Najbardziej wyczekiwane polskie filmy 2019
11.01.2019 | aktual.: 14.01.2019 12:51
2019 rok zapowiada się w polskim kinie bardzo interesująco. Czekają nas długo wyczekiwane filmy historyczne: "Kurier" Pasikowskiego o Janie Nowaku-Jeziorańskim oraz "Piłsudski" Michała Rosy. Będzie kontynuacja słynnej "Sali samobójców". Zobaczymy też dwa kontrowersyjne obrazy: "Ciemno, prawie noc" Borysa Lankosza, w którym poruszany jest temat pedofilii oraz "Boże Ciało" - oparty na faktach film o chłopaku, który po wyjściu z poprawczaka udawał księdza.
Sprawdźcie, co przyniesie nam 2019 rok.
"Ciemno, prawie noc", reż. Borys Lankosz
Film jest adaptacją bestsellerowej, uhonorowanej Nagrodą Nike powieści Joanny Bator. To mroczna opowieść o zbrodniach i sekretach Dolnego Śląska.
Kiedy Wałbrzychem wstrząsa seria tajemniczych zaginięć dzieci, do miasta przybywa dziennikarka Alicja Tabor (Magdalena Cielecka). Powracająca po latach w rodzinne strony, nieustępliwa reporterka chce poznać rodziny zaginionych i rozwikłać zagadkę, wobec której nawet policja okazuje się bezsilna. W trakcie prywatnego śledztwa Alicja – dość nieoczekiwanie – wpada na trop dramatycznych wydarzeń, które swój początek miały dekady temu.
Reżyserią zajmuje się Borys Lankosz. W głównej roli zobaczymy Magdalenę Cielecką, a partnerują jej miedzy innymi Marcin Dorociński, Dawid Ogrodnik, Eliza Rycembel i Jerzy Trela.
"Ikar. Legenda Mietka Kosza", reż. Maciej Pieprzyca
Twórca filmu "Chce się żyć" realizuje film o zapomnianym polskim muzyku jazzowym – Mieczysławie Koszu. Genialny niewidomy muzyk miał szansę na międzynarodową karierę. Ale jego życie zakończyło się tragicznie gdy miał zaledwie 29 lat. W rolę główną wciela się Dawid Ogrodnik, a na ekranie zobaczymy też między innymi Justynę Wasilewską i Piotra Adamczyka. Za muzykę odpowiada Leszek Możdżer.
"Piłsudski", reż. Michał Rosa
W listopadzie 2019 r. na ekrany kin wejdzie film o Józefie Piłsudskim z Borysem Szycem w tytułowej roli. W pozostałych rolach zagrają: Magdalena Boczarska, Maria Dębska, Jan Marczewski, Józef Pawłowski i Tomasz Schuchardt. Reżyserem i scenarzystą filmu jest Michał Rosa. "Piłsudski" rozpoczyna się w 1901 r., w szpitalu psychiatrycznym w rosyjskim zaborze. Jednym z pacjentów jest więzień polityczny - Józef Piłsudski (Borys Szyc).
Polskie podziemie niepodległościowe przygotowuje ucieczkę słynnego już działacza. Piłsudski zostaje uwolniony, nie dane mu będzie jednak rodzinne szczęście u boku żony (Magdalena Boczarska). Kolejne burzliwe lata naznaczone będą rewolucyjnymi wydarzeniami, przemocą i zdradą. Piłsudski musi manewrować na grząskim gruncie – między zachowawczą biernością Polskiej Partii Socjalistycznej a agresją wobec zaborców, skutkującą odwetem. Zbliża się rok 1914, a wraz z nim szansa na niepodległą Polskę.
"Kurier", reż. Władysław Pasikowski
Nowy film reżysera hitów "Jack Strong" i "Pitbull. Ostatni pies" to sensacyjna historia szpiegowska, inspirowana sekretną misją słynnego "Kuriera z Warszawy". Niezwykłe zdarzenia z życia Jana Nowaka-Jeziorańskiego to doskonały materiał na scenariusz, co podkreśla sam Pasikowski:
"Naszym celem jest opowiedzenie sensacyjnej, lecz opartej na życiu historii, której scenarzyści Jamesa Bonda pewnie by nie wymyślili, opowiedzenie jej przy tym w maksymalnie nowoczesny sposób, korzystając z osiągnięć nowej stylistyki filmów przygodowo-sensacyjnych".
"Sala samobójców. Hejter", reż. Jan Komasa
Druga część nagrodzonego Złotymi Lwami na festiwalu w Gdyni filmu Jana Komasy. Będzie to współczesna wersja "Romea i Julii", uniwersalna opowieść o miłości, która przeradza się w hejt. Główną rolę w produkcji gra znany z serialu "Druga szansa" i programu "Ameryka Express" Maciej Musiałowski. Obok niego na ekranie zobaczymy m.in.: Vanessę Aleksander ("Wojenne dziewczyny"), Danutę Stenkę ("Planeta singli"), Agatę Kuleszę ("Zimna wojna"), Macieja Stuhra ("Belfer"), Jacka Komana ("Prokurator") i Adama Gradowskiego ("Belfer 2").
"Boże ciało", reż. Jan Komasa
"Boże Ciało" to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim.
Zamiast tego jednak, popychany niemożliwym do spełnienia marzeniem, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i w przebraniu księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej.
W roli głównej występuje Bartosz Bielenia. Pozostałą część obsady dopełniają Tomasz Ziętek i Eliza Rycembel, Aleksandra Konieczna i Łukasz Simlat oraz Leszek Lichota.