Trwa ładowanie...
jack strong
09-01-2014 13:16

''Jack Strong'': Polak, który wykiwał KGB - jest już plakat [foto]

''Jack Strong'': Polak, który wykiwał KGB - jest już plakat [foto]Źródło: Vue Movie Distribution
d1w72id
d1w72id

O działaniach tego Polaka przez lata niewiele się mówiło. W końcu za ekranizację jego niesamowitej historii wziął się mistrz kina sensacyjnego - *Władysław Pasikowski.*

Film "Jack Strong", który powstał na bazie prawdziwej historii pułkownika Kuklińskiego – jednego z największych szpiegów naszych czasów, wejdzie do kin już 7 lutego.

Ryszard Kukliński, pseudonim "Jack Strong" latami działał pod nosem KGB. „Gdyby okazało się, że Układ Warszawski (Sowieci) – mają dosyć grzecznej ‘zimnej wojny’ i chcą przekształcić ją w ‘gorącą wojnę’, byliśmy przekonani, że dowiemy się o tym od niego nie na godziny, lecz dni, a nawet tygodnie przed atakiem” – mówi były agent CIA David Forden, który był oficerem prowadzącym Kuklińskiego w latach 70-tych. „Jego misja była śmiertelnie niebezpieczna” – dodaje.

Jack Strong był oficerem Ludowego Wojska Polskiego. Mając dostęp do najtajniejszych dokumentów Układu Warszawskiego, dowiedział się o planach, które mogą doprowadzić do wybuchu wojny atomowej. Rozpoczął współpracę z CIA. W latach 1971-1981 przekazał na Zachód ponad 40 tys. stron tajnych dokumentów dotyczących wojsk Układu Warszawskiego, w tym planów użycia broni nuklearnej przez ZSRR.

d1w72id

Przedstawiona w filmie „Jack Strong” opowieść powstała w oparciu o relacje nie tylko Davida Fordena, ale także innych osób z bliskiego kręgu Kuklińskiego. Należeli do nich m.in. profesor Zbigniew Brzeziński - doradca prezydenta Jimmy’ego Cartera, czy Jerzy Koźmiński - były ambasador Polski w USA.

Reżyserem filmu „Jack Strong” jest Władysław Pasikowski, autor kultowych „Psów”.

Film nakręcono w trzech językach – polskim, angielskim i rosyjskim. W roli pułkownika Kuklińskiego zobaczymy Marcina Dorocińskiego („Róża”, „Obława”), w postać Davida Fordena wcielił się Patrick Wilson („Prometeusz”), żonę pułkownika zagrałaMaja Ostaszewska („Katyń”, „Uwikłanie”), jego synów Józef Pawłowski i Piotr Nerlewski, a agentkę CIA Dagmara Domińczyk („Hrabia Monte Christo”). W pozostałych rolach zobaczymy plejadę cenionych polskich i rosyjskich aktorów: Krzysztofa Pieczyńskiego, Mirosława Bakę, Ireneusza Czopa, Zbigniewa Zamachowskiego, Krzysztofa Globisza i Pawła Małaszyńskiego oraz Olega Maslennikova i Dimitriego Bilova. Zdjęcia zrealizowała Magdalena Górka („Paranormal Activity 3”).

Producentem filmu jest Scorpio Studio, koproducentami: Vue Movie Distribution, Orange Polska, Narodowe Centrum Kultury oraz TAURON Polska Energia. Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybutorem filmu jest Vue Movie Distribution.

* "Jack Strong. Szpieg, który pokonał Imperium" - W kinach już od 7 lutego.*

d1w72id
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w72id