Trwa ładowanie...
ycipk-apcyn6

Mocny weekend otwarcia 20. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu

"Mowa ptaków”, "Pozwól mi upaść”, "Synonimy”, "Powrót”. Spotkania z twórcami kina: Grażyną Błęcką-Kolską, Marianem Dziędzielem, Sebastianem Fabijańskim. To będzie mocny kinowy weekend otwarcia. W Zwierzyńcu startuje 20. Letnia Akademia Filmowa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jednym z gości festiwalu będzie Marian Dziędziel
Jednym z gości festiwalu będzie Marian Dziędziel (East News)
ycipk-apcyn6

"Na bank się uda”, czyli komedia kryminalna w reż. Szymona Jakubowskiego uroczyście rozpocznie tegoroczną jubileuszową edycję wydarzenia. Będziemy świadkami tego, jak trzech starszych panów, przygotowanych i uzbrojonych po zęby, postanawia napaść na bank, z którego jednak… nic nie ginie. Czy na pewno?

Materiały prasowe
Podziel się

Sprawdzimy podczas projekcji, a po niej odbędzie się spotkanie z odtwórcami głównych ról: Marianem Dziędzielem i Lechem Dyblikiem. Wybraliśmy ten film na dobry początek, aby wprowadzić widzów w radosny nastrój, który – mamy nadzieję – utrzyma się do końca festiwalu.

ycipk-apcyn6

Z Islandii specjalnie na Letnią Akademię Filmową przyjechał Baldvin Zophoniasson, reżyser, który za film "Życie na kredycie” w 2015 r. otrzymał 12 najważniejszych nagród islandzkiego przemysłu filmowego. My oprócz tego tytułu pokażemy 4 inne autorstwa Zophoniassona, w dodatku – przedpremierowo.

Zaczniemy od zbierającego za granicą dobre recenzje "Pozwól mi upaść”. To oparta na faktach wstrząsająca historia dwóch kobiet i ich uzależnienia od narkotyków. Mocne kino, zupełnie inne od typowych opowieści o uzależnionych i ich rodzinach. Po seansie – spotkanie z reżyserem.

Materiały prasowe
Podziel się

W sobotni wieczór, także przedpremierowo, będzie zaprezentowany dramat Xawerego Żuławskiego "Mowa ptaków”. To dopiero druga w Polsce projekcja tego tytułu, o którym głośno zrobiło się m.in. za sprawą braku nominacji do konkursu głównego 44. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni – mimo rekomendacji komisji. Błąd naprawiono, a o "Mowie ptaków” już mówi się, że ma dużą szansę na najważniejsze polskie nagrody, także dzięki scenariuszowi nieżyjącego już Andrzeja Żuławskiego.

ycipk-apcyn6

Tytułowa "Mowa ptaków” to język, jakim posługują się bohaterowie wykluczeni, inni i wzgardzeni, w tym dręczony przez dzieci nauczyciel historii, szpotawa kwiaciarka czy dziewczyna sprzątająca w domu bankiera. Cieszymy się, że po projekcji o pracy nad filmem opowiedzą jego reżyser i odtwórca głównej roli Sebastian Fabijański.

- Jestem niesłychanie zachłanna na uczucia – tak w krótkometrażowym filmie Mariusza Grzegorzka mówi zmarła w ubiegłym roku piosenkarka i autorka tekstów Kora.

Zobacz też: 20. edycja Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Będzie się działo

"Pięć bajek o miłości” to 30-minutowy obraz, w którym wypowiedzi Kory łączą się z jej muzyką. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem, który na co dzień jest także rektorem PWSFTviT w Łodzi. Tak rozpoczniemy cykl zatytułowany "Jest bardzo, bardzo cicho…”.

ycipk-apcyn6

W cyklu "Łukasz Maciejewski zaprasza” już w ten weekend pojawi się m.in. Grażyna Błęcka-Kolska, która spotka się z widzami po projekcji "Ułaskawienia” w reż. Jana Jakuba Kolskiego. Dramat ten został nagrodzony trzema Złotymi Lwami podczas ubiegłorocznego festiwalu w Gdyni – w tym za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą.

To osadzona w realiach powojennej Polski historia zmagających się z żałobą rodziców, wyruszających ze swoim synem w ostatnią podróż. Wpisana w dramatyczne wydarzenia w powojennej Polsce zawiera unikalną treść, skupiając się na sile i odwadze rodziców, pokazując ich walkę o odzyskanie godności i równowagi po utracie syna.

W niedzielny wieczór LAF-owicze zobaczą też najnowszy film Magdaleny Łazarkiewicz "Powrót”. Zaniedbana Ula niespodziewanie zjawia się w rodzinnym domu. Bliscy z niedowierzaniem i niechęcią przyjmują jej powrót, starając się poznać prawdę. Po seansie na pytania krytyka filmowego i dziennikarza Łukasza Maciejewskiego oraz na pytania publiczności odpowie sama reżyserka.

Weekend otwarcia to też pierwsze projekcje w głównym cyklu tegorocznego LAF-u "Ulice pamięci” oraz w innych, m.in. "Kamera na reżysera”, "Wysoko nad poziomem morza” czy "Klubowy karnet”. To także pierwsze nocne seanse, które odbywają się tradycyjnie pod gołym niebem na dziedzińcu dwustuletniego Browaru Zwierzyniec. Pozostałe projekcje będą w pięciu miejscach w Zwierzyńcu, z których tylko jedno jest prawdziwym, choć małym, kinem: to Kino Skarb. Cztery sale są specjalnie na LAF przygotowane dla widzów w zwierzynieckich instytucjach, takich jak szkoła czy ratusz.

ycipk-apcyn6

Zobacz też: All you need is LAF - 20. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu

W sobotę w Kinie Skarb czekają nas dodatkowe wrażenia estetyczne: recital Lecha Dyblika "Towarzysze, czas wstawać!”. Dyblik to aktor znany min. z filmów Wojciecha Smarzowskiego oraz z seriali. Ale to nie tylko człowiek kina. Zainspirowany Wysockim i zauroczony językiem rosyjskim postanowił po prostu śpiewać. W Zwierzyńcu usłyszymy w jego wykonaniu rosyjskie ballady poetyckie. A na dziedzińcu Browaru, czyli w plenerze, posłuchamy na żywo Bum Bum ORKeSTAR (w sobotę o północy) i Sonbird (w niedzielę).

Więcej informacji o pozostałych filmach i spotkaniach autorskich na www.laf.org.pl.

W Biurze Organizacyjnym przy ul. Browarnej 7 w Zwierzyńcu można także otrzymać folder z programem tegorocznego LAF-u, zakupić bilety, karnety czy katalogi festiwalowe lub koszulki z logo wydarzenia.

ycipk-apcyn6

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku

Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-apcyn6

ycipk-apcyn6
ycipk-apcyn6