealizował – wraz z Wojciechem Młynarskim - słynny spektakl „Brel”. Zarówno na deskach Teatru Ateneum, jak i Teatru Narodowego, z którym był związany wcześniej (1977-83) stale współpracował z reżyserem Adamem Hanuszkiewiczem.

* Najsłynniejszymi rolami muzycznymi Kamińskiego są: kreacja Janosika w „Na szkle malowane” (1993) Ernesta Brylla w reżyserii Krystyny Jandy oraz rola Pana Capuletiego w musicalu Janusza Józefowicza „Romeo i Julia” (2004). Debiutował w filmie Jana Łomnickiego „Akcja pod arsenałem” (1977).*

Rok później pojawił się m.in. u Wandy Jakubowskiej w „Białym mazurze”, Jerzego Domaradzkiego w „Bestii” i Janusza Zaorskiego w „Zaległym urlopie”, a w 1980 roku wystąpił w głośnym filmie Barbary Sass „Bez miłości” oraz zagrał pierwszą pierwszoplanową rolę w filmie Andrzeja Jurgi „Tango ptaka”.

Rok 1982 to rola Romusia w filmie Andrzeja Barańskiego „Niech cię odleci mara” z Wiesławem Gołasem, a lata 1983-84 - ogromny sukces serialu i filmu Kazimierza Tarnasa „Szaleństwa panny Ewy” wg powieści Kornela Makuszyńskiego.

Grał u Jacka Bromskiego w „Ceremonii pogrzebowej” (1984), u Jana Kidawy- Błońskiego w filmie „Trzy stopy nad ziemią” (1985) i u Tomasza Lengrena w sensacyjnym filmie „Tanie pieniądze” (1985).

Pojawił się w znanym filmie dla dzieci „Pan Kleks w kosmosie” (1988) z Piotrem Fronczewskim w roli głównej oraz wystąpił w trzech zagranicznych produkcjach (m.in. w duńskim filmie „Kaj’s Fodselsdag” 1990).

W 1991 roku zagrał u Krzysztofa Tchórzewskiego w „Przeklętej Ameryce”, a w latach 1994-95 gościł na małym ekranie grając Rysia w serialu „Fitness Club”. W 1996 roku zagrał kochanka Ewy w filmie Roberta Glińskiego „Matka mojej matki” z Krystyną Jandą i Marią Seweryn, w późniejszym okresie pojawiając się na planie różnych produkcji TV: telenoweli „Klan” (jako mąż Bogny – w tej roli Justyna Sieńczyłło, faktyczna żona aktora), serialu „Policjanci”, czy sitcomu „Miodowe lata”.

W 2001 roku zagrał niemieckiego oficera w wojennym filmie „Boże skrawki” Yurka Bogayevicza z Willemem Dafoe, a w 2002 wystąpił w niewielkiej roli w komedii Jacka Bromskiego „Kariera Nikosia Dyzmy”.

Pojawiał się gościnnie na planie takich seriali, jak „Na dobre i na złe” (2003), czy „Pensjonat pod różą” (2004), wiążąc się nieco intensywniej z serialem „Egzamin z życia” (2005-2006), gdzie zagrał szefa firmy komputerowej, z sitcomem „Bulionerzy” (2005-2006), serialem „Tak miało być” (2005) i z telenowelą „M jak miłość” (od 2004 roku), gdzie wcielił się w postać ojca Magdy Marszałek.

W 2005 roku użyczył swojego głosu postaci Jacka w filmie Andrzeja Barańskiego „Parę osób, mały czas”, w 2006 roku spotkał się po latach z Kazimierzem Tarnasem na planie ekranizacji „Szatana z 7 klasy”, a w 2007 roku ponownie spotkał się z Jackiem Bromskim, grając jedną z głównych ról w jego obrazie „U Pana Boga w ogródku”.

* W 2005 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2007 - Srebrnym Medalem Gloria Artis- Zasłużony Kulturze.*

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1knn4a
d1knn4a
d1knn4a
d1knn4a

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj