Janusz Kamiński

Znany operator filmowy pochodzenia polskiego, zdobywca dwóch Oscarów, jeden z najbardziej cenionych autorów zdjęć filmowych w Hollywood. Stały współpracownik Stevena Spielberga.

Janusz Kamiński

Urodził się 27 czerwca 1959 roku w Ziębicach.

Pierwsze 20 lat życia spędził w Polsce, dopiero na początku lat 80-tych emigrując za ocean.

Operatorem został przez przypadek – sam, co prawda wybrał sobie studia filmowe w Columbia College w Chicago, jednak bez wcześniejszego określenia i wyboru specjalizacji.

Ukończywszy studia licencjackie, w 1987 roku wyjechał do Los Angeles, gdzie dostał się na studia uzupełniające w prestiżowym Amerykańskim Instytucie Filmowym (A.F.I.), uzyskując tam tytuł magistra. W tym czasie miał już za sobą zdjęcia do ponad 40-stu etiud szkolnych, na planie których z reguły zajmował się również oświetleniem.

Debiutował jako autor zdjęć do horroru akcji sci-fi „The Terror Within II” (1990). Zanim nadszedł przełomowy dla niego rok 1994, pracował jako operator na planie takich produkcji, jak m.in. thriller „Deszczowy zabójca” (1990), dramat TV „Dziki kwiat” (1991) w reżyserii Diane Keaton, komedia romantyczna „Piraci seksu” (1991) z Kyrą Sedgwick i Kevinem Baconem, czy „Przygody Hucka Finna” (1993).

** W 1994 roku otrzymał Oscara, BAFTA oraz liczne nagrody krytyków za zdjęcia do filmu Stevena Spielberga „Lista Schindlera” (1993), stając się od tej pory stałym współpracownikiem znanego twórcy.**

** Zrealizował zdjęcia do kolejnych filmów Spielberga: dramatu historycznego „Amistad” (1997, nominacja do Oscara, nagroda Satellite), sequela „Parku Jurajskiego” (1997), dramatu wojennego „Szeregowiec Ryan” (1998, Oscar, nominacja do BAFTA, liczne nagrody krytyków), przygodowej produkcji sci-fi „A.I. Sztuczna inteligencja” (2001), kryminału „Złap mnie, jeśli potrafisz” (2002), thrillera sci-fi „Raport mniejszości” (2002), komedii romantycznej „Terminal” (2004), dramatu sensacyjnego „Monachium” (2005) oraz do głośnej produkcji sci-fi „Wojna światów” (2005).**

Oprócz współpracy ze Spielbergiem, pracował jako operator na planie takich filmów, jak „Skrawki życia” (1995), „Niezwykła opowieść” (1995), czy „Jerry Maguire” (1996) Camerona Crowe’a. W 2000 roku zadebiutował też jako reżyser horroru „Stracone dusze” z udziałem Winony Ryder i Bena Chaplina.

** Zdjęcia do biograficznego dramatu Juliana Schnabela „Motyl i skafander” (2007) przyniosły mu Nagrodę na MFF w Cannes, Złotą Żabę – Grand Prix festiwalu Camerimage, Independent Spirit Award, nagrodę Satellite, kolejną nominację do Oscara i pierwszą – do Césara oraz kilka nagród krytyków.**

W tym samym, 2007 roku, ponownie spróbował swoich sił jako reżyser, realizując – tym razem w Polsce - film zatytułowany „Hania” z udziałem Agnieszki Grochowskiej, Łukasza Simlata i Bartka Kasprzykowskiego.

Kontynuując współpracę ze Spielbergiem, zrealizował zdjęcia do najnowszego sequela „Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki” (2008) oraz do dramatu historycznego „The Trial od the Chicago 7” (2008) w jego reżyserii.

Jego najbliższe plany również wiążą się z postacią reżysera i jego następnymi projektami: biograficznym dramatem historycznym „Lincoln” i produkcją sci-fi „Interstellar”.

** Janusz Kamiński jest członkiem elitarnego, Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (ASC).**

Jest autorem zdjęć do teledysku grupy Myslovitz „Sound of the Solitude” (angielska wersja „Długości dźwięku samotności”.

Janusz Kamiński

Data urodzenia1959-06-27
Miejsce urodzeniaZiembice, Polska
Reżyser
Filmografia
Źródło artykułu:WP Film

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)