Trwa ładowanie...

EnergaCamerimage 2019. Oto lista szczęśliwców. Sprawdźcie, co się wydarzyło

Edward Norton, Quentin Tarantino, Richard Gere - lista gości festiwalu EnergaCamerimage w tym roku powalała. Panowie pojawili się na gali zamknięcia. Zobaczcie, kto wrócił do domu ze statuetką.

EnergaCamerimage 2019. Oto lista szczęśliwców. Sprawdźcie, co się wydarzyłoŹródło: AKPA
d3v9o4n
d3v9o4n

Festiwal w Toruniu obfitował w niesamowite filmowe przygody. Zobaczyliśmy kilka premierowych filmów, jak m.in. "The Lighthouse" czy "Honey Boy". Widzowie mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w warsztatach z najlepszymi twórcami filmów, jakich można sobie dziś wyobrazić. Do Torunia przyjechali ludzie stojący m.in. za "Jokerem", "Irlandczykiem", "Doliną Bogów" czy "Malowanym ptakiem".

Podczas gali przyznano nagrody, o których informowano już wcześniej.

Quentin Tarantino i Robert Richardson otrzymali nagrodę dla duetu autor zdjęć-reżyser. Panowie pracują razem od lat. Ich wspólnymi filmowymi "dziećmi" są choćby "Pewnego razu... w Hollywood" czy "Nienawistna ósemka". Kultowego reżysera w Toruniu powitano jak króla.

AKPA
Źródło: AKPA

- Jego mózg płonie. Operatorzy, macie szczęście, że on istnieje - komplementował reżysera Richardson.

d3v9o4n

Tarantino nie pozostał mu dłużny. - Z tej nagrody jestem najbardziej dumny. Ożeniłem się pierwszy raz w ubiegłym roku, ale przed tym to ten człowiek był moim małżonkiem - stwierdził. - Mówię to z głębi mojego czarnego serca: praca z Robertem to radość mojego życia - dodał.

WP.PL
Źródło: WP.PL

- To pomieszczenie wypełnione jest geniuszem, talentem i miłością. To zaszczyt odebrać taką nagrodę - mówił, przyjmując wyróżnienie.

Specjalną Nagrodę Camerimage dla Aktora przyznano Richardowi Gere, który zjawił się ostatniego dnia festiwalu.

d3v9o4n

- Przygotowaliście mi najlepszą możliwą wizytówkę. Mam 70 lat, większość życia gram w filmach. To moja krew, moje emocje. Czuje, że ja i wy, widzowie, jesteśmy na równi. Razem przeżywamy te historie. Jestem wdzięczny wam, widzom za to trwające od lat niesamowite doświadczenie - mówił aktor, odbierając nagrodę.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Jan Roelfs został uhonorowany nagrodą dla najlepszego scenografa. Wystarczy przypomnieć, że Roelfs pracował przy takich filmach jak "Ghost in the Shell" czy "Szybcy i wściekli".

d3v9o4n

Gościem, który podczas festiwalu na spotkania przyciągał tłumy, był Edward Norton. W sobotę gwiazdor odebrał nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego dla najlepszego aktora.

AKPA
Źródło: AKPA

- To niezwykłe być tu wśród tak niesamowitych ludzi, na których pracy i filmach się wychowałem. Dick Pope, Tarantino, Richardson. Dzięki nim trafiłem do tego świata. Gdy byłem młodym aktorem i pracowałem w teatrze poznałem filmy Kieślowskiego. Ich jakość, egzotyka pokazywała, że kino to nie tylko filmy popcornowe, a wielka sztuka. Gdy wyszedł "Dekalog", byłem zachwycony. Byłem chyba pierwszą osobą wśród znajomych, który miał płytę DVD z "Dekalogiem". Otrzymanie nagrody jego imienia jest dla mnie czymś specjalnym. On, Paweł Pawlikowski, Polański. Ich prace dotarły aż za ocean i w niezwykły sposób na nas wpływają - mówił aktor, odbierając wyróżnienie.

d3v9o4n

- Richard Gere, który tu siedzi, był moim pierwszym partnerem do tańca. To on wprowadził mnie do tego świata. Takich osób jest tu więcej. Trzymając tę nagrodę w rękach, czuję odpowiedzialność za wprowadzanie nowych ludzi do tego świata i biorę tę odpowiedzialność na swoje barki z pełną świadomością - dodał.

Złotą Żabą został nagrodzony Lawrence Sher, aurtor zdjęć do "Jokera" w reżyserii Todda Phillipsa. - Dziękuje Toddowi i Joaquinowi. Joaquinowi szczególnie, to on jest duszą tego filmu. Ja to tylko nakręciłem - powiedział ze sceny.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Oto pozostali laureaci:

Konkurs Główny - Laureat Złotej Żaby: Lawrence Sher za zdjęcia do "Jokera"
Laureat Srebrnej Żaby: Cesar Charlone za zdjęcia do filmu "Dwóch papieży"
Laureat Brązowej Żaby: Vladimír Smutný za zdjęcia do "Malowanego Ptaka"
Najlepszy film polski: "Pan T.", zdjęcia Adam Bajerski , reżyseria Marcin Kryształowicz
Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: Jake Gabbay za "Kamali", Christiaan van Leeuwen za "Oneself" - operator, wyróżnienie
Najlepszy długometrażowy film dokumentalny: Jolanta Dylewska i Jakub Kijowski za "Marek Edelman... Była miłość w getcie" oraz Luke Lorentzen za "Midnight Family"
Nagroda FIPRESCI: Malowany Ptak, reż. Václav Marhoul
Debiut reżyserski: Paxton Winters za "Pacified"
Debiut operatorski: Laura Merians za "Pacified"
First Look. Najlepszy pilot seriali: "Euforia", reż. Sam Levinson
Najlepsza etiuda studencka: "LEFTY/RIGHTY", Alfonso Herrera Salcedo
Nagroda publiczności: "Joker", reż. Todd Phillips
Konkurs wideoklipów: James Massiah
Nagroda specjalna Camerimage: Lech Majewski
Nagroda za Całokształt Twórczości: John Bailey
Specjalna Nagroda Camerimage za Całokształt Twórczości dla Aktora Danny DeVito
Nagroda Camerimage dla Polskiej Aktorki: Ewa Dałkowska
Nagroda za Całokształt Twórczości dla Reżysera: Peter Greenaway
Nagroda za Wybitne Osiągnięcia w Filmie Dokumentalnym: Helena Třeštíková

WP.PL
Źródło: WP.PL
d3v9o4n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v9o4n