Trwa ładowanie...

Kuria Płocka wydała oświadczenie ws. fragmentu filmu Tomasza Sekielskiego o pedofilii

Diecezja Płocka przyznała, że zarzuty stawiane duchownemu we fragmencie opublikowanego w Wirtualnej Polsce filmu o pedofilii w Kościele są uzasadnione. Potwierdził je niedawno cywilny wymiar sprawiedliwości i Kongregacja Nauki Wiary. Jednak wymagane jest częściowe sprostowanie.

Kuria Płocka wydała oświadczenie ws. fragmentu filmu Tomasza Sekielskiego o pedofiliiŹródło: East News, fot: East News
dhchpix
dhchpix

Bohater pokazanych w Wirtualnej Polsce fragmentów to Marek Lisiński, dziś szef fundacji "Nie lękajcie się". W materiale wideo opowiada o molestowaniu, jakiego doznał ze strony duchownego 30 lat temu.

ZOBACZ TAKŻE: "Miałem 13 lat, byłem molestowany. Sprawcą był ksiądz"

Oskarżany duchowny został zawieszony w pełnieniu funkcji proboszcza po tym, jak Lisiński zawiadomił o sprawie władze kościelne. Jak dowiadujemy się z oświadczenia KAI przesłanego przez delegata biskupa płockiego ds. ochrony dzieci i młodzieży, od tamtej chwili duchowny nigdy nie pełnił żadnej funkcji duszpasterskiej

dhchpix

Portal Deon.pl opublikował tekst oświadczenia Kurii Płockiej.

Oświadczenie w sprawie publikacji na www.wp.pl "fragmentu filmu Tomasza Sekielskiego o pedofilii w Kościele"

W dniu 4 stycznia 2019 r. na portalu internetowym www.wp.pl umieszczono wypowiedź Pana Marka Lisińskiego, która jest fragmentem filmu dokumentalnego poświęconego zjawisku pedofilii w Kościele Katolickim autorstwa Pana Tomasza Sekielskiego. Diecezja Płocka z bólem przyznaje, że stawiane zarzuty duchownemu potwierdził cywilny wymiar sprawiedliwości oraz Kongregacja Nauki Wiary. Jednak niektóre informacje zawarte w zwiastunie filmu są nieprawdziwe, dlatego wymagają sprostowania.

Po zgłoszeniu sprawy przez Pana Lisińskiego natychmiast wszczęto postępowanie w oparciu o przepisy prawa kościelnego, pomimo, że zarzuty dotyczyły wydarzeń sprzed trzydziestu lat.

Zgodnie z obowiązującym prawem kościelnym, oskarżany duchowny został natychmiast zawieszony w pełnieniu funkcji proboszcza. Od tego czasu nigdy nie pełnił żadnej funkcji duszpasterskiej.

dhchpix

W ramach przeprowadzonego procesu kościelnego w diecezji, Kongregacja Nauki Wiary uznała duchownego winnym popełnienia zarzucanych mu czynów i wymierzyła karę trzyletniego zawieszenia w posłudze kapłańskiej, następnie dożywotni zakaz kontaktu z małoletnimi. Biskup Płocki postulował również usunięcie duchownego z szeregów kapłańskich. Przywołana Kongregacja odrzuciła taką możliwość.

Duchowny nie pełnił funkcji kapelana w klasztorze żeńskim. Przebywał tam czasowo w ramach odbywanej pokuty.

Diecezja Płocka wielokrotnie oferowała Panu Lisińskiemu pomoc w finansowaniu podjętej przez niego terapii, jednakże za każdym razem pokrzywdzony odrzucał taką propozycję.

Pan Lisiński zaproponował Kurii milczenie w sprawie oraz wycofanie się z zaangażowania w fundację Nie Lękajcie się po otrzymaniu zadośćuczynienia finansowego. Korespondencja dotycząca tej kwestii znajduje się na stronie.

Płock, dnia 8 stycznia 2019 r., Ks. dr Marek Jarosz, Delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży

dhchpix
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhchpix