Trwa ładowanie...
d2xx7he

Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE: Wiemy kto dostanie nagrodę specjalną

Podczas zbliżającej się 27. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE, która odbędzie się w Toruniu w dniach 9-16 listopada 2019 r., John Bailey zostanie uhonorowany Nagrodą za Całokształt Twórczości.
Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Kadr z filmu "Mishima”
Kadr z filmu "Mishima”Źródło: Materiały prasowe
d2xx7he

John Bailey urodził się 10 sierpnia 1942 r. w Moberly, w stanie Missouri, jednak przez całe życie mieszkał w południowej Kalifornii. Po ukończeniu studiów filmoznawczych na Uniwersytecie Południowej Kalifornii pod koniec lat 60. Bailey zaczął otrzymywać pierwsze zlecenia zawodowe.

Była to między innymi praca przy postprodukcji filmów promocyjnych dla American Airlines, a także asystowanie takim operatorom, jak Charles Correll, Erik Daarstad, John Koester czy Gary Young. W 1969 r., po wstąpieniu do związku zawodowego, Bailey praktykował jako asystent i operator u boku takich legend Hollywood jak Néstor Almendros, Jules Brenner, Dave Meyers, Chuck Rosher, Gregory Sandor, Ric Waite czy Vilmos Zsigmond.

   Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Zobacz też: Destroyer: nic nie przygotuje was na taką rolę Nicole Kidman

d2xx7he

Dzięki temu w połowie lat 70. miał okazję pracować przy wielu słynnych produkcjach, takich jak Two-Lane Blacktop (1971) Montego Hellmana, serialach Emergency! (1974) i Kojak (1975), a także Niebiańskich dniach (1976) Terrence’a Malicka oraz Trzech kobietach (1977) Roberta Altmana.

John Bailey zasiadał przez piętnaście lat w zarządzie Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, a w latach 2017-2019 pełnił funkcję jej prezydenta.

Zobacz też: Camerimage. Współtwórca "Życia Pi" zdradza nam sekrety powstawania filmu

Dokonania zawodowe Baileya przyniosły mu liczne nominacje, w tym do nagrody Film Independent Spirit Awards za najlepsze zdjęcia w filmie Twardziele nie tańczą w 1988 r. i do Złotej Żaby na festiwalu CAMERIMAGE za Na zawsze moja w roku 1999.

d2xx7he

Jest także laureatem CableACE Award za The Search for Signs of Inteligent Life in the Universe w 1994 r., nagrody przewodniczącego Society of Camera Operators w 2001 r., nagrody im. Williama A. Frakera dla filmowego dziennikarza roku 2014, nagrody ASC za całokształt twórczości w 2015 r., nagrody zarządu Society of Camera Operators w 2018 r. oraz nagrody im. Gianniego di Venanzo w roku 2019. Niedawno został uhonorowany przez francuski rząd medalem Ordre des Arts et des Lettres.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2xx7he

Podziel się opinią

Share
d2xx7he
d2xx7he