Hanna Śleszyńska
Miejsce urodzenia: | Warszawa |
Filmografia: | Iniemamocni (2004) (Malina) Boża podszewka II () (Józia Górna, siostra Maryśki) Daleko od noszy 2 () (Siostra Genowefa Basen) Szpital na perypetiach () (Pielęgniarka) Bar "Atlantic" () (mgr Wanda) Blondynka () (Stanisława Auguścikowa) Zamiana (2009) (Iwonka) Ja Wam pokażę! (serial) () (Jagoda) Belcanto (2009) (Pani przewodnik) Grzeszni i bogaci () (Rołz) Magiczne drzewo (2009) (ciotka) Wyprawa na Księżyc 3D (2008) (Nadia) Dom nad rozlewiskiem () (Kaśka) Dowłatow (2018) (Wydawca magazynu literackiego ) 7 uczuć (2018) (Sąsiadka) |
Aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna, „śpiewająca” i estradowa. Z uwagi na podobny rodzaj ekspresji artystycznej oraz bogate doświadczenie w kabarecie i na estradzie określana jest czasem mianem „polskiej Lizy Minnelli”. W filmie i telewizji znana jest przede wszystkim z ról charakterystycznych, często drugoplanowych i epizodycznych – jako siostra Genowefa Basen w „Daleko od noszy” i gosposia Alutki w „Rodzinie zastępczej”. Wieloletnia członkini zespołu Kabaretu Olgi Lipińskiej.
Urodziła się 11 kwietnia 1959 roku w Warszawie w rodzinie o szlacheckim pochodzeniu. Studiowała w tamtejszej PWST, którą ukończyła w 1982 roku, w tym samym roku debiutując na scenie w „Niebie zawiedzionych” Bertolta Brechta w reżyserii Leny Szurmiej, na deskach Teatru Ateneum w Warszawie. Później była aktorką wielu teatrów warszawskich: Komedia (1982-90, 2002, 2006), Za Dalekiego (1989), Nowego (1990-94), Rampa na Targówku (1995-97), Dramatycznego (1996-98) i Syrena (2005). W latach 1992-2006 wzięła udział w ponad dwudziestu spektaklach Teatru TV (m.in. u boku Ireny Kwiatkowskiej w komedii kryminalnej „Upiór w kuchni” Janusza Majewskiego, czy obok Joanny Żółkowskiej w „Gwałtu, co się dzieje!” Fredry, w reżyserii Olgi Lipińskiej).
Na ekranie zadebiutowała jeszcze jako studentka, w telewizyjnym filmie „Lęk przestrzeni” Krzysztofa Nowaka (1980). Poświęcając się głównie twórczości teatralnej i estradowej, w następnych latach rzadko pojawiała się na ekranie, nie licząc epizodu w filmie „Punkty za pochodzenie” Franciszka Trzeciaka (1982) i gościnnego występu w serialu „Odbicia” Jakuba Z. Rucińskiego. W 1992 roku wystąpiła w „Kawalerskim życiu na obczyźnie” Andrzeja Barańskiego, a w 1995 roku – w „Nic śmiesznego” Marka Koterskiego.
* Większe role stworzyła jako służąca Marcysia w filmowej i telewizyjnej adaptacji „Awantury o Basię” w reżyserii Kazimierza Tarnasa (1995-96), Józia Jurewicz, siostra Marysi w „Bożej podszewce” Izabelli Cywińskiej (1997, druga seria 2005) i jako Lodzia „Cielęcina”, handlarka mięsem w serialu „Dom” (2000). W międzyczasie związała się ze słynnym, telewizyjnym Kabaretem Olgi Lipińskiej, będąc jedną z jego głównych wizytówek (1990-2005).*
U progu nowego tysiąclecia dołączyła do obsady popularnego serialu komediowego „Rodzina zastępcza” (2001-2008), gdzie po dziś dzień wciela się z powodzeniem w charakterystyczną rolę Jadzi, kuzynki Kwiatkowskich i gosposi w domu Alutki (Joanna Trzepiecińska). W tym samym roku rozpoczęła też swoją przygodę z sitcomem „Szpital na perypetiach” (od 2003 roku znanym jako „Daleko od noszy”), gdzie kreuje rolę siostry Genowefy Basen, spotykając się na planie z kolegami z Kabaretu Olgi Lipińskiej - Pawłem Wawrzeckim i Krzysztofem Tyńcem oraz z Krzysztofem Kowalewskim i Piotrem Gąsowskim w roli doktora Czesława Basena.
Z Gąsowskim wystąpiła też na planie komedii: „Złoto dezerterów” Janusza Majewskiego (1998) i „Zmiana” Konrada Aksinowicza, z udziałem Grażyny Wolszczak (2008). Dała wiele gościnnych występów na planie takich seriali, jak: „Bar Atlantic”, „Tajemnica Sagali”, „Graczykowie”, „Palce lizać”, „Plebania”, „Rodzinka”, „Tygrysy Europy”, „Na dobre i na złe”, „Kasia i Tomek”, „Hela w opałach”, „Magda M.” i „Niania”.
W 2007 roku zagrała ciotkę w filmie Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo” z Agnieszką Grochowską i Andrzejem Chyrą oraz Jagodę w serialu „Ja wam pokażę” z Edytą Jungowską. Ma doświadczenie ról dubbingowych (Malina w „Iniemamocnych”, Luśka w „Kurczaku małym”, Nadia w „Wyprawie na księżyc 3D”, żona wodza w „RRRrrr!!!”).
* Jest laureatką nagrody Prometeusza za osiągnięcia estradowe oraz zdobywczynią Grand Prix Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Doceniono ją także za talent komediowy – dwukrotnie zdobyła nagrody na Festiwalu Dobrego Humoru w Trójmieście: jako Najlepsza Aktorka Komediowa (2002) i „Gwiazda uśmiechu” (2006). W 2007 roku została laureatką Kryształowego Granatu dla „Najkomiczniejszej aktorki sezonu 2006/2007 na XI Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu.*
Wzięła udział w II edycji „Tańca z gwiazdami” (2005).
Komentarze