Trwa ładowanie...
d1kazn0
Aktualności

Najlepszy film europejski roku 2008 w polskich kinach

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najlepszy film europejski roku 2008 w polskich kinach
d1kazn0

Od piątku na ekranach kin w Polsce jest najlepszy film europejski 2008 roku - włoski dramat "Gomorra". Scenariusz powstał na podstawie książki pod tym samym tytułem. Autor powieści Roberto Saviano, który obnażył kulisy działania camorry, zmuszony jest ukrywać się przed mafią.

Film "Gomorra" w reżyserii Matteo Garrone to surowy, przypominający dokument obraz życia mieszkańców Neapolu. Ludzkie życie jest bez znaczenia, reguły ustala camorra. Styl tej opowieści to brutalny realizm, w niczym nie przypominający produkcji hollywoodzkich.

Obraz został uznany za Najlepszy Europejski Film na tegorocznej ceremonii wręczania Nagród Europejskiej Akademii Filmowej, zdobył też Grand Prix na festiwalu w Cannes. Jednak włoski film został odrzucony przez Amerykańską Akademie Filmową.

"To policzek ze strony Hollywood" - tak włoski dziennik "La Repubblica" napisał o niezakwalifikowaniu "Gomorry" do finałowej dziewiątki, ubiegającej się o nominację do Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego. We włoskich mediach pojawiły się sugestie, że to camorra, czarny bohater filmu, może mieć ogromne wpływy także w Los Angeles.

d1kazn0

Podziel się opinią

Share
d1kazn0
d1kazn0