Trwa ładowanie...

Minister Zdrojewski: Zapasiewicz był niedoścignionym wzorcem

Minister Zdrojewski: Zapasiewicz był niedoścignionym wzorcemŹródło: AKPA
d3i5f15
d3i5f15

Takie aktorstwo, jakie prezentował Zbigniew Zapasiewicz jest nieprzemijające, ma wartość ponadczasową; żal po odejściu tego aktora jest nieprawdopodobny - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Zapasiewicz, wybitny aktor filmowy i teatralny, zmarł we wtorek w Warszawie. Miał 75 lat.

- Jego śmierć strasznie mnie zmartwiła. Odszedł jeden z najbardziej profesjonalnych aktorów. Przygotowywaliśmy się do wrześniowego jubileuszu - wtedy Zbigniew Zapasiewicz miał odebrać Złotą Glorię Artis - powiedział minister kultury. Poinformował jednocześnie, że "decyzja została podjęta i Zapasiewicz otrzyma złoty medal Gloria Artis pośmiertnie".

Według Zdrojewskiego, "w rzemiośle aktorskim Zbigniew Zapasiewicz doszedł do absolutnej doskonałości i był wzorcem niedoścignionym", prezentował aktorstwo "wartości najwyższej, doskonałej", a jego "wielkiemu talentowi towarzyszył ogromny wysiłek".

d3i5f15

Minister kultury wspominał w rozmowie z dziennikarzami m.in. trzy wielkie filmowe role Zapasiewicza - docenta Szelestowskiego w "Barwach ochronnych" Krzysztofa Zanussiego, dziennikarza Jerzego Michałowskiego w "Bez znieczulenia" Andrzeja Wajdy oraz Kesslera w "Ziemi obiecanej" Wajdy. - To role bardzo różne. Rzadko zdarzają się aktorzy, którzy potrafią uzyskać doskonałość w takiej rozpiętości. Jemu się udawało. Zawsze - ocenił Zdrojewski.

- Pamiętam skromność Zbigniewa Zapasiewicza, który mówił, że u niego jest 200 procent pracy, a mało talentu. To nie była prawda. U Zapasiewicza wszystko było na absolutnie najwyższym poziomie - i praca, i talent - dodał minister.

d3i5f15
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i5f15