Trwa ładowanie...
janusz morgenstern
21-03-2008 13:53

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy po raz 5

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy po raz 5
dc2l76r
dc2l76r

*Jeden z największych festiwali filmów żydowskich w Europie startuje w Warszawie po raz piąty. Kino Muranów gościć będzie autorów filmów fabularnych, dokumentalnych i animacji którzy zabiorą nas w daleką podróż biegnącą od czasów dawnej Polski a kończącą się na ziemiach dzisiejszego Iranu. 47 filmów konkursowych ubiegających się o nagrodę Warszawskiego Feniksa podejmować będzie szeroko pojęty temat żydowski obejmujący historię Narodu Żydowskiego, współczesne życie młodych Izraelczyków, czy konflikt palestyńsko-izraelski.*

Nie zabraknie też kina artystycznego, odważnego podejmującego temat żydowskiej muzyki, malarstwa czy innych dziedzin sztuki inspirowanych spuścizną żydowskiej kultury.

Tak jak w latach ubiegłych na Festiwalu pojawią też się też filmy podejmujące zagadnienie religijności żydowskiej-ukazujące jej piękno, egzotykę, ale także problemy i obiekcje jakie budzi ona szczególnie wśród młodych Żydów starających pogodzić wierność przekazanej im Tradycji z realiami współczesnego życia.

dc2l76r

Widzowie zobaczą filmy zrealizowane zarówno przez autorów polskich jak i Amerykanów, Izraelczyków, Belgów, czy Brytyjczyków co po raz kolejny jest dowodem na utrzymujące się zainteresowanie kulturą żydowską u twórców filmowych na całym świecie.

Gościem Honorowym festiwalu będzie wybitny reżyser i producent Janusz Morgensztern. W ramach retrospektywy jego twórczości zaprezentowane zostaną takie filmy jak:” Jowita”, „Do widzenia Do Jutra” „Ambulans” „Potem Nastąpi Cisza”„Trzeba Zabić Tę Miłość” czy „Żółty Szalik”.

Wydarzeniem szczególnym tegorocznego festiwalu będzie uroczysta premiera filmu „Meduzy” w reżyserii Etgara Kereta i Shiry Geffen, który w najbliższym czasie wejdzie na ekrany polskich kin. Shira Geffen zaszczyci widzów zgromadzonych tego wieczoru w Kinie Muranów swoją obecnością.

Imprezą towarzyszącą pokazom filmowym będzie wystawa zdjęć w foyer Kina Muranów zatytułowana „Chalutzim” będąca zapisem wspomnień współcześnie żyjących pionierów którzy czterdzieści lat temu zakładali Państwo Izrael. Wystawa jest zainspirowana filmem dokumentalnym autorstwa Marco Cavallarina i Marco Mensy.

Wstęp na pokazy konkursowe-wolny.

dc2l76r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc2l76r