Trwa ładowanie...
d3hnkpo

Nie żyje Paul LeBlanc. Zdobywca Oscara miał 73 lata

Paul LeBlanc był charakteryzatorem, fryzjerem i stylistą, który w 1985 r. zdobył Oscara za "Amadeusza" Milosa Formana. To także jemu księżniczka Leia zawdzięcza fryzurę w "Powrocie Jedi".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Paul LeBlanc odszedł po krótkiej chorobie. Miał 73 lata
Paul LeBlanc odszedł po krótkiej chorobie. Miał 73 lata (Getty Images)
d3hnkpo

Paul LeBlanc urodził się 1946 r. w kanadyjskim Dieppe. Kiedy miał 18 lat został fryzjerem i przeprowadził się do Toronto, gdzie początkowo robił peruki. Z przemysłem rozrywkowym związał się w 1974 r.

ZOBACZ TEŻ: Oscarowa gala od środka jest o wiele ciekawsza od tej oglądanej w TV

Pierwszym pełnometrażowym filmem, przy jakim pracował, była druga część "Amerykańskiego graffiti" z 1979 r. W ciągu swojej kariery pracował przy przeszło 70 filmach, zazwyczaj w charakterze stylisty i projektanta fryzur.

d3hnkpo

To on wymyślił nowe włosy księżniczce Lei w "Powrocie Jedi" i to właśnie jemu Javier Bardem zawdzięcza słynną fryzurę "na miskę" w "To nie jest kraj dla starych ludzi" braci Coen. Zaprojektowanie jej zajęło mu aż 2 tygodnie.

Paul LeBlanc często pracował z Ellen Burstyn, m.in. przy filmach Darrena Aronofsky'ego - "Requiem dla snu" i "Źródło".

- Zajmował się nie tylko moimi włosami na planach filmowych, ale także na rozdaniu Oscarów i Tony, w Paryżu i w Londynie, w limuzynach, we wszystkich możliwych temperaturach i warunkach - pisała Burstyn we wstępie do jego książki zatytułowanej "You Can Get There From Here" (2013).

W 1985 r. "Amadeusz" w reżyserii Milosa Formana zdobył 8 Oscarów – jedna statuetka przypadła na spółkę Paulowi LeBlancowi i słynnemu charakteryzatorowi Dickowi Smithowi.

W 2007 r. Paul LeBlanc powrócił do rodzinnego Dieppe i otworzył własny salon. O jego śmierci poinformowała rodzina. Paul LeBlanc zmarł we środę w swoim domu po krótkiej chorobie.

d3hnkpo

Podziel się opinią

Share

d3hnkpo

d3hnkpo