Trwa ładowanie...
klub włóczykijów

"Klub włóczykijów" inspirowany powieścią Niziurskiegow kinach

Share
"Klub włóczykijów" inspirowany powieścią Niziurskiegow kinach
Źródło: East news
d2twsg5

*Tomasz Karolak w roli Dr. Kadrylla oraz Wojciech Mecwaldowski jako Wieńczysław Nieszczególny wystąpili w "Klubie włóczykijów", który w piątek trafił na duże ekrany. Film, inspirowany powieścią Edmunda Niziurskiego, wyreżyserował Tomasz Szafrański.*

Książka Niziurskiego dla dzieci i młodzieży "Klub włóczykijów" ukazała się w 1970 r. Tworząc kinową adaptację, reżyser postanowił historię tę uwspółcześnić.

- Tomasz Szafrański zdecydował, że akcja filmu nie będzie się rozgrywać w latach 70., jak w powieści, lecz raczej współcześnie. To "raczej" oznacza, że może to być XXI wiek, ale może koniec lat 80. wieku ubiegłego, o czym świadczą niektóre realia i na przykład modele samochodów, ze skodą na czele – zwraca uwagę dystrybutor "Klubu włóczykijów", Forum Film.

Jak dodano w zaproszeniu na seanse, nie brak w tym filmie nawiązań do znanych amerykańskich filmów dla młodego widza - co uważni widzowie dostrzegą i usłyszą.

d2twsg5

- Są też wyraźne odniesienia do twórczości Niziurskiego, choćby do "Sposobu na Alcybiadesa". Założeniem twórcy było, by na film poszły nastolatki z rodzicami i "młodszymi dziadkami", i by wszyscy doskonale się bawili, rozpoznając klimat i cytaty z kina z dość odległej już epoki, które jednak ciągle jest dobrze pamiętane - czytamy w zaproszeniu.

Bohaterowie filmu, Kornel i Maks, spędzają wakacje przed ekranem komputera. Nie myślą o powrocie do "nudnego realu". Wszystko zmienia jednak nieoczekiwana wizyta "czarnej owcy" rodziny, wuja Dionizego.

Nieobliczalny krewny wciąga chłopców do prawdziwego świata - pełnego zaskakujących wydarzeń i niezwykłych postaci. Pod ich przewodnictwem Klub włóczykijów wyrusza w podróż. Celem to odnalezienie skarbu ukrytego przed laty przez pradziadka Kornela.

Sprawy komplikują się, gdy na drogocenny trop wpadają również przebiegli bandyci: Dr Kadryll (Karolak) i jego niezdarny pomocnik Wieńczysław Nieszczególny (Mecwaldowski).

d2twsg5

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2twsg5
d2twsg5