"Kurier" - nowy film Pasikowskiego o Janie Nowaku-Jeziorańskim

Władysław Pasikowski kręci film o Janie-Nowaku Jeziorańskim. Zdjęcia do "Kuriera" powstają w Warszawie i w Łodzi.

"Kurier" - nowy film Pasikowskiego o Janie Nowaku-Jeziorańskim
Źródło zdjęć: © East News | Natalia Zdziebczyńska
Karolina Stankiewicz

Film jest wspólnym projektem Pasikowskiego i Muzeum Powstania Warszawskiego. Dofinansował go Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jego fabuła koncentruje się na misji Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który podczas II wojny światowej działał w podziemiu. Podróżował pod pseudonimem po Europie, dostarczając polskiemu rządowi w Londynie informacji o sytuacji w okupowanym kraju.

Obraz
© East News | Piotr Kamionka/REPORTER

Władysław Pasikowski, który wcześniej zrealizował m.in. thriller "Jack Strong", opowiadający o losach pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, i tym razem postanowił zrobić film akcji. Jak podaje dziennik.pl, podczas konferencji w Łodzi rzeczniczka "Kuriera", Jolanta Wąs, powiedziała: "Fabuła inspirowana jest wydarzeniami historycznymi – nawiązuje do misji Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Jest ona tak ciekawa, że uniesie film sensacyjny, który zaciekawi widza. Będzie w nim wiele przygód oraz zwrotów akcji"

W obsadzie filmu są m.in. Jan Frycz, który wcieli się w gen. Kazimierza Sosnkowskiego, Jakub Wesołowski, który zagra jego adiutanta oraz Tomasz Schuchardt w roli Wolskiego – towarzysza podróży Jeziorańskiego.

Obraz
© East News | Piotr Kamionka/REPORTER

Zdjęcia do filmu ruszyły w czerwcu w Warszawie. W Łodzi kręcone były przez sześć dni – wykorzystano wnętrza Pałacu Poznańskich, bank przy ul. Roosevelta oraz Instytut Europejski przy ul. Piotrkowskiej. Koniec zdjęć planowany jest na sierpień, a film ma trafić do kin w 2019 roku.

Obraz
© East News | Piotr Kamionka/REPORTER

Jan Nowak-Jeziorański przyszedł na świat jako Zdzisław Jeziorański 15 maja 1913 roku (Jan Nowak to jeden z pseudonimów okupacyjnych). Brał udział w kampanii wrześniowej, potem zaangażował się w działalność konspiracyjną - był członkiem Związku Walki Zbrojnej i żołnierzem Armii Krajowej. Uczestniczył m.in. w Akcji "N", w ramach której kolportowano wśród Niemców antyhitlerowskie materiały propagandowe w języku niemieckim. Odbył pięć wypraw na trasie Warszawa-Londyn, jako kurier Komendanta Głównego AK i jego łącznik z londyńskim rządem RP.

Walczył w Powstaniu Warszawskim. Po kapitulacji powstańców przedostał się do Londynu, a po zakończeniu wojny zdecydował się pozostać za granicą. W Londynie od 1948 roku pracował w Radiu BBC, a następnie w Radiu Wolna Europa. Później zamieszkał w USA, gdzie aktywnie włączył się w życie Polonii. Do Polski wrócił w 2002 roku. Zmarł w 2005 roku.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)