Trwa ładowanie...

"Nie jestem twoim murzynem": pierwszy polski zwiastun głośnego dokumentu nominowanego do Oscara [TYLKO U NAS]

Dawno nie było dokumentu, który na festiwalach filmowych budził tak jednoznaczne opinie: "niezapomniany”, "wybitny", "jeden z dziesięciu najlepszych filmów roku”. Zobacz polski zwiastun nominowanego do Oscara filmu "Nie jestem twoim murzynem”.

d3003pm
d3003pm

Narratorem w "Nie jestem twoim murzynem" jest Samuel L. Jackson. Raoul Peck opowiada o segregacji rasowej, prześladowaniach i walce o prawa Afroamerykanów w USA, wykorzystując niepublikowane dotąd fragmenty niedokończonej książki "Remember This House" Jamesa Baldwina, słynnego afroamerykańskiego powieściopisarza i eseisty, oraz bogaty zasób archiwalnych filmów i zdjęć.

Głośno historie zabójstw Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga

Film przedstawia historie następujących po sobie zabójstw trzech przyjaciół Baldwina: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga. Baldwin nie dokończył książki przed swoją śmiercią w 1987 roku. Pozostawił zaledwie trzydzieści stron, a spadkobiercy pisarza powierzyli rękopis reżyserowi Raoulowi Peckowi.

Nominacja do Oscara i zachwyt krytyków

„Nie jestem twoim murzynem” był nominowany do Oscara® w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny oraz otrzymał wyróżnienie Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności w sekcji Panorama na Festiwalu Filmowym Berlinale 2017. Filmem zachwycili się także krytycy. - “Jeden z dziesięciu najlepszych filmów roku” – pisze Manohra Dargis w „The New Jork Times”.

"Filmowy esej o potężnej wymowie i boleśnie odpowiadający współczesności, mimo, że jego bohater zmarł niemal 30 lat temu. (…) Hipnotyzujące doświadczenie filmowe" – pisze o filmie Kenneth Turan z "Los Angeles Times". A Owen Gleiberman z "Variety" ocenia: "Wybitny". Wtóruje jej Deborah Young z "The Hollywood Reporter". - "Niezapomniany" – podkreśla. “Trudno wskazać film, który opowiada o współczesności z większą jasnością i siłą, domagając się uznania niewygodnych prawd i wyciągając jednoznaczne lekcje z mroków historii” – pisze A.O. Scott w "The New York Times”.

"Nie jestem twoim murzynem" na ekrany polskich kin wejdzie 1 grudnia – w 30. rocznicę śmierci Jamesa Baldwina.

d3003pm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3003pm