WP
WP

Hanna Śleszyńska - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna, „śpiewająca” i estradowa. Z uwagi na podobny rodzaj ekspresji artystycznej oraz bogate doświadczenie w kabarecie i na estradzie określana jest czasem mianem „polskiej Lizy Minnelli”. W filmie i telewizji znana jest przede wszystkim z ról charakterystycznych, często drugoplanowych i epizodycznych – jako siostra Genowefa Basen w „Daleko od noszy” i gosposia Alutki w „Rodzinie zastępczej”. Wieloletnia członkini zespołu Kabaretu Olgi Lipińskiej.

Urodziła się 11 kwietnia 1959 roku w Warszawie w rodzinie o szlacheckim pochodzeniu. Studiowała w tamtejszej PWST, którą ukończyła w 1982 roku, w tym samym roku debiutując na scenie w „Niebie zawiedzionych” Bertolta Brechta w reżyserii Leny Szurmiej, na deskach Teatru Ateneum w Warszawie. Później była aktorką wielu teatrów warszawskich: Komedia (1982-90, 2002, 2006), Za Dalekiego (1989), Nowego (1990-94), Rampa na Targówku (1995-97), Dramatycznego (1996-98) i Syrena (2005). W latach 1992-2006 wzięła udział w ponad dwudziestu spektaklach Teatru TV (m.in. u boku Ireny Kwiatkowskiej w komedii kryminalnej „Upiór w kuchni” Janusza Majewskiego, czy obok Joanny Żółkowskiej w „Gwałtu, co się dzieje!” Fredry, w reżyserii Olgi Lipińskiej).

Na ekranie zadebiutowała jeszcze jako studentka, w telewizyjnym filmie „Lęk przestrzeni” Krzysztofa Nowaka (1980). Poświęcając się głównie twórczości teatralnej i estradowej, w następnych latach rzadko pojawiała się na ekranie, nie licząc epizodu w filmie „Punkty za pochodzenie” Franciszka Trzeciaka (1982) i gościnnego występu w serialu „Odbicia” Jakuba Z. Rucińskiego. W 1992 roku wystąpiła w „Kawalerskim życiu na obczyźnie” Andrzeja Barańskiego, a w 1995 roku – w „Nic śmiesznego” Marka Koterskiego.

* Większe role stworzyła jako służąca Marcysia w filmowej i telewizyjnej adaptacji „Awantury o Basię” w reżyserii Kazimierza Tarnasa (1995-96), Józia Jurewicz, siostra Marysi w „Bożej podszewce” Izabelli Cywińskiej (1997, druga seria 2005) i jako Lodzia „Cielęcina”, handlarka mięsem w serialu „Dom” (2000). W międzyczasie związała się ze słynnym, telewizyjnym Kabaretem Olgi Lipińskiej, będąc jedną z jego głównych wizytówek (1990-2005).*

U progu nowego tysiąclecia dołączyła do obsady popularnego serialu komediowego „Rodzina zastępcza” (2001-2008), gdzie po dziś dzień wciela się z powodzeniem w charakterystyczną rolę Jadzi, kuzynki Kwiatkowskich i gosposi w domu Alutki (Joanna Trzepiecińska). W tym samym roku rozpoczęła też swoją przygodę z sitcomem „Szpital na perypetiach” (od 2003 roku znanym jako „Daleko od noszy”), gdzie kreuje rolę siostry Genowefy Basen, spotykając się na planie z kolegami z Kabaretu Olgi Lipińskiej - Pawłem Wawrzeckim i Krzysztofem Tyńcem oraz z Krzysztofem Kowalewskim i Piotrem Gąsowskim w roli doktora Czesława Basena.

WP

Z Gąsowskim wystąpiła też na planie komedii: „Złoto dezerterów” Janusza Majewskiego (1998) i „Zmiana” Konrada Aksinowicza, z udziałem Grażyny Wolszczak (2008). Dała wiele gościnnych występów na planie takich seriali, jak: „Bar Atlantic”, „Tajemnica Sagali”, „Graczykowie”, „Palce lizać”, „Plebania”, „Rodzinka”, „Tygrysy Europy”, „Na dobre i na złe”, „Kasia i Tomek”, „Hela w opałach”, „Magda M.” i „Niania”.

W 2007 roku zagrała ciotkę w filmie Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo” z Agnieszką Grochowską i Andrzejem Chyrą oraz Jagodę w serialu „Ja wam pokażę” z Edytą Jungowską. Ma doświadczenie ról dubbingowych (Malina w „Iniemamocnych”, Luśka w „Kurczaku małym”, Nadia w „Wyprawie na księżyc 3D”, żona wodza w „RRRrrr!!!”).

* Jest laureatką nagrody Prometeusza za osiągnięcia estradowe oraz zdobywczynią Grand Prix Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Doceniono ją także za talent komediowy – dwukrotnie zdobyła nagrody na Festiwalu Dobrego Humoru w Trójmieście: jako Najlepsza Aktorka Komediowa (2002) i „Gwiazda uśmiechu” (2006). W 2007 roku została laureatką Kryształowego Granatu dla „Najkomiczniejszej aktorki sezonu 2006/2007 na XI Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu.*

Wzięła udział w II edycji „Tańca z gwiazdami” (2005).

Data urodzenia

11.04.1959

Miejsce urodzenia

Warszawa

WP
WP
WP