All you need is LAF - 20. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu
Gwiazda sceny i ekranu Katarzyna Figura w retrospektywie aktorskiej, Masterclass z reżyserem Januszem Kondratiukiem i wspomnienie zmarłej w ubiegłym roku Kory – to zaledwie mała część bogatego programu tegorocznej Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu.
W sumie ponad 300 projekcji filmowych, spotkania z twórcami kina i koncerty. Jutro (w piątek, 9 sierpnia) w stolicy Roztocza rozpocznie się dwudziesta jubileuszowa edycja wydarzenia.
Letnia Akademia Filmowa to filmy fabularne i dokumentalne, pełno- i krótkometrażowe, podzielone na ponad dwadzieścia cykli. Widzowie będą mogli obejrzeć tytuły zebrane w sekcji "Kamera na Reżysera”, "Bracia”, czy wyselekcjonowane przez Piotra Kotowskiego, rektora LAF, w cyklu będącym jednocześnie hasłem przewodnim tegorocznej edycji: Ulice pamięci”.
W tym roku stawiamy na kino polskie, dlatego pokażemy ważne współczesne filmy polskich twórców, którzy osobiście pojawią się w Zwierzyńcu. Grażyna Błęcka-Kolska, Magdalena Łazarkiewicz, Kinga Dębska, Kalina Alabrudzińska, Bartłomiej Topa czy Grzegorz Linkowski oraz około 70 innych artystów zapowiedziało swoją wizytę w Zwierzyńcu. W cyklu "Łukasz Maciejewski zaprasza” najpierw pokazane będą najnowsze polskie produkcje, a po nich dziennikarz i krytyk filmowy poprowadzi rozmowy z gośćmi.
I tak już w sobotę głośną produkcję "Mowa ptaków” osobiście zaprezentuje Xawery Żuławski, który brawurowo zrealizował scenariusz autorstwa swojego ojca Andrzeja Żuławskiego. Po filmie o pracy nad nim opowiedzą reżyser oraz odtwórca głównej roli Sebastian Fabijański. Z kolei "Ja teraz kłamię” zaprezentuje reżyser Paweł Borowski, a po "Słodkim końcu dnia” o muzyce powie kompozytor Daniel Bloom.
Podczas LAF ciekawie reprezentowane będzie kino izraelskie, czeskie (a właściwie czechosłowackie), francuskie czy… urugwajskie. Gościem specjalnym tegorocznego festiwalu będzie islandzki reżyser BALDVIN ZOPHONIASSON. W ramach retrospektywy tego twórcy w Zwierzyńcu odbędzie się pierwszy pokaz w Polsce jego najnowszego filmu "Pozwól mi upaść” oraz trzy inne przedpremierowo prezentowane tytuły i "Życie na kredycie”, za który Zophoniasson dostał aż 12 najważniejszych islandzkich nagród. Po każdej projekcji – spotkanie z reżyserem.
Ciekawie zapowiada się cykl "Wysoko nad poziomem morza” o człowieku i jego zmaganiach z samym sobą i naturą. Przedpremierowo zobaczymy tu "Ostatnią górę” w reż. Dariusza Załuskiego o głośnej zimowej wyprawie Polaków na K2, którą przerwała tragedia pod Nanga Parbat.
W sekcji "Strachy na LAF-y” miłośnicy kina grozy zobaczą najciekawsze propozycje horrorów z całego świata z ostatnich dwóch lat, w tym aż 30 filmów, które w Polsce nie doczekały się projekcji w komercyjnym obiegu.
Animatorzy i bywalcy Dyskusyjnych Klubów Filmowych powinni z kolei wybrać cykl „Klubowy karnet”, a w nim tytuły nagradzane na światowych festiwalach, filmy poszukujące, spoza mainstreamu. Wśród nich przedpremierowo "Piranie” w reż. Claudio Giovannesi (Srebrny Niedźwiedź na Berlinale) czy "Głos Pana” w reż. Györgya Pálfiego na podstawie powieści Stanisława Lema, "Sybilla” w reż. Justine Triet czy "Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy” Radu Jude.
W cyklu "Jest bardzo, bardzo cicho…” przypomnimy piosenkarkę i autorkę tekstów Korę – w rok po jej śmierci. Pokażemy filmy z Korą i o niej oraz teledyski Maanamu. Artystkę wspominać będą Kamil Sipowicz i Mariusz Grzegorzek, autor filmu "Pięć bajek o miłości.”
Gwiazda festiwalu Katarzyna Figura zaproponuje mniej znane filmy, w których występowała, a prawdziwą lekcję w ramach tzw. Masterclass da reżyser Janusz Kondratiuk, który razem z Igą Cembrzyńską zaprosi także do obejrzenia filmu "Jak pies z kotem”.
LAF otworzy projekcja komedii "Na bank się uda” w reż. Szymona Jakubowskiego, a po niej odbędzie się spotkanie z odtwórcami głównych ról Marianem Dziędzielem i Lechem Dyblikiem. Festiwal zamknie projekcja "Tam gdzieś musi być niebo”, za którą palestyński reżyser Elia Suleiman otrzymał nagrodę specjalną na Festiwalu w Cannes.
LAF to 300 filmów w ponad 20 cyklach, w tym "Król LAF”, czyli bezpłatne projekcje dla dzieci, oraz „Mocne kino nocne” – co wieczór na dziedzińcu ponad dwustuletniego browaru.
Podczas Akademii odbędą się też Warsztaty Kultury Filmowej i Konkurs Prelegentów Filmowych. Nie zabraknie koncertów. Z recitalem pojawi się Lech Dyblik. Zagrają również m.in. Sonbird, WaDaDa i Bum Bum Orkestar.
Letnia Akademia Filmowa jest festiwalem, który odbywa się co roku latem w Zwierzyńcu na Roztoczu. Gromadzi miłośników dobrego kina, ale i szerzej: ludzi szukających ciekawych wrażeń kulturalnych. LAF to kino polskie i zagraniczne, fabularne i dokumentalne, krótko- i pełnometrażowe. To projekcje filmowe, ale i spotkania z twórcami kina, dyskusje, koncerty, warsztaty, wystawy, konkursy. To także spotkania przyjaciół i znajomych, którzy odliczają czas od sierpnia do sierpnia, żeby znowu spotkać się w Zwierzyńcu i doświadczyć tego, jak Kino łączy ludzi, a przy okazji skorzystać z uroków Roztoczańskiego Parku Narodowego, który od czerwca jest na liście rezerwatów biosfery UNESCO.
Jubileuszowa edycja LAF potrwa od 9 do 18 sierpnia. Spodziewamy się ok. 40 tysięcy uczestników.
Szczegóły na www.laf.org.pl
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Filmowa Warszawa.