Trwa ładowanie...

John le Carre - mistrz thrillerów i jego nowa ekranizacja

John le Carre - mistrz thrillerów i jego nowa ekranizacjaŹródło: Studio Munka-SFP
d35fpq1
d35fpq1

8 sierpnia (piątek), w kinach pojawi się thriller szpiegowski „Bardzo poszukiwany człowiek” w reżyserii Antona Corbijna („Control”, „Amerykanin”), zrealizowany na podstawie prozy mistrza gatunku Johna le Carré. W latach 50. przyszły pisarz był funkcjonariuszem MI-5 (brytyjski kontrwywiad), a potem MI-6 (wywiad zagraniczny).

Odszedł ze służby po tym, jak jego tożsamość zdradził Rosjanom ponurej sławy podwójny agent Kim Philby. Le Carré nie kryje w swoich książkach, jak wielką moralną cenę płaci się za pracę w wywiadzie. Daje wiarygodny obraz technik szpiegowskich i metod polegających na uwodzicielskim kuszeniu i łamaniu charakterów. Jest moralistą unikającym jak ognia kazań i mistrzem konstruowania labiryntowych fabuł o gorzkim przeważnie finale. Oryginalność twórczości le Carré bierze się z jego głębokiego przekonania, że stosunki międzyludzkie oparte są w znacznej mierze na grze złudzeń i skłonności do zdrady. Instytucjonalne manipulacje wywiadu, opisane z godną podziwu drobiazgowością i z użyciem charakterystycznego żargonu (który przejęli wkrótce prawdziwi szpiedzy), to tylko jeden z licznych rodzajów kłamstw. Nic dziwnego, że powieści le Carré chętnie przenoszono na ekran, współcześnie i w przeszłości (m.in. „Wierny ogrodnik”, „Szpieg”). W „Bardzo poszukiwanym człowieku” rolę szefa komórki wywiadu powołanej do walki z
terroryzmem, Günthera Bachmanna, zagrał laureat Oscara Philip Seymour Hoffman („Capote”). To jego ostatnia główna rola. Aktor zmarł bowiem niespodziewanie w lutym tego roku.

Od ataku na World Trade Center minęło 10 lat. Służby wywiadowcze w całej Europie nadal tropią groźnych islamistów. Do Hamburga, uznawanego za jedną z głównych siedzib terrorystów, przedostaje się młody Czeczen, Issa (Grigorij Dobrygin). Jego przyjazd natychmiast wzbudza niepokój kontrwywiadu niemieckiego oraz brytyjskiego. Tajemniczy mężczyzna rości sobie bowiem prawo do gigantycznej fortuny zdeponowanej przed laty w prywatnym banku. Służby podejrzewają przybysza o wspieranie terroryzmu. W przygotowanej przez nie prowokacji, role do odegrania będą mieć nie tylko agenci. Do rozgrywki przystąpi także młoda idealistka, prawniczka Annabel Richter (Rachel McAdams) i bankier (Willem Dafoe), który jako jedyny ma dostęp do podejrzanego konta. Rozpoczyna się walka wywiadów i wyścig, którego stawką jest międzynarodowe bezpieczeństwo.

„Bardzo poszukiwany człowiek” w kinach od 8 sierpnia!

d35fpq1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35fpq1