Co oni mu zrobili?!
Od tego piątku w kinach będzie można obejrzeć dziewiątą już odsłonę przygód Frredy’ego Kruegera na dużym ekranie.
Najnowszy, wakacyjny ‘Koszmar z ulicy Wiązów’ z pewnością był długo wyczekiwanym obrazem przez szerokie grono młodzieży. Jednak dla starszych kinomanów i fanów postaci Wesa Cravena, film wzbudza nie małe kontrowersje. Największą z nich jest nieobecność Robert Englund, który przez 26 lat nieprzerwanie wcielał się w mordercę ze snów.
Czy najnowszy „Koszmar…” okaże się najgorszym koszmarem wszystkich kinomaniaków?
Czy czeka nas kolejna żenada w stylu: Freddy Krueger w wersji Emo?
Przypomnijmy sobie stare, dobre czasy i równie stare oraz dobre koszmary. Która część była Waszą ulubioną?
‘Koszmar z ulicy Wiązów’ (1984)
Debiut filmowy jednego z najprzystojniejszych aktorów na świecie. Johnny Depp udał się na casting do filmu z przyjacielem jako osoba towarzysząca, jednak został dostrzeżony przez samego reżysera Wesa Cravena, który zaproponował mu rolę w tym filmie.
Wes Craven chętnie opowiada o stworzonej przez siebie postaci seryjnego mordercy. Twierdzi, że nazwał Freddy`ego Kruegera po chłopaku, który gnębił go w latach szkolnych. Reżyser tworząc postać, a raczej wygląd Freddy'ego wzorował się na kręcącym się nieopodal jego domu, pijaku o bardzo oszpeconej twarzy, chodzącym w świątecznym swetrze.
* Czwórka nastolatków ma przerażające sny. Trójka z nich ginie podczas snu, zabita przez człowieka, który ich prześladował w koszmarach.*
‘Koszmar z ulicy Wiązów 2: Zemsta Freddy’ego’ (1985)
Drugą część już nie reżyseruje Wes Craven. Freddy w sequelu zabija coraz więcej ludzi i zdobywa też nowe zdolności – potrafi wnikać w innych bohaterów. Efekt końcowy jest trochę kiczowaty, ale nadal mieści się w randze klasyki. Oryginalna rękawica użyta w pierwowzorze "Koszmarzu z ulicy Wiązów" została skradziona podczas kręcenia drugiej części.
Pięć lat po walce Nancy Thopmson z Freddym Kruegerem do przeklętego domu przy ulicy Wiązów wprowadza się rodzina Welshów: rodzice z siedemnastoletnim Jessim i młodszą córką Angelą. Od początku Jessiego dręczą senne koszmary, rodzice uważają, że jest to naturalny rezultat zmiany otoczenia. W swoim nowym pokoju odnajduje pamiętnik Nancy z jej makabrycznymi opisami ostatnich dni życia.
‘Koszmar z ulicy Wiązów III: Wojownicy snów’ (1987)
To film pełen powrotów, a dla wielu fanów jedna z najlepszych części. Do tej odsłony oprócz Freddy’ego powraca Wes Craven. Tylko, że tym razem jako producent i scenarzysta. Oprócz najważniejszych mężczyzn w produkcji, na naszym ekranie ponownie pojawi się Nancy, czyli Heathem Langenkamp. Ciekawostką jest fakt, iż w tej części debiutuje znana dziś Patricka Arquette.
Kriten Parker - dziewczyna dręczona sennymi koszmarami, po nieudanej próbie samobójstwa, zostaje odesłana do szpitala psychiatrycznego. Całą grupą nastolatków o podobnych problemach opiekuje się tam młoda lekarka - Nancy Thompson specjalizująca się w zaburzeniach snu. Organizuje terapię grupową, podczas której wraz z nimi przenosi się do świata snu chcąc pokonać morderczą zjawę.
‘Koszmar z ulicy Wiązów IV: Władca snów’ (1988
Czwarta odsłona Kruegera przyniosła, jak na tamte czasy, rekordowe zyski – 50 mln dolarów.
Kristen i dwoje jej przyjaciół po opuszczeniu szpitala psychiatrycznego starają się wrócić do normalnego życia nastolatków. Chcą zapomnieć o traumatycznych przeżyciach związanych z psychopatycznym zabójcą ze snów. Jednak Freddy Krueger nie daje za wygraną.
Pewnej nocy dziewczyn znowu ma koszmar z monstrum w kapeluszu w roli głównej. Co gorsza, Freddy’emu udaje się wykorzystać specyficzną umiejętność Kristen. Potrafi ona wciągać do swojego snu inne osoby. Tym sprytnym sposobem Freddy rozpoczyna kolejne masowe polowanie...
‘Koszmar z ulicy Wiązów V: Dziecko snów’ (1989)
Ta część sennej sagi Kruegera wyszła o wiele mroczniejsza i poważniejsza od pozostałych, ale też okazała się najnudniejszą.
Alice jest jedyną osobą ocalałą z koszmaru, jakim było spotkanie z Freddy’m Kruegerem. Jednak demoniczny morderca nie poddaje się tak łatwo.
Po raz kolejny odwiedza dziewczynę w snach, a wkrótce po tym zaczynają ginąć jej znajomi. Na dodatek Freddy planuje ponownie przenieść się do świata żywych za pośrednictwem dziecka, którego spodziewa się Alice.
