Jaka antena satelitarna do telewizora 4k? Rodzaje anten satelitarnych
Telewizory o rozdzielczości 4K są już niemal rynkowym standardem. Sygnał 4K zawiera więcej informacji od sygnału zwykłej telewizji, konieczna jest więc antena o jak najlepszych parametrach. Sprawdź, czy odbiór telewizji satelitarnej w jakości Ultra HD wymaga zastosowania specjalnego sprzętu i czym wyróżnia się dobra antena satelitarna.
Jaką antenę wybrać do odbioru telewizji satelitarnej w 4K?
Anteną satelitarną zwyczajowo nazywa się samą czaszę, czyli tzw. talerz. Średnica talerza wpływa na jakość odbioru telewizji satelitarnej.
Do 4K zaleca się używanie anteny z czaszą o średnicy co najmniej 90 cm, choć wystarczyć powinna również antena o średnicy 80 cm. Anteny o większej średnicy są polecane na wschodzie kraju, gdyż sygnał satelitarny jest tam słabszy.
Zwróć uwagę na jakość wykonania anteny
Większy talerz pozwoli na skupienie silniejszego sygnału nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych. Średnica nie powinna być jedynym kryterium wyboru talerza satelitarnego. Warto również zwrócić uwagę na jakość wykonania, materiał, oraz estetykę anteny. Najbardziej wytrzymałe są czasze wykonane ze stali, ale ich wadą jest duża waga. Najlżejsze są czasze plastikowe, ale są z kolei najmniej wytrzymałe i powoli degradują się pod wpływem światła słonecznego. Rozwiązaniem pośrednim jest zastosowanie czaszy wykonanej z aluminium.
Rodzaje anten satelitarnych
Do odbioru telewizji satelitarnej powszechnie stosuje się trzy typy anten. Są to anteny:
- Offsetowe - antena z przesuniętym środkiem geometrycznym skupienia fal. Dzięki takiemu rozwiązaniu konwerter nie zasłania pola talerza. W Europie takie anteny montuje się w położeniu pionowym, co pozwala uniknąć gromadzenia się na nich deszczu i śniegu. Najlepsze do odbioru 4K.
- Panelowe - niewielkie anteny bez półokrągłego talerza. Stosuje się je w miejscach, gdzie nie można zamontować anteny z pełną czaszą, np. w domkach letniskowych, na kempingach i na obiektach zabytkowych.
- Paraboliczne - starszy typ anten z centralnie umocowanym konwerterem. Wymagają solidnego mocowania, a wysunięty konwerter blokuje część sygnału satelitarnego. Nie nadają się do odbioru 4K.
Konwerter - najważniejsza część anteny satelitarnej
Ważnym elementem anteny satelitarnej jest konwerter, czyli urządzenie, które zbiera sygnał z czaszy anteny. Jeśli jednak konwerter będzie generował zbyt dużo szumów (zakłóceń), to może okazać się, że nasz telewizor lub dekoder nie będą w stanie wyeliminować zakłóceń. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na współczynnik szumów, który jest wyrażany w decybelach (dB). Telewizję satelitarną w 4K powinny bez problemu obsłużyć konwertery ze współczynnikiem szumów od 0,3 dB. Najlepsze konwertery na rynku mają współczynnik szumów o wartości 0,1 dB.
Przy wyborze konwertera warto również zwrócić uwagę na liczbę wyjść. Jedno wyjście oznacza możliwość podłączenia jednego urządzenia.
- quad, czyli konwerter z czterema wyjściami antenowymi. Taki konwerter może pozwolić na podłączenie do anteny dwóch telewizorów, nagrywarkę oraz internet satelitarny.
- twin (konwerter podwójny) umożliwia jednoczesny dostęp do telewizji i internetu satelitarnego, co jest konieczne do obsługi większości serwisów VOD.
- unicable pozwala na przesyłanie poczwórnego sygnału jednym kablem. Można przyjąć, że konwerter z poczwórnym sygnałem to właśnie ‘antena satelitarna hd’.
- Octo - konwerter z ośmioma wyjściami
- Mobclock pozwala na odbiór sygnału z dwóch satelitów w tym samym momencie.
Konwerter, a wzmocnienie
Kolejnym parametrem konwertera jest zysk, zwany też wzmocnieniem. Ten parametr jest oznaczany przez wartość dBi. Jest to wartość, która informuje nas o tym, jak silnie konwerter jest w stanie skupić sygnał telewizyjny, antena satelitarna skupia bowiem fale elektromagnetyczne na takiej samej zasadzie, jak soczewka skupia światło słoneczne. Oczywiście im większy ‘zysk’, tym silniejszy sygnał jest w stanie odebrać konwerter.
Co do zasady każdy konwerter ma zdolność odbioru sygnału z rozdzielczością 4K. Dzięki wysiłkom m.in. Europejskiego Komitetu Standaryzacyjnego konwertery działają w taki sam sposób w całej Europie. Nie ma potrzeby dostrajania ich czy wyboru specjalnego sprzętu.
Kabel do odbioru telewizji satelitarnej 4K
Ostatni element anteny mogący mieć wpływ na jakość obrazu 4K to kabel antenowy. Ma to szczególne znaczenie, gdy antena jest zamontowana w dużej odległości od odbiornika, np. na dachu. Kabel antenowy do odbioru sygnału 4K powinien mieć żyłę (część kabla odpowiedzialna za przekazywanie sygnału elektromagnetycznego) wykonaną z miedzi oraz solidny oplot. Im gęstszy oplot, tym bardziej odporny na działanie czynników zewnętrznych będzie sygnał telewizji.
Przyjmuje się, że kabel do odbioru telewizji 4K powinien mieć żyłę wewnętrzną o grubości 1mm, oplot z włosków o grubości min. 0,16mm, potrójną izolację oraz tłumienność mniejszą od 21cm.
Wybierając telewizję satelitarną,warto sprawdzić wszystkie dostępne na rynku oferty. Można to zrobić na platformach takich jak Submatiq, gdzie znajdziesz porównanie ofert telewizji satelitarnej ze szczegółowymi informacjami o cenach i pakietach.
WP Film na: