''Odpowiada na potrzeby nowych pokoleń'' - ks. Piórkowski o filmie "Karol, który został świętym''

Prowadzący program telewizyjny „Ziarno” – ksiądz Łukasz Piórkowski dzieli się swoimi wrażeniami po obejrzeniu filmu „Karol, który został świętym”, który już jutro (21 marca) pojawi się w polskich kinach.

''Odpowiada na potrzeby nowych pokoleń'' - ks. Piórkowski o filmie "Karol, który został świętym''
Źródło zdjęć: © Kino Świat

20.03.2014 17:10

Karol, który został świętym” to pierwszy kinowy film dla dzieci przybliżający najmłodszym postawę i wartości, którym hołdował Jan Paweł II. W rolach głównych zobaczymy Piotra Fronczewskiego, Katarzynę Glinkę oraz braci-bliźniaków Andrzeja i Kamila Tkaczów. Głosu postaci Karola Wojtyły użyczył Artur Żmijewski. W filmie usłyszymy m.in. piosenki popularnej Arki Noego. Konsultantem listy dialogowej filmu „Karol, który został świętym” był ksiądz Łukasz Piórkowski, który jest również prowadzącym program „Ziarno” w Telewizji Polskiej. Postanowił się on podzielić swoimi wrażeniami po projekcji:

„Wiele już powstało filmów inspirowanych osobą Karola Wojtyły, ale postawmy sprawę jasno – ta propozycja jest zupełnie z innej beczki. Nie uczy jak bezmyślnie szukać informacji na temat papieża-Polaka i jak „wkuwać na blachę” zadane treści teoretyczne. Promuje umiejętność pracy z innymi i kreatywność w zespole. Wskazuje jak ustalać hierarchię wartości i co robić z różnicą poglądów. Odpowiada w sposób otwarty a nie pouczający na potrzeby nowych pokoleń. To powinniśmy mieć na myśli mówiąc o filmie „Karol, który został świętym”” – mówi ksiądz.

Wczoraj (19 marca) w Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona omawianej produkcji. Pośród licznie zebranych osób, zarówno dziennikarzy jak i twórców, głos zabrał reżyser filmu – Grzegorz Sadurski. Oto jak opowiadał o „Karolu, który został świętym”:

„Jest to film skierowany do rodzin - do dzieci, rodziców, dziadków. Bardzo ważne jest to, żebyśmy poświęcali sobie czas, słuchali się i potrafili ze sobą rozmawiać. Tematem filmu jest rodzina, czyli temat, któremu Jan Paweł II poświęcił w swoim nauczaniu najwięcej miejsca. W filmie czuć jego obecność – po czym dodał - Karol Wojtyła istnieje w naszej tkance społecznej, odwołujemy się do niego. W naszym filmie występuje w bardzo naturalny sposób, jako przyjaciel sprzed lat. Tak też jest w naszym życiu – papieża nie ma z nami od kilki lat, ta postać zaczyna być powoli historyczna, ale z drugiej strony jest to ciągle osoba bardzo dla nas ważna. Cały czas chcemy się odnosić do nauczania Jana Pawła II. Ten film pokazuje nam, że ciągle możemy to robić.”

Karol, który został świętym” - w kinach od 21 marca

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)