Kukiz ’15 chce likwidacji "podatku Tuska” dla twórców. Projekt dotyczy 35 zawodów
Posłowie Kukiz ’15 złożyli do Sejmu projekt ustawy zmieniającej zasady opodatkowania przychodów twórców. Chodzi o zdjęcie ciężaru podatkowego dla przedstawicieli 35 zawodów między innymi pisarzy, artystów, dziennikarzy, informatyków, architektów i wynalazców. Podobne zmiany - popierane przez większość środowisk twórczych - były jednym z postulatów wyborczych Prawa i Sprawiedliwości.
Według projektu rząd PO i PSL w 2013 roku wprowadził szkodliwą podwyżkę podatkową, która uderzyła w twórców. W jej efekcie twórcy nie mogą odpisać w zeznaniu podatkowym kosztów przychodu powyżej kwoty 42,764 zł. Podstawowym celem projektu jest powrót do zasad opodatkowania sprzed 2013 roku i zniesienie podwyżki dla twórców, aby mogli odpisać więcej kosztów, które służą powstaniu dzieła.
W projekcie przypomniano słynny felieton Tadeusza Boya-Żeleńskiego "Paradoksy Fiskalne", który po raz pierwszy na polskim gruncie poruszył temat objęcia twórców preferencyjnym opodatkowaniem. Autor argumentował, że artyści ponoszą wiele kosztów, bez których nie powstałoby dzieło, takie jak podróż, kwerenda, wywiady etc. Pod wpływem tego tekstu minister skarbu w 1928 roku wprowadził zryczałtowane koszty uzyskania przychodu, które wynosiły przez wiele lat 50 proc. Posłowie Kukiz ’15 chcieliby, żeby rząd wprowadził podobną formę opodatkowania twórców, który de facto byłby "mecenatem państwowym nad działalnością twórczą".
Według projektu zmiana opodatkowania dla twórców będzie wsparciem dla polskiej kultury, wynalazczości i innowacyjności. „System podatkowy nie powinien zniechęcać obywateli do tworzenia przełomowych, a co za tym idzie rozwiązań wiążących się z osiąganiem wysokich przychodów” - czytamy w projekcie nowej ustawy.
Zmniejszenie wpływów do budżetu - szacowane na ok. 100 mln zł - ma zostać pokryte z dodatkowych środków pozyskanych przez rząd w związku z zapowiedzianym uszczelnieniem systemu podatkowego VAT.
Pełną treść projektu ustawy zmieniającej opodatkowanie dla twórców można przeczytać na stronie Stowarzyszenia Filmowców Polskich (link tutaj)
.