Trwa ładowanie...
jeziorak
24-10-2014 17:01

"Jeziorak": Pierwszy od lat prawdziwy kryminał.

Share
"Jeziorak": Pierwszy od lat prawdziwy kryminał.Źródło: Robert Pałka/Fotos-Art
d2v1ro3

*"Jeziorak" to osadzona w realiach prowincjonalnej Polski opowieść o zbrodni, poszukiwaniu prawdy i rozpaczliwym wołaniu o sprawiedliwość. To również pierwszy od lat prawdziwy kryminał*.

Michał Otłowski, reżyser debiutant, z tematyką kryminalną jest na „ty”. W trakcie studiów prawniczych medycyna sądowa i kryminalistyka były jego ulubionymi przedmiotami. Z policyjną pracą operacyjną zetknął się podczas realizacji programu „997”, był odpowiedzialny za rekonstrukcję zbrodni. Inspiracją do napisania scenariusza „Jezioraka” były prasowe doniesienia o wynaturzeniach policyjnych struktur w Płocku oraz Legnicy.

„Jeziorak” to policyjny dramat kryminalny. Narracja linearno-powrotna to jedna z głównych cech tego gatunku. Praktycznie cała akcja koncentruje się na jednym bohaterze. Kryminał, jako film napędzany intrygą, nie jest gatunkiem, który zostawia dużo miejsca na psychologię postaci. Uparcie wierzę, że polskie kino potrzebuje mocnych kobiet. Jeziorak ofiarowuje jedną z nich.- mówi reżyser.

d2v1ro3

„Jeziorak” podoba się zarówno widzom jak i krytykom. Film został nagrodzony na 33. Festiwalu Młodzi i Film (najlepszy scenariusz). Sebastian Fabijański za rolę w kryminale otrzymał nagrodę za najlepszy debiut męski na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni, a Jowita Budnik otrzymała Kryształową Gwiazdę miesięcznika Elle.

d2v1ro3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v1ro3