Trwa ładowanie...

Firth i Kidman na przeklętej przełęczy

Firth i Kidman na przeklętej przełęczyŹródło: Forum Film
d2c2xcl
d2c2xcl

W „Drodze do zapomnienia” (na naszych ekranach od 4 kwietnia), ekranizacji bestsellerowej książki, opisującej losy brytyjskiego oficera, który przeżył kampanię birmańską, występuje dwójka laureatów Oscara – Colin Firth („Jak zostać królem”, „Samotny mężczyzna”) i Nicole Kidman („Godziny”, „Inni”, „Moulin Rouge”). Scenariusz filmu oparto nie tylko na wspomnieniach autora książki Erica Lomaxa (1919–2012), ale też na serii rozmów z jego żoną Patricią.

– Patti jest osobą niezwykle lojalną, silną i nieskłonną do użalania się nad sobą – mówił o pierwowzorze bohaterki granej przed Kidman producent Bill Curbishley. – Długo twierdziła, że jej udział w przeżyciach Erica nie ma większego znaczenia. Bo cóż znaczą jej doznania w porównaniu z jego cierpieniami? Colin Firth zwrócił nam jednak uwagę, że bez udziału Patti ta opowieść traci sens. Bo to ona była cudem, który przydarzył się Ericowi. Spora część zdjęć powstała na otoczonej ponurą sławą przełęczy Hellfire Pass w Tajlandii. Panował tam ponad czterdziestostopniowy upał i niemal 98-procentowa wilgotność powietrza. – Patti uprzedziła mnie, że Hellfire Pass, gdzie tylu ludzi straciło życie, ma w sobie mroczny urok – komentowała Kidman. – Wspominała, że gdy była tam pierwszy raz, płakała, myśląc o tych, którzy zostali tam na zawsze. Ogromne zaangażowanie wszystkich twórców w projekt przyniosło efekty. „Zdumiewające jest to, iż po tylu nakręconych filmach wojennych, zwłaszcza o II wojnie, okazuje się, że ciągle
można powiedzieć coś nowego o doświadczeniach związanych z przeżyciami wojennymi” – pisał po premierze jeden z krytyków.

Zwiastun filmu:

Osadzony w obozie jenieckim Lomax (Firth) jest zmuszony do wycieńczającej pracy przy budowie Kolei Birmańskiej, zwaną Koleją śmierci. Ceną za jej powstanie jest życie dziesiątek tysięcy jeńców i cywili. Jako specjalista od łączności, Lomax konstruuje radio, które ma być źródłem informacji o wydarzeniach na froncie. Odnalezione przez strażników, staje się przyczyną brutalnych przesłuchań, podczas których oficer ociera się o śmierć. Lata później, Lomax wyrusza na poszukiwanie swojego japońskiego oprawcy. Czy konfrontacja z nieprzyjacielem pozwoli mu rozliczyć się z przeszłością i zamknąć raz na zawsze ten wstrząsający rozdział swego życia?

Droga do zapomnienia” w kinach od 4 kwietnia!

d2c2xcl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2c2xcl

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj