Trwa ładowanie...
d1fgiob

Magdalena Cielecka

Najnowsze informacje
4.2
(670 głosów)
Oceń:
d1fgiob

Polska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Urodziła się 20 lutego 1972 roku w Myszkowie, niedaleko Częstochowy. Ukończyła studia na wydziale aktorskim krakowskiej PWST w 1995 roku. Tuż po studiach dostała angaż w krakowskim Teatrze Starym, w którym występowała aż do 2001 roku, kiedy to przeniosła się do warszawskiego Teatru Rozmaitości.

Jeszcze jako studentka zadebiutowała na deskach Teatru Starego w sztuce „Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej. Debiut filmowy wiąże się z rolą siostry Anny w „Pokuszeniu” Barbary Sass (1995), za którą aktorka otrzymała najwyższe aktorskie odznaczenie w Polsce – Nagrodę dla Najlepszej Aktorki na Festiwalu w Gdyni.

Stworzyła szereg interesujących kreacji teatralnych – od roli Albertynki w „Operetce” Gombrowicza (1995) i Pam w „Ocalonych” (1996) Edwarda Bonda, przez role teatru telewizji (Judyta w „Księdzu Marku” Juliusza Słowackiego, Krysia w „Historii” wg Witolda Gombrowicza, anorektyczka Sandra w „Sandrze K.” wg opowiadania Manueli Gretkowskiej) po kreacje w teatralnych inscenizacjach Grzegorza Jarzyny, które przyniosły jej sukcesy w kraju i zagranicą. Jedną z głośniejszych była rola w sztuce „4.48 PSYCHOSIS” Sary Kane (2002), czy – choćby - Nastazji Filipownej w „Księciu Myszkinie” (2000) wg „Idioty” Fiodora Dostojewskiego. Cielecka grała też u Krzysztofa Warlikowskiego (1999, rola Ofelii) i Andrzeja Seweryna (Elmira w sztuce teatru telewizji „Tartuffe czyli obłudnik” według Molière’a, 2000 rok).

Poświęcając się grze w teatrze rzadko pojawiała się w tamtym czasie w filmie, jeszcze rzadziej (nie licząc Teatru TV) w telewizji. Trzy lata po debiucie filmowym zagrała w filmie „Amok” Natalii Korynckiej- Gruz (1998), w 1999 po raz kolejny spotkała się z Barbarą Sass przy okazji realizacji filmu „Jak narkotyk”.

W 2000 roku zagrała u Piotra Wereśniaka w komedii romantycznej „Zakochani” (wraz z Bartoszem Opanią) oraz w „Egoistach” Mariusza Trelińskiego, a w 2001 – w „Listach miłosnych” Leszka Wosiewicza.

W 2002 roku wzięła udział w polsko – amerykańskiej produkcji „Wierna”, gdzie wystąpiła m.in. obok Danuty Stenki. Rok później spotkała się z Andrzejem Chyrą na planie filmu obyczajowego „Powiedz to, Gabi”.

Popularność na większą skalę przyniosły jej nie tylko role filmowe, ale też udział w znanych serialach telewizyjnych: sensacyjnym „Defekcie” (2003-2005, obok Piotra Fronczewskiego), „Oficerze” (2004-2005), czy „Magdzie M.” (2005).

W 2004 roku aktorka zagrała jedną z głównych ról w filmie „Trzeci” Jana Hryniaka(obok Marka Kondrata). Rok później wystąpiła obok Leona Niemczyka w filmie „Po sezonie”. W 2006 roku użyczyła głosu Annie Marii w polskiej wersji językowej gry "Broken Sword: Anioł Śmierci".

W 2006 roku pojawiła się aż w trzech produkcjach: „S@motność w sieci” Witolda Adamka, „Palimpsest” Konrada Niewolskiego (w obu partneruje jej Andrzej Chyra) oraz w debiutanckim „Chaosie” Xawerego Żuławskiego. Kolejnym projektem, w którym aktorka po raz kolejny spotkała się z Andrzejem Chyrą jest film Andrzeja Wajdy „Katyń” (2007). W 2009 roku zagrała w filmie "Mniejsze zło" oraz "Demakijaż". Rok później wcieliła się w Joannę w "Wenecji".

Przez kilka lat związana była z reżyserem Grzegorzem Jarzyną, a następnie z aktorem Andrzejem Chyrą.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fgiob
d1fgiob
d1fgiob