Jan Nowicki nie żyje. Aktor miał 83 lata
Znany i ceniony aktor odszedł 7 grudnia w swoim domu w Krzewencie. Zaledwie miesiąc temu Jan Nowicki świętował 83. urodziny.
Informację o śmierci aktora przekazał radny gminy Kowal, Wojciech Nawrocki. - Mam jeszcze "świeże" zdjęcia z soboty z Kowalu, gdzie Jan Nowicki był na promocji książki "120 lat OSP Kowal". Był tam w w mundurze strażackim - powiedział serwisowi Nasze Miasto. Odejście ikony kina potwierdził też branżowy serwis Film Polski oraz syn aktora, Łukasz Nowicki, w rozmowie z Plejadą.
Jan Nowicki miał na swoim koncie ponad 200 wybitnych kreacji filmowych i teatralnych. Już jego debiut w "Pierwszym dniu wolności" Aleksandra Forda odbił się szerokim echem. Wkrótce potem grał u Andrzeja Wajdy w "Popiołach", u Jerzego Skolimowskiego w "Barierze", u Andrzeja Żuławskiego w "Trzeciej części nocy" czy u Jerzego Hoffmana w "Panu Wołodyjowskim". Widzowie zapamiętali go przede wszystkim jako "Wielkiego Szu" w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego oraz księcia Hansa Henricha XV von Teussa w "Magnacie" Filipa Bajona czy ojca Cleo w "Młodych wilkach" Jarosława Żamojdy.
Po raz ostatni na wielkim ekranie widzowie zobaczą Jana Nowickiego w filmie Krzysztofa Zannussiego "Liczba doskonała", który jeszcze nie trafił do kin. Ostatnimi czasy wystąpił też w "Panu T.", "Kamerdynerze" czy "11 minutach".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odeszli w 2022 r. Pozostaną w naszej pamięci
Wśród wielu znamienitych kreacji teatralnych Jana Nowickiego należy wymienić chociażby takie, jak: rola Artura w "Tangu" Mrożka (1965), Mikołaja Stawrogina w "Biesach" Dostojewskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy (1971), Józefa K. W "Procesie" Kafki w reżyserii Jerzego Jarockiego (1973, były pedagog aktora), Wielkiego Księcia w "Nocy Listopadowej" Wyspiańskiego w reżyserii Wajdy (1974), czy wreszcie rola Rogożyna w "Nastazji Filipownej" (wg "Idioty" Dostojewskiego) w reżyserii Andrzeja Wajdy (1977). Przez ponad 30 lat aktor występował na deskach Teatru Starego w Krakowie.
W latach 1973-76 był wykładowcą krakowskiej PWST, zaś w latach 1973-74 prodziekanem Wydziału Aktorskiego tej uczelni. Jan Nowicki otrzymał liczne państwowe odznaczenia m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi.
Prywatnie przez ponad 30 lat był związany z węgierską reżyserką Mártą Mészáros. W latach 2009-2015 był mężem artystki estradowej Małgorzaty Potockiej. W 2017 r. jego żoną została Anna Kondratowicz. Jan Nowicki miał dwójkę dzieci: Łukasza (ze związku z Barbarą Sobottą) i Sajanę (z Ireną Paszyn).