Trwa ładowanie...

Hiszpanie kręcą film o Janie Pawle II. Pokażą niepublikowane dokumenty

"Wojtyła. Dochodzenie" ma trafić do kin tuż przed 100. rocznicą urodzin papieża Polaka. Premiera zbiegnie się też z rocznicą zamachu dokonanego przez Mehmeta Ali Agcę, któremu reżyser poświęci oddzielny wątek.

Hiszpanie kręcą film o Janie Pawle II. Pokażą niepublikowane dokumentyŹródło: Getty Images
d2d6b4c
d2d6b4c

"Wojtyła. Dochodzenie" jest określany przez José Marię Zavalę jako thriller dokumentalny. Hiszpański reżyser nakręcił wcześniej dwa dokumenty o charakterze religijnym/biograficznym: "Tajemnice ojca Pio" i "Renacidos" (niedawno trafił do kin), w którym świadkowie wstawiennictwa świętego z Pietrelciny opowiedzieli o swoich doświadczeniach.

Obejrzyj: Papież pocałował zakonnicę. Nagranie obiega świat

"Wojtyła. Dochodzenie" ma trafić do kin w Hiszpanii, Polsce, Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Brazylii 15 maja. Czyli trzy dni przed setną rocznicą urodzin świętego. Z kolei 13 maja przypadnie 39. rocznica zamachu, do którego doszło na rzymskim placu św. Piotra.

W filmie pojawi się wątek zamachu, a także inwigilacji ówczesnego arcybiskupa Krakowa przez polską bezpiekę. Reżyser zapowiadał, że na ekranie zobaczymy wcześniej niepublikowane materiały archiwalne. Będą też wyjątkowe wywiady przeprowadzone z osobami bliskimi papieżowi.

Jan Paweł II w 1979 r. Materiały prasowe
Jan Paweł II w 1979 r. Źródło: Materiały prasowe

Jak donosi es.zenit.org, przed kamerą usiedli m.in. kardynał Stanisław Dziwisz, dr Wanda Półtawska, bliska przyjaciółka papieża, ks. Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, a także Angelo Gugel, kamerdyner, który trzymał papieża po zamachu, był świadkiem egzorcyzmów itp.

- Ten film wkracza w życie jednego z wielkich świętych w historii Kościoła, z fabułą i śledztwem, które pozwala widzowi zrozumieć życie polskiego papieża z bardziej intymnej strony. Ponadto film pokazuje niektóre historie wielkiego wpływu dzisiejszego wstawiennictwa Wojtyły – tłumaczył reżyser.

d2d6b4c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d6b4c