Trwa ładowanie...

''Gorejący krzew'': 11 nagród dla Agnieszki Holland za ''Gorejący Krzew''

Share
''Gorejący krzew'': 11 nagród dla Agnieszki Holland za ''Gorejący Krzew''
Źródło: HBO
d2x6jnt

Film polskiej reżyserki *Agnieszki Holland zatytułowany "Gorejący Krzew" zdobył w sobotę 11 Czeskich Lwów, prestiżowych nagród przyznawanych w Czechach najlepszym produkcjom filmowym i telewizyjnym minionego roku.*

Trzyodcinkowy miniserial nominowany był w 14 z 16 kategorii. Uznano go za najlepszy film, nagrodzono m.in. za reżyserię, scenariusz, zdjęcia, montaż, dźwięk, muzykę i scenografię. Wyróżniła go też publiczność.

Autorem muzyki jest polski kompozytor Antoni Łazarkiewicz.

d2x6jnt

Na odbywającej się w praskim Rudolfinum nie było jednak Agnieszki Holland. W jej imieniu Kryształowego Lwa odebrał autor scenariusza Sztiepan Hulik. Reżyserka wysłała do Pragi nagranie wideo, w którym podziękowała za nagrodę.

"Bardzo się cieszę, że mogłam tę historię opowiedzieć, jest ważna nie tylko dla Czechów i Słowaków, ale i dla mnie osobiście" - zwróciła się w nagraniu do obecnych na sali. "Szczególnie dziś, koło nas, na kijowskim Majdanie" - dodała, nawiązując do sytuacji na Ukrainie.

Wyprodukowany przez czeski oddział telewizji HBO film "Gorejący krzew" opowiada o zmaganiach prawnych rodziny Jana Palacha - studenta, który podpalił się w 1969 roku w proteście przeciw inwazji sił Układu Warszawskiego na Czechosłowację.

Premiera filmu odbyła się w styczniu 2013 roku.

Czeski Lew jest najważniejszą nagrodą filmową w Czechach przyznawaną przez Czeską Akademię Filmową i Telewizyjną (CzFTA) od 1993 roku. Jurorami są członkowie akademii.

d2x6jnt

Podziel się opinią

Share
d2x6jnt
d2x6jnt