WP

Małgorzata Zajączkowska - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Polska aktorka filmowa i teatralna, ostatnio znana przede wszystkim dzięki serialowym rolom („Złotopolscy”, „Teraz albo nigdy!”, „Magda M.”, „Ekipa”). Miała swoje dziesięć minut w Hollywood, gdzie, pod nazwiskiem Margaret Sophie Stein, wystąpiła m.in. u samego Woody’ego Allena.

Urodziła się 31 stycznia 1956 roku w Warszawie. Studiowała w tamtejszej PWST, którą ukończyła w 1979 roku. W tym samym roku związała się na dwa lata z Teatrem Narodowym w Warszawie, na którego deskach zadebiutowała już w 1977 roku w „Pierwszym ostrzeżeniu” Augusta Strindberga. Na ekranie po raz pierwszy pojawiła się w 1976 roku w maleńkim epizodzie w „Zdjęciach próbnych” Agnieszki Holland, Pawła Kędzierskiego i Jerzego Domaradzkiego. Większe role stworzyła już jako dyplomowana aktorka. W samym 1980 roku wzięła udział aż w pięciu produkcjach filmowych i telewizyjnych (m.in. „Bajki na dobranoc” Sławomira Idziaka, „Bez miłości” Barbary Sass, „Constans” Krzysztofa Zanussiego). Rok później zagrała w głośnym filmie Janusza Zaorskiego „Dziecinne pytania” (1981). Jej kariera w kraju nie zdążyła rozkręcić się na dobre, gdy aktorka zdecydowała się na emigrację.

Początkowo grała w filmach europejskich („Zagubione kule” Jean-Louis Comolliego 1982), u polskich twórców („Danton” Andrzeja Wajdy 1982, „Z dalekiego kraju” Krzysztofa Zanussiego” 1981). Następnie wyemigrowała wraz z mężem do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuowała karierę aktorską, występując pod własnymi imionami w wersji angielskiej i pod nazwiskiem męża, jako Margaret Sophie Stein.

Wystąpiła u boku Anjeliki Huston, Rona Silvera i Leny Olin w dość głośnej, okraszonej kilkoma nominacjami do Oskara, komedii romantycznej „Wrogowie” Paula Mazursky’ego (1989). Podobno sama o mały włos nie załapała się na nominację Akademii za rolę drugoplanową. Poza tym spotkała się z Glenn Close i Christopherem Walkenem na planie telewizyjnego dramatu „Rodzina Sary. Anons” Glenna Jordana (1991) i powstałej dwa lata później kontynuacji „Rodzina Sary. Skowronek”, a w 1994 roku wystąpiła u Woody’ego Allena w słynnej komedii „Strzały na Broadwayu”. Można ją było oglądać również na planie amerykańskich seriali („All My Children” 1993-95, 1997; „A Will of Their Own” 1998). W 1999 roku wróciła do Polski i już rok później pojawiła się na ekranie: jako sekretarka głównego bohatera w filmie „Żółty szalik” Janusza Morgensterna, powstałym w ramach cyklu TV „Święta polskie” oraz jako Wanda Szarecka w serialu „Sukces” Andrzeja Kostenki (2000).

Nie licząc pierwszoplanowej kreacji Renaty Kozioł, żony głównego bohatera „Pogody na jutro” Jerzego Stuhra (2003) i pielęgniarskiego epizodu u Marka Koterskiego w filmie „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” (2006), w ciągu ostatniej dekady grywała głównie w serialach telewizyjnych.

WP

Najsłynniejsze, serialowe role Zajączkowskiej ostatniej dekady, to kreacja gospodyni Złotopolskich, późniejszej żony Andrzeja w telenoweli „Złotopolscy” (od 2004 roku), rola Haliny Czerskiej w popularnym serialu „Magda M.” (2005-2006), Ireny Kozioł, matki pielęgniarki Marty w „Na dobre i na złe” (2002) i Anny Bosz, matki Andrzeja w serialu „Teraz albo nigdy!” (2008-2009).

W 2002 roku zadebiutowała jako scenarzystka i zagrała jedną z tytułowych ról (obok Ewy Ziętek) w bardzo krótko emitowanym serialu „Pani Basia, pani Róża” Macieja Wojtyszki.

Poza tym zagrała mniejsze lub większe role w takich produkcjach telewizyjnych, jak: „Więzy krwi”, „Miasteczko”, „Tak czy nie?”, „Ekipa”, „Psie serce”, „Pensjonat pod Różą” i „Lokatorzy”.

Ostatnio aktorka powróciła na duży ekran, spotykając się po latach z Krzysztofem Zanussim na planie „Rewizyty” oraz z Agnieszką Holland podczas realizacji polsko- słowacko- czesko-węgierskiej produkcji o „Janosiku” (2009).

Data urodzenia

31.01.1956

Miejsce urodzenia

Warszawa

Filmografia

Wałęsa. Człowiek z nadziei (Sprzedawczyni)

Z dalekiego kraju

Bez miłości (Marianna)

Will of Their Own, A (Pani Krakowski)

Portret z pamięci (matka Marka)

Jesteś Bogiem

Żółty szalik

Strzały na Broadwayu (Lili (jako Margaret Sophie Stein))

Shrek 2 (Królowa Lilian)

Noc Walpurgi (Nora Sedler)

Zaćma

Karuzela (Anna)

Własna wina (Znajoma Piotra)

Uwikłanie (Naczelnik w prokuraturze)

Moja krew (lekarka)

Gwiazda Kopernika

Ojciec Mateusz (Małgorzata Czarnocka)

Shrek Forever (Królowa)

Krowy na wypasie (Pani Beady)

Shrek Trzeci (Królowa)

Miasteczko (2000) (Psychoterapeutka)

Constans (pielęgniarka Grażyna)

Rewizyta (Grażyna)

Janosik. Prawdziwa historia (Matka Janosika)

Teraz albo nigdy! (Anna Bosz, matka Andrzeja)

Horton słyszy Ktosia (Kangurzyca)

Ekipa (minister spraw zagranicznych)

Pogoda na jutro (Żona)

Wściekłość

WP
WP
WP