Niezapomniane role Daniel Olbrychskiego. Wybierz najlepszą!

Niezapomniane role Daniel Olbrychskiego. Wybierz najlepszą!
Źródło zdjęć: © Film polski

01.09.2010 | aktual.: 10.04.2017 13:36

Polski aktor osiągnął już wszystko, o czym mogłaby marzyć międzynarodowa gwiazda. A taką niewątpliwie jest nasz Kmicic.

Daniel Olbrychski jest niekwestionowanym królem polskiego kina, który paradoksalnie nigdy nie skończył szkoły aktorskiej.

Niezapomniany odtwórca ról Kmicica, Makbeta i Otella, które są marzeniem każdego aktora. Pięć filmów, z jego aktorskiego dorobku było nominowanych do Oscara.

Daniel Olbrychski osiągnął już wszystko, o czym mogłaby marzyć międzynarodowa gwiazda. A taką niewątpliwie jest nasz Kmicic. Fantastyczny duet z najpiękniejszą kobietą świata jest tylko wisienką, która wieńczy wspaniałą karierę polskiego mistrza.

Zobacz najciekawsze kreacje Daniela Olbrychskiego i wybierz tą najlepszą >>> Pamiętajcie, że jeszcze nie tak dawno Olbrychski był najseksowniejszym aktorem Europy Środkowej?

1 / 21

Ikona, mistrz, gwiazda

Obraz
© AKPA

Daniel Olbrychski urodził się w 1945 roku. Jest autorem trzech książek, a rola, jak sam mówi, to dla niego ‘narkotyk, który uspokaja’.

Jest jedną z największych gwiazd w panteonie polskiego kina, a zarazem, mimo podeszłego wieku, nadal umiejętnie kształtuje i podtrzymuje swój wizerunek.

Kiedy miał 12 lat, chciał zostać mistrzem olimpijskim w boksie, sprincie, a później również szermierce. Sportowe zapędy porzucił jednak na rzecz zawodowego aktorstwa.

** [

BACHLEDA PRZYŁAPANA NA BALANDZE ]( http://film.wp.pl/ale-cyrk-z-ta-curus-6025280843056257g )* * [

TYCH ZDJĘĆ WSTYDZĄ SIĘ GWIAZDY ]( http://film.wp.pl/gwiazdy-w-najbardziej-zenujacych-momentach-6025280354886273g ) * *** [

BRYTYJKI SĄ BRZYDKIE? BZDURA! ]( http://film.wp.pl/jesli-sadzicie-ze-brytyjski-sa-brzydkie-sprawdzcie-to-6025280115483265g )

2 / 21

Grał u największych

Obraz
© Film polski

Zagrał w blisko 120 produkcjach, polskich i zagranicznych.
Pracował u największych: Wajdy, Zanussiego, Bajona, Leloucha, Schlöndorffa, Kaufmana, Michałkowa.

Wiele z jego filmowych kwestii zyskało status kultowy i na stałe wpisały się do codziennego języka.

Jego "Kończ waść, wstydu oszczędź!" wypowiedziane w scenie pojedynku w "Potopie" Hoffmana na zawsze zostanie zapamiętane przez miłośników polskiego filmu.

** [

BACHLEDA PRZYŁAPANA NA BALANDZE ]( http://film.wp.pl/ale-cyrk-z-ta-curus-6025280843056257g )* * [

TYCH ZDJĘĆ WSTYDZĄ SIĘ GWIAZDY ]( http://film.wp.pl/gwiazdy-w-najbardziej-zenujacych-momentach-6025280354886273g ) * *** [

BRYTYJKI SĄ BRZYDKIE? BZDURA! ]( http://film.wp.pl/jesli-sadzicie-ze-brytyjski-sa-brzydkie-sprawdzcie-to-6025280115483265g )

3 / 21

Szkoły nigdy nie ukończył

Obraz
© Film polski

Debiutując już na pierwszym roku w ‘Rannym w lesie’ pod nawałem kolejnych propozycji został zmuszony do przerwania nauki.

Po kilku latach postanowił wrócić na uczelnię i dopełnić swojego wykształcenia.

Wtedy wezwał go do siebie jej ówczesny rektor Jan Kreczmar i powiedział:
- „Ty się nudzisz na naszych zajęciach. Nie mogę dać ci dyplomu, bo nie pozwalają na to przepisy, ale doszliśmy do wniosku, że powinieneś już iść własną drogą”.

Sam Olbrychski tak komentuje to zdarzenie: ”Byłem zakochany i szykowałem się do pierwszego małżeństwa. Miałem od groma propozycji filmowych. Musiałem go posłuchać”

4 / 21

''Ranny w lesie'' (1963)

Obraz
© Film polski

W 1963 roku Janusz Nasfeter zaangażował 18-letniego Daniela do roli Korala, młodego kaprala, który otrzymuje rozkaz przedarcia się z rannymi do umówionego miejsca, gdzie ma czekać na nich pomoc.

Film "Ranny w lesie" według powieści Witolda Zalewskiego, odkrył Olbrychskiego dla świata polskiego kina.

** [

BACHLEDA PRZYŁAPANA NA BALANDZE ]( http://film.wp.pl/ale-cyrk-z-ta-curus-6025280843056257g )* * [

TYCH ZDJĘĆ WSTYDZĄ SIĘ GWIAZDY ]( http://film.wp.pl/gwiazdy-w-najbardziej-zenujacych-momentach-6025280354886273g ) * * [

BRYTYJKI SĄ BRZYDKIE? BZDURA! ]( http://film.wp.pl/jesli-sadzicie-ze-brytyjski-sa-brzydkie-sprawdzcie-to-6025280115483265g ) * *[

CO SIĘ STAŁO BRODZIK?! WYGLĄDA FATALNIE! ]( http://teleshow.wp.pl/dlaczego-brodzik-nie-przyjmuje-nowych-rol-6026598542222465g )**

5 / 21

''Popioły'' (1965)

Obraz
© Film polski

Młody aktor porzuciwszy studia, szybko został wypatrzony przez Andrzeja Wajdę, który powierzył mu rolę szlachcica Rafała Olbromskiego w "Popiołach".

Zrealizowana z rozmachem ekranizacja powieści Stefana Żeromskiego, pod tym samym tytułem, osadzona w czasach napoleońskich.

Akcja filmu rozpoczyna się latem 1797 roku, w chwili, gdy podróżujący po Włoszech książę Gintułt spotyka obdartych polskich żołnierzy, śpiewających Mazurka Dąbrowskiego. Niebawem arystokrata wraca do ojczyzny. Los styka go tu z młodym szlachcicem Rafałem Olbromskim, który zostaje jego sekretarzem. Podróżując wraz z Gintułtem po kraju Rafał wchodzi w kręgi masonerii, nawiązuje tragiczny romans z żoną dostojnika loży, by wreszcie wspólnie z poznanym Krzysztofem Cedrą wstąpić do armii Napoleona.

6 / 21

''Potem nastąpi cisza'' (1965)

Obraz
© Film polski

Od premiery „Popiołów”, Olbrychski coraz częściej zaczął pojawiać się na dużym ekranie. Jeszcze w tym samym roku wystąpił u Janusza Morgensterna w dramacie wojenno-psychologicznym "Potem nastąpi cisza".

Dramat psychologiczny, ukazujący konflikty polityczne roku 1944 - tragiczne konsekwencje nieufności pomiędzy byłymi partyzantami AK i GL, walczącymi w odrodzonym wojsku. Rok 1944. W dowodzonym przez majora Świętowca oddziale II Armii Wojska Polskiego służą porucznik Kolski i podporucznik Olewicz. Pierwszy stanie przed sądem za nadużycie władzy, a dziewczyna, którą kocha, nie opowie się po jego stronie. Drugi - młody chłopak z AK - chce walczyć, lecz na skutek donosów zostaje aresztowany. Ucieka z więzienia i wstępuje do wojska w innej miejscowości.

7 / 21

''Bokser'' (1966)

Obraz
© Film polski

Olbrychski zaczął zdobywać coraz większą popularność. Z roku na rok stawał się kimś na wzór dzisiejszego idola nastolatek.

Dwukrotnie wcielił się w sportowców. Najpierw u reżysera Juliana Dziedziny w zrealizowanym na kanwie reportażu "Bokserze".

W filmie partnerował mu ówczesny mistrza Polski i Europy w tytułowej dyscyplinie - Leszek Drogosz.

** [

BACHLEDA PRZYŁAPANA NA BALANDZE ]( http://film.wp.pl/ale-cyrk-z-ta-curus-6025280843056257g )* *** [

TYCH ZDJĘĆ WSTYDZĄ SIĘ GWIAZDY ]( http://film.wp.pl/gwiazdy-w-najbardziej-zenujacych-momentach-6025280354886273g )
**[

CO SIĘ STAŁO BRODZIK?! WYGLĄDA FATALNIE! ]( http://teleshow.wp.pl/dlaczego-brodzik-nie-przyjmuje-nowych-rol-6026598542222465g )**

8 / 21

''Jowita'' (1967)

Obraz
© Film polski

Kolejnym filmie traktującym o sporcie był obraz „Jowita”. U boku Zbyszka Cybulskiego, Kaliny Jędrusik oraz Barbary Kwiatkowskiej ponownie zagrał pod kierownictwem Janusza Morgensterna.

Młody architekt Marek Arens jest człowiekiem ogromnie popularnym. Sławę przyniosła mu jednak nie architektura, lecz wyczyny sportowe, jest bowiem znakomitym lekkoatletą. Sam zresztą nie pasjonuje się specjalnie ani sportem, ani zawodem, tym bardziej, że zdaje sobie sprawę, iż swoje sukcesy życiowe zawdzięcza nie sobie samemu, ale ludziom, którzy nim kierowali.

Marzy o wielkiej, prawdziwej miłości. Marzenie to łączy z dziewczyną imieniem Jowita, którą to ujrzał kiedyś na balu.

** [

BACHLEDA PRZYŁAPANA NA BALANDZE ]( http://film.wp.pl/ale-cyrk-z-ta-curus-6025280843056257g )**

9 / 21

''Wszystko na sprzedaż'' (1969)

Obraz
© Film polski

Największe uznanie przyniosły jednak Olbrychskiemu role u Wajdy. W ciągu 12 lat zagrał w 10 filmach tego znakomitego reżysera, poczynając od „Wszystko na sprzedaż”.

Sam aktor jest święcie przekonany, że to właśnie dzięki występom u znanego na całym świecie Wajdy, zaczął grywać na Zachodzie.

Śmierć Zbigniewa Cybulskiego była tylko jednym z motywów realizacji filmu „Wszystko na sprzedaż”. Nietrudno na ekranie dostrzec co prawda wiele faktów z życia Cybulskiego, ale nie jest to film o nim. Jest to - jak mówił Andrzej Wajda - opowieść o ludziach, którzy robią filmy - reżyserach, aktorach, asystentach, pomocnikach. Grający w filmie Beata Tyszkiewicz, Elżbieta Czyżewska czy Daniel Olbrychski odtwarzają samych siebie, występują pod własnymi imionami, mówią swoje teksty.

10 / 21

''Brzeziny'' (1970)

Obraz
© Film polski

Twórca „Kanału” nie podejmuje w tym filmie wielkich narodowych tematów, jednak mimo to został doceniony przez krytykę zarówno w kraju, jak i za granicą.

Akcja "Brzeziny" toczy się w latach dwudziestych. W zagubionym w puszczy domku mieszka leśnik Bolesław. Śmierć żony całkowicie odmieniła jego życie. Jedynie obecność córeczki Oli i gosposi Maliny sprawia, że nie został kompletnym odludkiem. Pewnego dnia Bolesława odwiedza brat Stanisław. Przyjechał prosto z Davos. Jest ciężko chory na gruźlicę. Wie, że niebawem umrze. Pragnie jednak do końca cieszyć się pełnią życia. Jego rozpaczliwa fascynacja urodą świata i sztucznie hałaśliwy sposób bycia coraz bardziej drażnią, ale i budzą z duchowego odrętwienia Bolesława. Rozpoczyna się podświadoma, uczuciowa rywalizacja obu braci.

11 / 21

''Krajobraz po bitwie'' (1970)

Obraz
© Film polski

Scenariusz "Krajobrazu po bitwie"powstał na motywach obozowych opowiadań Tadeusza Borowskiego, szczególnie "Bitwy pod Grunwaldem".

Wajda zrealizował przede wszystkim film o miłości, która w "Bitwie…" potraktowana jest marginesowo.

Akcja filmu toczy się w byłym obozie koncentracyjnym na terenie Niemiec. Mimo że wyzwolony przez Amerykanów, wciąż istnieje, tyle że na innych zasadach. Nie ma już surowej dyscypliny, niewolniczej pracy, terroru. Wśród niedawnych więźniów jest Tadeusz, młody Polak, piszący wiersze i pochłaniający książki. Stroni od rodaków, którzy ledwie odzyskawszy wolność, ujawniają najgorsze narodowe przywary. Pobyt w obozie niewiele zmienił ich poglądy. Pewnego dnia do obozu przyjeżdżają kobiety.

12 / 21

''Wesele'' (1972)

Obraz
© Film polski

W "Weselu" wystąpiła plejada gwiazd rodzimego ekranu. Wszystkie główne role zostały wysoko ocenione przez krytykę. Dostrzeżono również ponadprzeciętne walory malarskie utworu.

Akcja filmu zaczyna się od wyjazdu orszaku weselnego sprzed kościoła Mariackiego. Następnie, mijając okoliczne wsie, kawalkada dociera do domu Gospodarza. Rozpoczyna się wesele Pana Młodego, który jest inteligentem, z Panną Młodą, pochodzącą z chłopskiej rodziny. Goście również wywodzą się z obu stanów. Zabawa szybko się rozkręca.

W wesoły gwar weselnej biesiady niepostrzeżenie wsącza się aura niesamowitości. Niektórym gościom ukazują się tajemnicze widma. Z zakamarków dusz odzywają się tajone urazy, kompleksy i tęsknoty. Najsilniejszą z nich jest marzenie o odzyskaniu niepodległości przez ojczyznę.

13 / 21

''Ziemia obiecana'' (1974)

Obraz
© Film polski

Młody inżynier Karol Borowiecki pracuje w fabryce Bucholca jako główny inżynier, marząc o założeniu własnej fabryki, podobnie jak jego przyjaciele - Moryc Welt, młody pośrednik i Maks Baum, syn właściciela starej, podupadającej tkalni.

Na wieczornym przedstawieniu w teatrze Karol odnawia znajomość z piękną żoną bogatego fabrykanta, Lucy Zuckerową i udaje mu się wyciągnąć od niej tajemnice depeszy, która zbulwersowała najpotężniejszych rekinów łódzkiego przemysłu: wkrótce mają zostać podniesione cła na bawełnę. Trzej przyjaciele łączą swe kapitały i Moryc wyjeżdża do Hamburga, by kupić jak największy transport surowca; po jego sprzedaży będą mieli kapitał zakładowy na budowę fabryki. Inicjatywa Borowieckiego napotyka na zorganizowany opór środowiska fabrykantów łódzkich, obawiających się konkurencji polskiej firmy, mogącej liczyć na automatyczne poparcie w całym kraju.

14 / 21

''Panny z wilka'' (1979)

Obraz
© Film polski

Niespełna czterdziestoletni Wiktor Ruben po stracie przyjaciela przyjeżdża do wujostwa na wieś, gdzie w pobliskim dworku, w gronie kilku panien, spędził młodzieńcze lata.

Julia doczekała się bliźniaczek, wyemancypowana Jola wyszła za mąż, Fela przedwcześnie zmarła, zmieniły się też Zosia i Kazia, mała Tunia wyrosła na piękną pannę.

Pojawienie się Rubena, jego wspomnienia i chęć ożywienia przeszłości burzą spokój mieszkanek dworu, ujawniają ich powikłane losy, dramaty, życiowe klęski.

** [

BACHLEDA PRZYŁAPANA NA BALANDZE ]( http://film.wp.pl/ale-cyrk-z-ta-curus-6025280843056257g )* *** [

TYCH ZDJĘĆ WSTYDZĄ SIĘ GWIAZDY ]( http://film.wp.pl/gwiazdy-w-najbardziej-zenujacych-momentach-6025280354886273g )

15 / 21

''Ga, ga, chwała bohaterom'' (1986)

Obraz
© Film polski

Wysoko ocenione przez krytykę zostały także kreacje, które Olbrychski stworzył w filmach u innych reżyserów:

Krzysztofa Zanussiego (nie mogący znaleźć nici porozumienia z rodziną Wit w "Życiu rodzinnym", 1970), Filipa Bajona (ksiądz Paczkowski w "Wizji lokalnej 1901", 1980), Piotra Szulkina (skazaniec-pilot kosmiczny Scope w futurystycznej grotesce "Ga, ga, chwała bohaterom", 1986) oraz u Witolda Leszczyńskiego, u którego zagrał włóczykija Michała Kątnego w opartej na powieści Edwarda Stachury "Siekierezadie" (1986).

** [

BACHLEDA PRZYŁAPANA NA BALANDZE ]( http://film.wp.pl/ale-cyrk-z-ta-curus-6025280843056257g )* *** [

TYCH ZDJĘĆ WSTYDZĄ SIĘ GWIAZDY ]( http://film.wp.pl/gwiazdy-w-najbardziej-zenujacych-momentach-6025280354886273g )

16 / 21

''Kolejność uczuć'' (1993)

Obraz
© Film polski

W szokującym filmie Radosława Piwowarskiego Olbrychski wcielił się w 50-letniego aktora, który ma romans z nastolatką. Po premierze wszystkich widzów najbardziej interesowały ewentualne zbieżności fikcji filmowej z rzeczywistością na planie.

Do małego prowincjonalnego miasta przyjeżdża sławny aktor Rafał Nawrot by gościnnie zagrać Romea w szekspirowskim przedstawieniu. Teatr jest mierny i Mistrz odnosi się do tego przedsięwzięcia bez entuzjazmu, ma jednak zobowiązania wobec dyrektora. Niemniej, zdegustowany, korzysta z pierwszej nadarzającej się okazji by wyjechać. Decyduje się pozostać i rozpocząć próby jedynie ze względu na poznaną przypadkowo Julię, uczennicę szkoły muzycznej, która zaprasza go na spotkanie ze szkolnym kołem teatralnym. Znajomość ta fascynuje obie strony, przyjaźń przeradza się w miłość.

17 / 21

''Pan Wołodyjowski'' (1969)

Obraz
© Film polski

Kolejny reżyser i coraz większe grono fanek. Sympatie nastolatek oraz kobiet Olbrychski zdobył rolami u Jerzego Hoffmana. W "Panu Wołodyjowskim" według powieści Sienkiewicza brawurowo zagrał Azję Tuhajbejowicza.

Ówcześnie dużo się mówiło i pisało o młodym aktorze Danielu Olbrychskim, który na długo pozostał w pamięci widzów jako niezrównany, okrutny Azja Tuhajbejowicz.

Uroczysta prapremiera "Pana Wołodyjowskiego" odbyła się 26 marca 1969 roku w Kielcach, a premiera dwa dni później w warszawskim kinie Kongresowa. Przygotowano 70 kopii filmu, co pozwoliło na szersze rozpowszechnianie. "Pan Wołodyjowski" bił rekordy popularności i uznany był za najbardziej kasową produkcję w historii kina polskiego.

18 / 21

''Potop'' (1974)

Obraz
© Film polski

Wbrew protestom producentów, Hoffman powierzył Olbrychskiemu rolę Andrzeja Kmicica w nominowanym do Oscara "Potopie". Czym by dziś był ten film, gdyby nie nasz wspaniały Kmicic w wykonaniu Daniela?

Aktora nie zabrakło również w kolejnej części trylogii - "Ogniem i mieczem" (1999), jednak tym razem w niewielkiej roli - Tuhaj-beja.

