Trwa ładowanie...
h.r. giger

''Obcy'': H.R. Giger nie żyje

Share
''Obcy'': H.R. Giger nie żyje
Źródło: AFP
d3fo3u9

, który zasłynął stworzoną przez siebie postacią kwasokrwistego kosmity w filmie "Obcy - 8. pasażer Nostromo", zmarł w wyniku urazów odniesionych po upadku. Smutną informację przekazała szwajcarska telewizja publiczna SRF. Artysta odszedł w szpitalu. Miał 74 lata.
był jednym z bardziej kontrowersyjnych współczesnych artystów, czołowym przedstawicielem tzw. realizmu fantastycznego.

Niewątpliwie przejdzie do historii jako twórca postaci "ksenomorfa", niezwykle niebezpiecznej istoty, która po raz pierwszy pojawiła się w filmie w 1980 roku otrzymał Oskara.
urodził się* 5 lutego 1940 roku w szwajcarskim Chur.* Studiował architekturę i wzornictwo przemysłowe, ale jego twórczość zaczęła się od rysunku i malarstwa – pierwsze jego prace zostały wystawione w 1966 roku.

(fot.Matthias Belz/CCA 3.0/wikipedia.org)

d3fo3u9

Potem już stopniowo zyskiwał sobie sławę i uznanie, choć często jego prace spotykały się z niezrozumieniem i niechęcią.W miarę upływu lat twórczość Szwajcara stawała się coraz bogatsza, bardziej wyrafinowana i wszechstronna: w jego artystycznym dorobku pojawiły się rzeźby, projekty wnętrz i wzornictwo użytkowe.

W 1998 roku otworzył własne muzeum sztuki w Gruyères, pięknym średniowiecznym miasteczku. W pieczołowicie odrestaurowanym zameczku Chateau St. Germain znalazły swe miejsce zarówno zbiory sztuki artysty, jak i jego prywatna kolekcja dzieł twórców współczesnych – m.in. Salvadora Dali, Ernsta Fuchsa, Dado, Bruno Webera, Günthera Brusa, Claude Sandoza, François Burlanda, Friedricha Kuhna, Joe Colemana, Sibylle Ruppert i Andre Lassena.

d3fo3u9

Podziel się opinią

Share
d3fo3u9
d3fo3u9