Zdesperowana dziewczyna zrobi wszystko, aby ocalić siebie i swojego potomka. W walce zyska nieoczekiwanego sprzymierzeńca – matkę Freddy’ego, Amandę.
‘Freddy nie żyje: Koniec koszmaru’ (1991)
Film nakręcony w 3-D niesie ze sobą dużo innowacji w scenariuszu, za kamerą stanęła reżyserka-debiutantka, a marihuanę pali się kilogramami. Johnny Depp wystąpił jako prezenter w TV. W pierwszej części grał rolę chłopaka, który został zabity, ponieważ zasnął przed telewizorem. A Peter Jackson miał pierwotnie być autorem scenariusza. Jego "szkic" nie został jednak wykorzystany.
Doktor Maggie Burroughs pracuje w specjalnym ośrodku dla młodzieży po przejściach. Jednym z jej wychowanków jest John Doe, jedyny ocalały z rzezi, jaką urządził wśród nastolatków ze Springwood słynny „gość ze snów” Freddy Krueger. Na skutek strasznych doświadczeń chłopak cierpi na amnezję. Razem postanawiają zbadać ten trop. Na miejscu okazuje się, że Freddy Kruger miał córkę, którą mu odebrano.
‘Nowy koszmar Wesa Cravena’ (1994)
Przed napisaniem scenariuszu do tego filmu, Wes Craven obejrzał wszystkie poprzednie części całej serii Kruegera. Stwierdził, że nie mógłby kontynuować wątku. Musi unowocześnić fabułę, żeby zaciekawić widzów.
Aktorka Heather Langenkamp przed laty wcieliła się w postać Nancy, dziewczyny nękanej przez słynnego psychopatę z koszmarów sennych, Freddy’ego Kruegera. Teraz jest szczęśliwa żona Chase’a i matka małego Dylana. Reżyser Wes Craven planuje nakręcić kolejną część filmu o demonie ze spalona twarzą i proponuje Heather udział w nim. Aktorka ma wrażenie, że nie powinna przyjmować tej roli – w ostatnim czasie ma dziwne, nieprzyjemne sny, tajemnicze telefony, a na dodatek jej synek Dylan zaczyna zachowywać się w bardzo niepokojący sposób. Wkrótce okazuje się, że za tym wszystkim stoi Freddy Krueger, któremu nigdy nie dosyć świeżej krwi.
‘Freddy kontra Jason’ (2003)
Początkowo film miał powstać w 1987 roku, gdy ludzie z New Line Cinema chcieli przy udziale Paramount stworzyć go jako "Piątek,13-go część VII", ale nie doszło do porozumienia.
Na początku filmu, kiedy Freddy opowiada część swojej historii, ukazane są fragmenty wszystkich części "Koszmaru z ulicy Wiązów" oprócz "Nowego koszmaru Wesa Cravena" - siódmego filmu cyklu.
Długo wyczekiwany przez fanów horrorów pojedynek dwóch najkoszmarniejszych zabójców. Freddy Krueger - znany z "Koszmaru z ulicy Wiązów" stanie w szranki z Jassonem Voorhees'em równie groźnym mordercą mścicielem z serii "Piątek 13-tego". Obaj są bezwzględnie źli i okrutni, obaj posiadają niesamowite zabójcze umiejętności.
‘Koszmar z ulicy Wiązów’ (2010)
Reżyserem Koszmaru z ulicy Wiązów jest Samuel Bayer. Film oparty jest na pomyśle Wesleya Stricka, a autorami scenariusza są Wesley Strick oraz Eric Heisserer. Bohaterowie Koszmaru pojawili się wcześniej w słynnym filmie Wesa Cravena z 1984 roku o tym samym tytule. Zapoczątkował on nowatorską serię horrorów, uważaną dziś za najpopularniejszą i najdłuższą w dotychczasowej historii kina.
Teraz mamy najprawdopodobniej do czynienia z remakem o bardzo niski poziomie. Reżyser teledysków zabrał się długi metraż i to od razu za klasykę horrorów. Może być albo innowacyjne i z szacunkiem, albo prześmiewczo i żenująco.
Grupa nastolatków jest prześladowana przez Freddy’ego Kruegera - potwornie oszpeconego zabójcę, który poluje na swoje ofiary podczas snu. Dopóki młodzi ludzie czuwają, mogą siebie ochronić. Gdy zasną - nie ma dla nich ratunku… Remake filmowej wersji z 1984 roku.
Krueger za dnia
One, two - Freddy's coming for you. Three, four - better lock your door. Five, six - grab your crucifix. Seven, eight - gonna stay up late. Nine, ten - Never sleep again!
** [
BACHLEDA PRZYŁAPANA NA BALANDZE ]( http://film.wp.pl/ale-cyrk-z-ta-curus-6025280843056257g )* * [
KAMERA W PRYSZNICU ]( http://film.wp.pl/gabka-czy-pumeksem-czyli-z-kinem-pod-prysznicem-6025281258787969g ) * *** [
ŚLICZNOTKA Z BARU MLECZNEGO ]( http://film.wp.pl/jej-kariera-zaczela-sie-w-barze-mlecznym-portret-poli-raksy-6025281115739265g )