Trwa ładowanie...

'Lęk wysokości' Konopki i 'Trzydziestki' Studia Munka w Gdyni

'Lęk wysokości' Konopki i 'Trzydziestki' Studia Munka w GdyniŹródło: Studio Munka
d1syn2j
d1syn2j

W Konkursie Głównym podczas 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zaprezentowany zostanie „Lęk wysokości” Bartka Konopki – pełnometrażowy debiut fabularny Studia. Prawie jedna trzecia pozycji w Konkursie Młodego Kina to produkcje lub koprodukcje Studia Munka, które działa w ramach Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

W elitarnym gronie 12 filmów wyselekcjonowanych do Konkursu Głównego 36. FPFF w Gdyni, znalazł się „Lęk wysokości” - pełnometrażowy fabularny debiut Studia Munka i równocześnie reżysera filmu – Bartosza Konopki, cenionego dokumentalisty. Jego „Królik po berlińsku”, poza zdobyciem głównych nagród na najważniejszych polskich i zagranicznych festiwalach, był nominowany w 2010 roku do Oscara w kategorii: krótkometrażowy film dokumentalny.

„Lęk wysokości” to opowieść o młodym reporterze telewizyjnym, którego ojciec trafia do szpitala psychiatrycznego, a on jest jedyną osobą, która może mu pomóc. Wraz z kolejnymi wizytami u ojca, pogrąża się w świat szaleństwa i dowiaduje prawdy o sobie. Główne role w filmie zagrali Marcin Dorociński, Krzysztof Stroiński i Magdalena Popławska.

Konkurs Młodego Kina podczas tegorocznego Festiwalu to 30 filmów. Wśród nich – bardzo mocna reprezentacja Studia Munka. Filmy zostały zrealizowane w ramach programu „30 minut”, który ma na celu wspieranie młodych filmowców w ich projektach. Otwarcie Konkursu będzie miało miejsce 6 czerwca w Multikinie. Właśnie tam odbędą się wszystkie projekcje Konkursu. Po każdym bloku projekcyjnym widzowie będą mogli porozmawiać z twórcami filmów.

d1syn2j

Na „pierwszy ogień” pójdzie „Konfident” Rafała Kapelińskiego, który pokazany zostanie zaraz po otwarciu. Główną rolę zagrał Wiesław Sławik. Scenariusz powstał na podstawie wydarzeń, które rozegrały się w najbliższej rodzinie reżysera po opublikowaniu tzw. listy Wildsteina. Jest to film o wielkiej polityce i naszym małym, codziennym życiu, o prawdzie i kłamstwie w rodzinie, o miłości i samotności. Tego samego dnia, widzowie będą mogli obejrzeć „Glasgow” Piotra Subbotki, film zrealizowany w koprodukcji z Mistrzowską Szkołą Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. To opowieść o 12-letnim chłopcu, który wierzy, że jego ojciec jest znanym piłkarzem klubu Celtic Glasgow; o przyjaźni, miłości i pierwszych poważnych wyborach. Główne role zagrali Sandra Korzeniak i Rafał Garniecki.


Następnego dnia, pokazany zostanie film „Popatrz na mnie” Katarzyny Jungowskiej – intrygująca i plastycznie skonstruowana historia o poszukiwaniu uczuć w dzisiejszym świecie codzienności i pokus. W rolach głównych Maciej Stuhr i Justyna Grzybek. Zaraz potem - „Portret z pamięci” Marcina Bortkiewicza, w którym wystąpili, w głównych rolach, Irena Jun i Marek Kantyka. Marek po zdanej maturze dostaje kamerę, którą postanawia nakręcić film o swojej babci. Jednak w trakcie pracy babcia zaczyna tracić pamięć, mylą jej się daty i wydarzenia – chłopak już wie, że film będzie o czymś zupełnie innym niż przewidywał… W kolejnym bloku widzowie zobaczą film Grażyny Treli – uznanej aktorki, pisarki i scenarzystki, która w Studiu Munka zadebiutowała za kamerą. „Klajmax” opowiada o samotności i o miłości, która graniczy z obsesją. W głównych rolach: Kalina Hlimi – Pawlukiewicz i Roman Frankl.„Koleżanki” Sylwestra Jakimowa zaprezentowane będą trzeciego dnia Festiwalu. W tytułowych rolach wystąpiły Andżelika Adamska i Ewelina
Milczarek. Film Jakimowa to opowieść o piątkowym wieczorze dwóch dziewczyn, które wystrzałowo ubrane i w rozrywkowych nastrojach wybierają się „na miasto”.

Wieczorem tego samego dnia publiczność obejrzy „Zagraj ze mną” Rafała Skalskiego, w którym wystąpili Patrycja Soliman, Wojciech Solorz i Rafał Maćkowiak. Film jest historią kryzysu młodego małżeństwa,w którym żona ucieka w świat wirtualny, tworząc mężczyznę idealnego. A zaraz potem - film Macieja Sobieszczańskiego „Urodziny” – kolejna koprodukcja ze Szkołą Wajdy. W rolach głównych wystąpili Maciej Marczewski i Krzysztof Globisz. Inspiracją do powstania filmu było opowiadanie Etgara Kereta, które w ironiczny i groteskowy sposób przedstawia problemy współczesnego pokolenia trzydziestolatków.

Pełen program pokazów Konkursu Młodego Kina oraz Konkursu Głównego znajdziesz *.*

d1syn2j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1syn2j