Trwa ładowanie...
d4jzvl2

Jan Kobuszewski nie żyje. Wspominamy jednego z najwybitniejszych polskich aktorów

Jan Kobuszewski uznawany jest za legendę polskiego kina. Aktor popularność zdobył dzięki udziałom w wielu komediach, a także w kabarecie Starszych Panów.
Share
Jan Kobuszewski nie żyje. Wspominamy jednego z najwybitniejszych polskich aktorów
Jan Kobuszewski nie żyje. Wspominamy jednego z najwybitniejszych polskich aktorówŹródło: ONS.pl
d4jzvl2

Jan Kobuszewski. Kariera aktora

Jan Kobuszewski urodził się 19 kwietnia 1934 r. w Warszawie. Ukończył Państwową Szkołę Dramatyczną Teatru Lalek, a także Wydział Aktorski PWST.

Aktor występował w wielu warszawskich teatrach: Młodej Warszawy (1956–1957), Klasycznego (1957–1958), Polskiego (1958–1964), Wielkiego (1964–1969), Polskiego (1969–1975) oraz Kwadrat (1976–2013). Kobuszewski związany był również z kabaretami Dudek, Olgi Lipińskiej oraz Starszych Panów.

d4jzvl2

Debiut filmowy zaliczył w 1955 r. w „Godzinach nadziei” Jana Rybkowskiego. Znany był z charakterystycznych ról drugoplanowych bądź epizodycznych. Zasłynął dzięki takim produkcjom filmowym jak "Poszukiwany, poszukiwana", "Nowy", "Kłopotliwy gość", "Nie ma róży bez ognia", "Smarkula" czy "Żona dla Australijczyka".

Grał m.in. w "Rysiu", "Czterdziestolatku", "Graczykach", "Klanie", "Alternatywach 4", czy "Zmiennikach". Łącznie wystąpił w około dwóch tysiącach programów telewizyjnych. Był również aktorem głosowym w pierwszych dwóch częściach gry komputerowej "Baldur’s Gate".

Kobuszewski został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Jan Kobuszewski i jego związek z Hanna Zembrzuską

W 1956 zawarł związek małżeński z Hanną Zembrzuską, z która ma jedną córkę. Para poznała się na korytarzu warszawskiej szkoły teatralnej. On był już wtedy po pierwszym roku, ona przyszła na egzaminy wstępne. Obydwaj przyznali, że zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia.

d4jzvl2

"Nigdy nie miałam wątpliwości, że wiążąc się z tym dryblasem z głową w chmurach zrobiłam najlepszą rzecz w życiu" - powiedziała w wywiadzie pani Hanna.

Kobuszewski był wujem aktora Wiktora Zborowskiego i Hanny Zborowskiej. Zborowska jest autorką książki “Humor w genach”, która opisuje młodość legendy polskiego kina.

Jan Kobuszewski nie żyje

Z informacji Polskiego Radia RDC wynika, że Jan Kobuszewski zmarł 28 września 2019 r., o godz. 9. Tragiczną informację miała potwierdzić rodzina aktora. Aktor miał miał 85 lat.

d4jzvl2

Podziel się opinią

Share
d4jzvl2
d4jzvl2