WP

Julia Roberts - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Julia Roberts to jedna z najpopularniejszych (nieprzerwanie od 1989 roku), najpiękniejszych i najlepiej zarabiających gwiazd Hollywood. Julia Roberts uchodzi za swoisty fenomen – niewielu gwiazdom udaje się bowiem bez większego wysiłku utrzymywać na szczycie popularności od niemal 20 lat.

Urodziła się 28 października 1967 roku w Smyrnie, w stanie Georgia. Chciała zostać lekarzem weterynarii, potem jednak zdecydowała się na studia dziennikarskie. Jako młoda dziewczyna pracowała jako modelka w Nowym Jorku. Tam też zapisała się do szkoły aktorskiej. Spróbowała szczęścia w filmie dzięki bratu – aktorowi Erikowi Roberts, który odnosił pewne sukcesy w tej dziedzinie.

W 1986 po raz pierwszy wystąpiła obok niego w filmie „Blood Red” (w kinach dopiero w 1989 roku), rok później zadebiutowała w TV (epizod w „The Survivor”).

W 1988 roku wystąpiła w serialu TV „Baja Oklahoma” , a także w pierwszym w swojej karierze filmie, który był wyświetlany w kinach – „Satisfaction”, jednak prawdziwym przełomem w karierze Roberts był udział w pochodzącym z tego samego roku filmie „Mystic Pizza” (główna rola). To dzięki niemu aktorka zwróciła na siebie uwagę producentów, co zaowocowało ciekawymi propozycjami filmowymi.

Już rok później (1989) otrzymała Złoty Glob i nominację do Oskara za rolę drugoplanową w „Stalowych magnoliach”, gdzie wystąpiła obok Daryl Hannah, Shirley MacLaine i Dolly Parton, natomiast rok 1990 i udział w przeboju „Pretty Woman” zapewnił jej status prawdziwej gwiazdy, ogromną popularność i sympatię widzów. Za tę rolę (u boku Richarda Gere) aktorka otrzymała kolejny Złoty Glob, nominację do Oskara i nagrody BAFTA.

WP

Kolejne lata to udział w thrillerach „Linia życia” (1990) i „Sypiając z wrogiem” (1991), dramacie „Za wcześnie umierać” (1991), rola wróżki - Dzwoneczka w słynnej adaptacji Piotrusia Pana „Hook”(1991), czy występy u Roberta Altmana w „Graczu” (1992) i „Prêt-à-porter” (1994).

W 1993 roku wystąpiła w głośnym thrillerze sensacyjnym „Raport Pelikana”, w 1996 pojawiła się u Woddy’ego Allena w muzycznej komedii „Wszyscy mówią kocham cię”, stworzyła też dojrzałe kreacje u Stephena Frearsa w horrorze „Mary Reilly” oraz u Neila Jordana w „Michaelu Collinsie” (również w 1996).

W 1997 roku wystąpiła obok Mela Gibsona w sensacyjnym filmie „Teoria spisku”, zaś w kolejnych latach święciła triumfy jak gwiazda komedii romantycznych - „Mój chłopak się żeni” (1997, nominacja do Złotego Globu), u boku Hugh Granta w „Notting Hill” (1999, nominacja do Złotego Globu), „Uciekająca panna młoda” (1999, ponowne spotkanie z Richardem Gere), czy „Ulubieńcy Ameryki” (2001).

W 1998 roku pojawiła się u boku Susan Sarandon i Eda Harrisa w filmie „Mamuśka”, zaś w 2000 stworzyła „kreację swojego życia” w filmie obyczajowym Stevena Soderbergha „Erin Brockovich”. Roberts otrzymała Oskara dla Najlepszej Aktorki, Złoty Glob i nagrodę BAFTA. Spotkanie z Soderberghiem zaowocowało dalszą współpracą – aktorka wzięła udział w przeboju „Ocean’s Eleven. Ryzykowna gra” (2001) oraz w jego sequelu - „Ocean’s Twelve. Dogrywka” z 2004 roku.

W 2002 roku pojawiła się w debiucie reżyserskim George’a Clooneya „Niebezpieczny umysł”, rok później zagrała rolę w głośnym filmie „Uśmiech Mony Lisy”. Rok 2004 przyniósł jej ważną rolę w dobrze przyjętym przez krytykę filmie „Bliżej” Mike’a Nicholsa. W 2006 aktorka użyczyła swojego głosu postaciom z filmów animowanych „Pajęczyna Charlotty” i „Po rozum do mrówek”. W 2007 wystąpiła w filmie Mike’a Nicholsa „Wojna Charliego Wilsona”.

WP

W 2009 roku zagrała w filmie "Gra dla dwojga" w roli Claire Stenwick, za co otrzymała nominacje do nagrody Złotego Globu. Rok 2010 przyniósł dwa filmy z udziałem Roberts - komedię romantyczną pt. "Walentynki" oraz "Jedz, módl się, kochaj". W roku kolejnym u boku Toma Hanksa zagrała w obrazie "Larry Crowne - uśmiech losu".

Aktorka czasami występowała gościnnie w serialach telewizyjnych, takich jak „Przyjaciele” czy „Murphy Brown”. W 1999 roku po raz pierwszy pojawiła się jako producentka wykonawcza („Mamuśka”), później wyprodukowała jeszcze dwa telewizyjne filmy familijne: „Samantha i Nelly” (2004) i „Felicity” (2005).

Ostatnimi czasy przed sprawy zawodowe aktorka stawia rodzinę – jest szczęśliwą żoną i (od 2004 roku) mamą bliźniąt Hazel Patricii i Phinnaeusa Waltera, a od 2007 roku dodatkowo mamą Henry'ego Daniela.. Przyjaźni się z aktorką, Susan Sarandon.

Zobacz: Najlepsze komedie romantyczne

WP
WP