Trwa ładowanie...
d2a3wp6

Europejska Nagroda Filmowa 2018 – trzy polskie filmy mają szanse na nominacje!

Europejska Nagroda Filmowa nazywana jest potocznie europejskim Oscarem. Właśnie została ogłoszona lista 49 filmów, które mają szanse zdobyć nominacje do tej prestiżowej nagrody. Na liście są trzy polskie filmy!
Share
Europejska Nagroda Filmowa 2018 – "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z szansą na nominację!
Europejska Nagroda Filmowa 2018 – "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z szansą na nominację!Źródło: East News
d2a3wp6

Europejska Akademia Filmowa oraz EFA Productions właśnie ogłosiła listę 49 filmów, które mają szansę na nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej 2018. Na liście znalazły się pełnometrażowe filmy fabularne pochodzące z 35 różnych krajów.

Europejska Nagroda Filmowa 2018 – polskie filmy z szansą na nominacje!

Na liście propozycji nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej znalazły się aż trzy polskie filmy„Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej oraz „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej. Wszystkie trzy filmy były już wcześniej dostrzeżone na festiwalach filmowych w Europie.

d2a3wp6

Przez najbliższe tygodnie ponad 3,5 tysiąca członków Europejskiej Akademii Filmowej będzie głosować na filmy, które w efekcie otrzymają nominacje w pięciu kategoriach: europejski film, reżyser, aktor, aktorka oraz scenariusz. Nominacje zostaną ogłoszone 10 listopada 2018.

O nominacjach do kategorii: najlepszy operator, scenograf, projektant kostiumów, fryzjer i wizażysta, kompozytor, projektant dźwięku, inspektor efektów wizualnych – zadecyduje ośmioosobowe jury.

Trailer do filmu „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego

Europejska Nagroda Filmowa 2018 – rozdawana od 1988 roku

Polacy od lat odnoszą sukcesy odbierając Europejską Nagrodę Filmową. W 1988 roku podczas pierwszej edycji statuetka dla Najlepszego Filmu powędrowała do Krzysztofa Kieślowskiego za „Krótki film o zabijaniu”. Wśród laureatów Europejskiej Nagrody Filmowej znajdują się również: Maciej Dejczer (za „300 mil do nieba”), Andrzej Wajda, Maciej Drygas (za „Usłyszcie mój krzyk”), Marcel Łoziński (m.in. za film „Poste restante”), Roman Polański czy Paweł Pawlikowski (za film „Ida”).

d2a3wp6

Trailer do filmu „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej

Europejska Nagroda Filmowa 2018 – szanse na wygraną

Polskie filmy już zostały docenione na festiwalach filmowych w Europie. „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego otrzymała w tym roku Złotą Palmę w Cannes (dla najlepszego reżysera), a „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej była pokazywana w prestiżowej sekcji Semaine de la Critique festiwalu w Cannes. „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej była w tym roku nagrodzona* Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu Berlinale*.

d2a3wp6

Trailer do filmu „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej

Ceremonia wręczenia 31. Europejskich Nagród Filmowych odbędzie się 15 grudnia 2018 w Sewilli.

d2a3wp6

Podziel się opinią

Share
d2a3wp6
d2a3wp6