''Lśnienie'': przed filmowym hotelem doszło do prawdziwej tragedii

''Lśnienie'': przed filmowym hotelem doszło do prawdziwej tragedii
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Warner Bros Pictures

Wielkie posiadłości, stare hotele, latarnie morskie i inne opuszczone obiekty są obowiązkowym schronieniem dla bohaterów wielu horrorów. Trudno sobie wyobrazić ten gatunek bez nawiedzonych domów, o których krążą krwawe legendy, czego najlepszym przykładem jest holenderski film grozy ''Diabelski młyn".

Z okazji premiery „Diabelskiego młyna” postanowiliśmy przyjrzeć się jednej z najsłynniejszych miejscówek w dziejach kina grozy, która skrywała w sobie liczne tajemnice i zmieniała swoich mieszkańców nie do poznania. Mowa o niesławnym hotelu Timberline Lodge w Mount Hood w amerykańskim stanie Oregon, który posłużył do realizacji filmu „Lśnienie” Stanleya Kubricka na motywach powieści Stephena Kinga.

Przekonajcie się, jaką tajemnicę kryje w sobie autentyczny hotel i co się w nim dzisiaj znajduje?

1 / 5

„Lśnienie”

Obraz
© Materiały prasowe | Warner Bros Pictures

„Lśnienie” z 1980 roku w reżyserii Stanleya Kubricka jest dziś uznawane za arcydzieło filmu grozy. Obraz nakręcony na motywach powieści Stephena Kinga opowiada historię Jacka (w tej roli fenomenalny Jack Nicholson), który przyjmuje posadę zimowego stróża w odciętym od świata eleganckim hotelu Overlook, dokąd przenosi się z żoną (Shelley Duvall) i synem (Danny Lloyd).

Na miejscu okazuje się, że hotel kryje w sobie mroczne tajemnice, które stopniowo wprowadzają Jacka w obłęd. Odizolowany od cywilizacji pensjonat zamienia się w śmiertelną pułapkę dla nieświadomego dozorcy i jego rodziny.

2 / 5

Powstanie hotelu

Obraz
© Materiały prasowe | Warner Bros Pictures

Akcja „Lśnienia” rozgrywa się w fikcyjnym hotelu Overlook, którego wnętrza zostały zbudowane w studiu filmowym. Twórcy scenografii bazowali na wyglądzie wnętrz kalifornijskiego hotelu Ahwahnee. Z kolei wspomniany wcześniej Timberline Lodge w Oregonie pojawia się w filmie na ujęciach z zewnątrz.

Timberline Lodge został wybudowany w latach 1936-1938. Architektem obiektu był Gilbert Stanley Underwood, który nota bene zaprojektował również hotel Ahwahnee. Budowa Timberline Lodge była częścią rządowego programu Works Progress Administration, który w czasach wielkiego kryzysu lat 30. miał zapewnić pracę milionom bezrobotnych Amerykanów.

3 / 5

Ambitne plany

Obraz
© Domena publiczna

Uroczyste otwarcie Timberline Lodge z udziałem Franklina D. Roosevelta nastąpiło 28 września 1937 roku. Prezydent USA traktował ten obiekt jako symbol skuteczności Works Progress Administration i wyraził nadzieję, że do hotelu będą się zjeżdżać tysiące turystów.

W 1939 roku w pobliżu hotelu wybudowano wyciąg narciarski i wszystko było na dobrej drodze, by Timberline Lodge stał się świetną atrakcją turystyczną. Niestety w początkowych latach istnienia obiektu zarządcy zmieniali się czterokrotnie i jak donoszą świadkowie, żaden z nich nie przejawiał chęci lub zdolności do rozkręcenia biznesu w tym miejscu.

W 1955 roku Timberline Lodge został zamknięty i zaczął popadać w ruinę.

4 / 5

Powrót do świetności

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY-SA

Człowiekiem, który przywrócił Timberline Lodge do dawnej świetności, był Richard Kohnstamm. W przeciwieństwie do innych zarządców Kohnstamm traktował hotel – rządową własność – jako swój własny biznes. I chociaż przez pierwsze pięć lat liczył straty, to na początku lat 60. (wraz ze wzrostem popularności narciarstwa) hotel zaczął przynosić zyski.

Richard Kohnstamm zmarł w 2006 roku w wieku 80 lat, pozostawiając Timberline Lodge w rękach swojego syna, Jeffa. Hotel jest w dalszym ciągu chętnie odwiedzany przez miłośników białego szaleństwa.

5 / 5

Tragedia przed hotelem

Obraz
© Materiały prasowe | Warner Bros Pictures

Na stronie internetowej obiektu można znaleźć zakładkę z odniesieniem do “Lśnienia” Kubricka, które rozsławiło Timberline Lodge. Warto jednak pamiętać, że górski hotel i jego okolice były miejscem akcji jeszcze kilku innych filmów. W latach 50. kręcono tam western “Bend of the River”, następnie “All the Young Men” (1960), “Lost Horizon” (1973) i thriller “Hear No Evil” (1993).

Timberline Lodge stał się również miejscem tragicznej śmierci reżysera Borisa Sagala, który w latach 80. pojechał do Oregonu z zamiarem nakręcenia miniserialu “World War III”. Niestety trzeciego dnia zdjęć tylny wirnik helikoptera, stojącego na parkingu przed Timberline Lodge, odciął Sagalowi głowę.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)