** [

BACHLEDA PRZYŁAPANA NA BALANDZE ]( http://film.wp.pl/ale-cyrk-z-ta-curus-6025280843056257g )* * [

TYCH ZDJĘĆ WSTYDZĄ SIĘ GWIAZDY ]( http://film.wp.pl/gwiazdy-w-najbardziej-zenujacych-momentach-6025280354886273g ) * * [

BRYTYJKI SĄ BRZYDKIE? BZDURA! ]( http://film.wp.pl/jesli-sadzicie-ze-brytyjski-sa-brzydkie-sprawdzcie-to-6025280115483265g ) * *[

CO SIĘ STAŁO BRODZIK?! WYGLĄDA FATALNIE! ]( http://teleshow.wp.pl/dlaczego-brodzik-nie-przyjmuje-nowych-rol-6026598542222465g )**

19 / 21

''Blaszany bębenek'' (1979)

Obraz
© Film polski

Na Zachodzie nazwisko Olbrychskiego stało się znane głównie za sprawą jego kreacji w filmie Volkera Schlöndorffa.

Polski aktor zagrał Jana Brońskiego w nagrodzonej Oscarem dla najlepszego filmu zagranicznego oraz Złotą Palmą w Cannes ekranizacji powieści Güntera Grassa "Blaszany bębenek", 1979.

Następnie Olbrychski występował u Claude Lelouch (austriacki dyrygent Karl Kremer w obrazie "Jedni i drudzy", 1981), Richard Dembo (Tac-Tac w wyróżnionym Oscarem filmie o meczu szachowym "Przekątna gońca", 1984), Philip Kaufman (chociaż miał wcielić się w głównego bohatera, ostatecznie otrzymał skromną rolę funkcjonariusza MSW w "Nieznośnej lekkości bytu", 1987, według powieści Milana Kundery), czy Nikita Michałkow (Kopnowski w "Cyruliku syberyjskim", 1998).

20 / 21

''Pan Tadeusz'' (1999)

Obraz
© Film polski

Ostatnia duża rola artysty to Gerwazy w ‘Panu Tadeuszu’ Andrzeja Wajdy.

Z powodzeniem występuje także w teatrze. Przed żywą publicznością debiutował w 1969 r.
Od tamtej pory miał okazję zagrać Hamleta, Otella, Mackbeta, Cześnika, Beniowskiego zarówno w Polsce, jak i teatrach we Francji.

** [

BACHLEDA PRZYŁAPANA NA BALANDZE ]( http://film.wp.pl/ale-cyrk-z-ta-curus-6025280843056257g )* * [

TYCH ZDJĘĆ WSTYDZĄ SIĘ GWIAZDY ]( http://film.wp.pl/gwiazdy-w-najbardziej-zenujacych-momentach-6025280354886273g ) * * [

BRYTYJKI SĄ BRZYDKIE? BZDURA! ]( http://film.wp.pl/jesli-sadzicie-ze-brytyjski-sa-brzydkie-sprawdzcie-to-6025280115483265g ) * *[

CO SIĘ STAŁO BRODZIK?! WYGLĄDA FATALNIE! ]( http://teleshow.wp.pl/dlaczego-brodzik-nie-przyjmuje-nowych-rol-6026598542222465g )**

21 / 21

''Salt'' (2010)

Obraz
© Film polski

W ostatnim czasie mogliśmy być dumni z naszego czołowego przedstawiciela kina polskiego. Daniel Olbrychski wystąpił wspólnie z Angeliną Jolie.

Thriller "Salt" to historia agentki CIA Evelyn Salt (w tej roli Jolie), oskarżonej o bycie rosyjskim "uśpionym" szpiegiem. Olbrychski gra w tym filmie byłego rosyjskiego tajnego agenta.

- W tym filmie są trzy ważne role męskie, wśród nich moja - agent, wielki rosyjski patriota, były bohater ZSRR, tęskniący za dawnym Związkiem Radzieckim - opowiadał Olbrychski.

Na planie "Salt" Olbrychski miał kilkanaście dni zdjęciowych.
- Kręciliśmy zdjęcia w Nowym Jorku. Praktycznie wszystkie sceny realizowałem wspólnie z Angeliną. To była fantastyczna współpraca. Jolie jest znakomitą aktorką i osobą szalenie sympatyczną, bardzo życzliwą w stosunku do innych ludzi - ocenił.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)